Trade Ne Demek Borsada Nasıl Yapılır |2023

trade ne demek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada Trade Nedir?

Borsa ve Foreks terimlerinden trade ne demek? trade nedir? trade nasıl yapılır? Hangi tür araçlara uygulanır ve Trade işlemini kim yapar gibi sorulara cevaplar vereceğiz. İngilizce bir terim olan Trade kısaca ticaret işlemi, al-sat anlamına,takas gelmektedir. Finans piyasalarında, Borsada trade yatırım platformlarında kısa vadeli kazanç sağlamak için al-sat yapmak anlamına gelmektedir. Örneğin gün içerisinde bir hissenin, kripto paranın ya da altın/gümüşün yükseleceğini düşünüp almak ve sonra yükselince satmak trade etmektir.

Aslında her alım-satım işlemi trade etmek olsa da piyasalarda trade etmek orta ve uzun vade değilde kısa vade alıp yükselince satmak anlamına geliyor. Örneğin bir borsa üstadı trade etmeniz gerekiyor diyorsa iki yönlü pozisyon kovalamanız gerektiğini ifade ediyordur. Al yükselince sat düşünce yine al sonra yine sat!

Trade Stratejileri

Trade etmek uzun vadeli yatırım yapanların az yaptığı bir şeydir. Bu nedenle temettü yatırımcıları, değer yatırımcıları çok az trade eder yani al-sat yapar. Gününü piyasa ekranı karşısında geçiren günlük al-satçıların yoğunlukla yaptığı bir şeydir. Kısa vade alım-satım için 1 dakikalıktan 30 dakikalığa çeşitli zaman periyotlarında grafik seçilebilir.

Çeşitli trade stratejileri mevcuttur.

  • Kimi düşen bir hisse veya kripto parayı dipten alıp biraz yükselince satmayı seçer. (Bu kişilere göre mal alıştan kazanılır)
  • Kimi yatırımcı belirli direnç seviyelerini kıran ürünleri almayı ve satmayı seçer. (Riski azaltan bir unsur olduğu varsayılır. Çıkmaya istekli varlıkları alıp satmayı seçer)
  • Kimi hem düşüş yönlü short pozisyon hem de yükseliş yönlü long pozisyon alarak trade edebilir. (Swing Trader)
  • Ayrıca bazı yatırımcılar algoritmik trade ile al-sat emirlerini bilgisayara bağlayarak duygusal yönde karar vermeyi sıfıra indirmeye çalışabilir.

Borsada Trade Nasıl Yapılır?

Trade ne demek sorusunu yukarıda cevapladık. Türkçe olarak, trade demek ticaret demektir diye bahsetmiştik. Peki ama borsada ticaret trade nasıl yapılır? Hep beraber örneklerle inceleyelim. Borsada işlem yapan bir yatırımcının elinde A hissesi varken, bunun satışını kar veya zarar ile yapıp B hissesini satın alma olayı “al-sat yapmak” olarak tabir edilir. Al-sat işlemi sadece hisseler arası değil, döviz, altın, emtia ve kripto paralar arası da yapılmaktadır.

Trade Nasıl Başarılı Olur

İyi bir al-sat yapmak için neleri göz önünde bulundurmak gerekir? Bu soruyu maddeler halinde inceleyelim.

  1. Bulunduğunuz yatırım araçlarındaki hedef fiyatınızı ve süresini belirleyin,
  2. Trade yapmadan önce elinizdeki malları hedef süresine göre kısa, orta ve uzun vadeli olarak ayırın,
  3. Riskinize göre ne kadarlık bir bütçe ile trade yapmak istediğinizi belirleyin. Fazla risk almaktan kaçının,
  4. Tüm bu adımlardan sonra, yatırım için uygun zamanı bulun ve trade edin.

Unutmayın, elinizdeki malları zararına verip başka bir riske giriyorsanız bu çoğu zaman hüsran olabilir. Ama adım adım stop loss noktalarına uyarsanız çok iyi bir borsacı olabilirsiniz. Yeri gelmişken Trader Nedir sorusunu cevaplayalım.

Borsada Trader Ne Demek

Borsada alım-satım işleri ile uğraşan kişilere trader denir. Ancak halk dilinde trader çok farklı olarak algılanmaktadır. Trader denildi mi, büyük alış ve satış işleri ile uğraşan kişiler göz önüne gelmektedir. Bu tamamen yanlış algılardan kaynaklanmaktadır. Aslında bu algı Trade işlemini sadece kişilerin yapabileceğini düşünmemizdir. Halbuki trade işlemini sadece kişiler değil, bankalar, şirketler ve aracı kurumlarda yapmaktadır. Toparlayacak olursak Trader, bahsedilen trade yöntemlerini kullanan kişi veya kurumlardır.

İyi Trader Özellikleri Nelerdir?

Trade işlemini yapan kişi yatırım araçlarını ne kadar iyi analiz ederse o orantıda kazanç sağlar. Bunun için Trade yapan kişi, teknik grafik okumayı ve temel analiz yorumlamayı çok iyi bilmelidir. Analiz ve sezgilerini kullanarak piyasada oluşan dalgalanmalarda trade etmeyi bilmeli. Al-sat işlemi sadece çıkışlarda değil düşüş ortamında da trade edilir. Her trader’in kendine özgü yöntemleri ve analizleri vardır. Kimisi 5 dk lık grafiklerle işlem yaparken kimisi günlük haftalık grafiklerle işlem yapabilirler. Aynı şekilde kimisi elinde ki bir hisseyi günlük kimisi aylık bir şekilde tutabilir. Piyasa da olumlu havayı ve olumsuz haberleri sürekli takip halinde olmalıdır.

Sizlerde herhangi bir yatırım aracında trade ederek kendinizi denemek veya geliştirmek istiyorsanız, sitemiz reklam sponsorlarından GCM forex’in sitemize özel 100.000 tl’lik demo hesabını kullanabilirsiniz. Bu makalemizde trade ne demek veya trade nedir, trade nasıl yapılır ve trader ne demek gibi sorulara cevaplar vermek istedik. Aklınıza takılan herhangi bir soruda bizlere yorumlar kısmını kullanarak ulaşabilirsiniz.