Death Cross Nedir
Death Cross

Death Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır? | 2021

Death Cross

Death Cross, “Ölüm Kesişimi” anlamına gelen, piyasalarda sadece hareketli ortalamalara bakarak yorum yaptığınız bir trend değişimi göstergesidir. En sık kullanılan göstergesi golden cross gibi 50 günlük hareketli ortalama ile 200 günlük hareketli ortalamanın kesişmesi ile ortaya çıkmaktadır.. Piyasadan piyasaya değişmek kaydıyla, göstergede kullanılan rakamları yatırımcılar  fibonacci dizisi ile de kullanabilmektedir..

Boğa piyasasından ayı piyasasına geçişi gösteren, trend dönüşümlerini sık olmasa da anlayabildiğiniz bir olaydır. 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru kesmesi, sonrasında da orada kalması düşen piyasaya yani ayı piyasasının başladığını işaret etmektedir.

 

Death Cross Örneği
Death Cross yani ölümcül kesişim Golden Cross yani altın kesişimin tersi olarak kabul edilmektedir. Altın kesişimin ne demek olduğunu anlatan makalemizi okumak için tklayın

Death Cross Yatırımcı Psikolojisi

Bir piyasa düşünün 200 gündür oluşan fiyatların ortalamasını 200 günlük hareketli ortalamalar ile temsil edilsin. 200 gün uzun dönemli maliyetler anlamına gelmektedir. Yine 50 günlük hareketli ortalamalar, yatırımcıların son 50 günlük maliyetlerin ortalamalarını göstersin. Uzun vadede ortalama maliyetler 10 tl civarında iken 50 günlük hareketli ortalamalar 10 TL’nin altına düşüyorsa insanlar artık o mala (hisse, tahvil, kripto para vb) daha düşük bir değer biçiyor demektir. İşte bu kesişim olduğunda yatırımcıların maldan kaçtığı veya elden daha yoğun biçimde çıkardığı anlamı çıkar. Bu kesişim fiyatların daha aşağı gitme potansiyeli demektir. Sonuç olarak düşüş hızlanır.

Ölüm kesişimi Death Cross veya altın kesişim Golden Cross en temel hareketli ortalama kullanılarak yapılan teknik analiz yöntemidir. Günümüzde teknik analiz ile bilgisayarın gücünü birleştiren algoritmik trading sayesinde daha hisse senedi, çapraz kur, forex ve kripto para piyasalarında daha akılcı trade işlemi yapmak mümkün. Algoritmik trading nedir? Algortimik trading eğitimi makalemizi okumak için tıklayınız

Matriks Formülü

Death Cross matriks formülü aşağıdaki gibidir. Cross kesişim demektir. Hangi göstergenin hangisini kestiğini bilmek istiyorsanız onu önce yazarsınız. Burada 200 haftalık hareketli ortalamanın 50 haftayı kestiğini varsaydığımız için ilk önce onu yazdık.

Cross(Mov(C,200,s),Mov(c,50,s))

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır içi yorumlar
Bütün yorumları gösterin
0
Bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun. Bir yorum bırak!x
()
x