Algoritmik Trade Nedir?
Algoritmik Trade Nedir?

Algoritmik Trade Nedir? Algoritmik Trade Eğitimi | 2019

Algoritmik Trade Nedir?

Algoritmik Trade etmek çeşitli bilgayar algoritmaları vasıtaları ile piyasalarda hisler, duygulardan uzak çoğunlukla bilgisayar kontrolü altında trade etmek demektir.Bilgisayar algoritmaları kullanarak kar-zara alış ve satışları planlayarak kendi kendine trade yapmaktadır. Algoritma bir soruya veya probleme cevap arayan mantıksal bir silsiledir. Örneğin bu gün hava soğuk kaban giymeliyim, bu gün yağmur yağabilir şemsiye almalıyım. Bunların hepsi basit algoritmalardır. 

Algoritma problemlerine çözüm olarak eldeki veriler içerisinde olası yöntemlerden en uygunu seçilerek yapılacak işlemler teker teker ortaya konulmaktadır. Algoritmaların bir tek program dili ile bilgisayarda okunulduğu da bir gerçektir. Bunun için kodlama dili bilmek en gerekli özelliktir. Genel olarak bilinen tanımıyla belli koşulları formüllendirerek taramalar yapmaktır.

Örneğin hisselerin grafiklerini tek tek incelemekten insanları kurtarıyor. İstenilen koşulların hisselerini direk bulmaktadır. Algoritmik Trade’ e örnek vermek gerekirse otomatik al sat sinyalleri elde etmektir ve bu işlemden sonra geçmişe dönük performans ve iyileştirme testleri yapmak (Backtest) gibi amaçlarla da kullanılmaktadır. Matriks veri terminali üzerinden algoritmik trade etmek ya da detaylı bilgi almak isterseniz bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Algoritmik Trade Avantajları nelerdir?

 • Daha hızlı, teknoloji ilerledikçe hız artmaktadır.
 • Duygulara yer vermez
 • Ekran başında oturup takip etmeye gerek kalmamaktadır. Algoritmalar istediğiniz zaman çalışmaktadır.
 • Koşul gerçekleştiği an çalışmaktadır.
 • Kafa karışıklığına ve ikilemlere son vermektedir.
 • Geçmiş verilere göre analiz yapabilmenizi sağlamaktadır.
 • Değişik stratejileri iç içe kullanma gibi bir imkan sunmaktadır.
 • Algoritmik Trade’den yardım almayan yatırımcılara karşı avantaj sağlamaktadır.

Algoritmik Trade Etmenin Zararları

 • İşlemler fazla olduğundan ekstra bir kurtaj maliyeti vardır.
 • Bir kaç kurum otomatik emir yollayan müşterilerine fazla kurtaj ve sabit ücret uygulayabilmektedir.
 • Düzgün kurulumları yapılmaz ise zarar etmeye yol açabilirler.
 • Genel olarak bilinen stratejiler çalışmayabilir veya gün geçtikçe kararlılığı düşebilmektedir.

Algoritmalar fiyata göre, habere göre, formasyonlara ve indikatörlere göre yazmaktadır. Fiyata göre yazılmasının amacını değerlendirilirse örneğin x fiyatının altına düşerse sat, x fiyatının %3 üstüne çıkarsa satın al gibi komutlardan bahsetmek mümkündür. Haberlere göre yazılan algoritmalar tabiri caizse en zeki algoritmalardır.

Haberlerde verilen en ufak detaya göre işlem yapmaktadırlar. İndikatör ve formasyonlar ise en yaygın kullanım şekli olarak görülmektedir. Algoritmaların al sat platformları(botları), manuel olarak al sat sinyallerini gördükten sonra analiz sonuçlarına göre karar vermek gibi kullanım biçimleri bulunmaktadır.

Yapay zeka o kadar çok gelişti ki bunun yanında algoritmik trade ile birlikte büyük bir çağ açılmıştır. Artık gündem algoritmalar sayesinde fotoğrafların bile okunulup özet çıkartıldığı görülmektedir. Bunu yapan bir program daha fazla geliştirilirse hayatta kolaylaşabilecek bir çok alan olması muhtemel bir öngörüdür.

Algoritmalar kendi aralarında bir dil oluşturarak iletişim kurduklarında insanlar korkup fişlerini çekmişlerdir. Bu yaşanan olay uç bir örnektir ama gerçek bir olaydır. Algoritmaların kullanım türleri arasında en iyi yöntem HFT (High Frequency Trading) dir. HFT’nin en önemli özelliği hacimdir, piyasada parayı döndürmesidir ve likitide sağlamasıdır.

Türkiye robotlaşmaktan korktuğu ve bu kadar hızla baş edemem düşüncesi ile algoritmaların bağzılarını yasaklamayı düşünmüşlerdir. Türkiye’nin senelerdir hayallerinde İstanbul’un finans merkezi olması vardır. Böyle hayali gerçekleştirmek kolay bir iş değildir. Bu hayalin gerçekleşmesinde ki en önemli dayanak HFT gibi algoritmaları kullanmaktan geçmektedir. HFT’nin mikro saniye gibi hızlarda işlem yapmaktadır. Mikro saniye, saniyenin milyonda biri demektir.

 

Hindistan’da finans sektöründe çalışan insanların %90’ı algoritma kullanmaktadır. HFT kullanım oranı 2009 senesinde %0 iken 2013 senesinde bu oran %40’lara kadar ulaşmıştır. Borsa İstanbul’da da HFT sistemi sunulmaktadır. HFT’yi şu şekilde de düşünebiliriz. Örneğin bir halı satıcısını düşünebiliriz. Halı satıcısı bir anda çok fazla kişinin ziyaret ettiği alışveriş merkezinde bir dükkan açıyor ve sürekli alış veriş yapılıp fazla para kazanılan bir dükkan haline geliyor(Daha çok kişiye ulaşılıyor).

Algoritmaların hedefi hiç bir zaman dipten gireyim zirveden satayım değildir. Çoğu algoritmalarda da yatay piyasada sıkıntılar yaşamaktadır. Bu yüzden yatay piyasaya çözüm bulmak daha iyi bir yoldur. Algoritmalar yatay piyasada zarar ettiğinde optimize edilmelidir. Optimizasyon aslında örnek olarak en az şekilde zararla kapatabilmektir.

Aslında amaç bir nevi yatay piyasada en az şekilde zarar almak ve geç kalmadan Trend’e gidip daha fazla kar sağlamaktır. Trend’e vakitlik girmekte çok önemlidir. Finans sektöründe her zaman adımlarımızı düzgün ve sağlam atmamızda fayda vardır.

İndikatör Kullanımı

İndikatörler araba farları gibidirler. Gece yolculuk yaptığınızda farlarınız eğer kapalı ise kaza riskiniz çoktur. Farlarınızı açtığınızda ise kaza rizkiniz yine vardır fakat daha iyi görüp, göründüğünüz için bu risk azalacaktır.

Bu kaza yapmayacağınız anlamına gelmemektedir. İndikatörler orta vadede kaybettirmez fakat söylediklerini yapmamız şartıyla. Piyasa eğer sürekli düşüyorsa daha az zararla kurtulabilirsiniz. Çalışmak istenilen indikatör seçilirken farklı anlamlar taşımasına özen gösterilmelidir.  Algoritmik Trade yapılırken bunlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir ve hangilerinin hangi katagorilerde çalıştığını bilmek gerekmektedir. Aynı anlam taşıyan indikatörleri birlikte kullanmanın hiç bir anlamı yoktur.

Yazar: Volkan KAMAN

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir