Evde Cilt Bakımı İçin Neler Yapılabilir?
Evde Cilt Bakımı İçin Neler Yapılabilir?

Evde Cilt Bakımı İçin Neler Yapılabilir? Bakım Tüyoları |2023

Evde Cilt Bakımı İçin Neler Yapılabilir?

Bu yazımızda sizlere evde cilt bakımı için neler yapabileceğinize dair çeşitli ipuçları sunacağız. İnsanın, diğer insanlarla olan etkileşiminde en önemli sinyallerden biri insanın yüz yapısı ve cildidir. Cilt bakımı bu yüzden çok önemlidir. Yüzü güzel insanları, diğer insanlara göre yüzde 20’ye kadar daha yüksek maaş aldığını biliyor musunuz?

Her insan yüzünün ışıl ışıl ve temiz şekilde görünmesini istemektedir. Birçok sektör bu konuyla yakından ilgili olarak ürünleri piyasaya sunmakta. Ancak kimileri maddi açıdan zorluyor kimileri ise cilde daha da zarar veriyor. Daha genç ve sağlıklı görünen bir yüze sahip olmak ise çoğu dermatoloğun da hemfikir olduğu üzere “evde bakım tüyoları” olarak açıklanmaktadır.

Evde Cilt bakımı yapmak her yaştan ve cinsiyetten insan için oldukça kolaydır. Önemli olan doğru ürünleri yeteri kadar cilde uygulamaktadır. Parlayan ve lekesiz cilde sahip olmak için gereken tüyoları evde uygulamak hem zaman hem de maddi açıdan rahat ettirecektir.

Cildi Sıkılaştırmak İçin Maske

Evde cilt bakımı için yapabileceğiniz şeylerin başında çeşitli cilt bakım maskeleri gelmektedir. Cilt yaşlandıkça esnekliğini ve sıkılığını kaybetmeye başlar. Kimi zaman da beslenme alışkanlığından kaynaklı olarak cilt sıkılığını kaybetmeye başlar. Ancak bazı kürler ve maske tarifleri ile bu durumdan kurtulmak kolay olabilir. Sizin için düzenlediğimiz maske tarifleri aşağıda yer almaktadır.

Havuç ve Portakal Maskesi

Portakal ve havuç mevsiminde yapılacak en iyi maskelerden biridir. Antioksidan içeren bu meyveler cildi sıkılaştırmak için idealdir. Haftada üç defa sabahları uygulanması gereken bu maskenin tarifi ise şöyledir; 1 adet havuç ile portakal suyunu blenderden geçirin, Sıvı hale gelen karışıma 1 çorba kaşığı bal ekleyin. Ardından karışımı bir pamuk yardımı ile yüzünüzde sıkılığını kaybetmiş olan bölgelere uygulayın. 20 dakika yüzünüzde bırakın ardından soğuk suyla yıkayın.

Muz Maskesi

Muz cildin gerek duyduğu yağlar açısından oldukça zengindir. Cildin sarkma potansiyelini engelleyen muz oldukça tercih edilmektedir. Bal ile zeytinyağı ise nemlendirici ve hücre yenileyici işleve sahiptir. Kolaylıkla hazırlanabilen muz tarifi ise şu şekilde hazırlanmaktadır; Yarım olgun muzu çatal yardımı ile püre haline getirip 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı balı ekleyip karıştırın. Maske haline gelmiş olan karışımı temizlenmiş yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 dakika bekletilen maskeyi ılık su ile yıkayın. Gözeneklerin sıkılaşması içinse soğuk su ile temizleme işini bitirmeye özen gösterin. Yüzünüzde kuruluk veya gerginlik hissediyorsanız nemlendiricinizi kullanmayı ihmal etmeyin. Muz Maskesi haftada 2 kere kullanıma uygundur.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Engelli Kredisi Veren Bankalar |Engellilere Kredi Kartı| 2022

Cilt Tipine Göre Derinlemesine Temizleyici Maske Tarifleri

Makyaj malzemeleri ve kirli hava koşulları nedeniyle ciltte birçok olumsuz durumla karşılaşılmaktadır. Bu olumsuzluklardan en yaygın görülenleri kızarıklık, siyah nokta ve sivilcelerdir. Fakat bu olumsuz durumlarla karşılaşmak için cildin temiz ve kirlerden arındırılmış şekilde olması gerekmektedir.

Her cildin kendine özel yapısı vardır. Cilt tipleri arasında kuru, karma ve yağlı cilt tipi bulunmaktadır. Cilt tipine göre temizleme işlemi yapmak cildin yapısını bozmamak adına oldukça önemlidir. Bazı püf noktalar ile cilt tipine göre derinlemesine temizlik oldukça mümkündür.

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Derinlemesine Temizlik

Yağlı ve karma cilt bakımından bahsediyorsak  temizlik olmazsa olmazdır. En önemlisi ise derinlemesine şekilde temizlik yapmaktır. Haftalık veya aylık biçimde rutin biçimde temizlik yapmak cildin yapısına zarar vermeden sağlıklı ve güzel görünmesine fayda sağlayacaktır. Derinlemesine temizliğin tarifi şu şekildedir; 1 kase sıcak suda 1 avuç kuru papatyayı 5 dakika demleyin. Demlenen papatyanın suyunu bir bez yardımı ile yüzünüze sürün. Papatya suyu kurumak üzereyken doğal gül suyu ile tonik yapın. Kısa sürede temizliğin faydalarını göreceksiniz.

 

Kuru Ciltler İçin Derinlemesine Temizlik

Kuru ciltler özellikle kış mevsiminde çokça zarar görmektedir. Bu cilt tipleri için cilt bakımı yapmak oldukça önemlidir. Yeterince nemlendirilmeyen ve temizlenmeyen cilt soyulmaya ve lekelenmeye sebep olmaktadır. Akşam uyumadan önce Hindistan cevizi yağı ile masaj yapıp uyumak cildi besleyecektir. Ardından yüzün arınması içinse süt ile silip kurumasını bekledikten sonra gül suyu ile tonik işlemi uygulamak iyi olacaktır.

Tüm Ciltler İçin Derinlemesine Temizlik

Bal her cilt tipine uygulanabilen ideal bir maskedir. Gerek nemlendirme gerekse temizleme noktasında bal ortak tercih olarak kullanılabilmektedir. Yağlı ciltlerde; 1 adet haşlanmış havuç ile 1 tatlı kaşığı bal karışımını 10 dakika buzdolabında bekletip yüze sürdükten sonra da 10 dakika bekletmek, sonrasında da ılık su ile yıkamak tıkanan gözenekleri temizleme işlevi görecektir. Kuru ciltlerde; 1 adet yumurta ile 1 tatlı kaşığı bal karışımının 20 dakika yüzde kalması ve sonrasında ılık su ile yıkanması cildi nemlendirip hassasiyetin azalmasına katkı sağlar.