Golden Cross

Golden Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Golden Cross

Golden Cross, “Altın Kesişim” anlamına gelen piyasalarda sadece hareketli ortalamalara bakarak yorum yaptığınız bir trend değişimi göstergesidir. En sık kullanılan göstergesi 50 günlük hareketli ortalama ile 200 günlük hareketli ortalamanın kesişmesi olarak yorumlanmaktadır. Piyasadan piyasaya değişmek kaydıyla kullanıcılar bu rakamları fibonacci dizisi ile de güncelleyebilmektedir.

data-ad-format="rectangle"

Ayı piyasasından boğa piyasasına geçişi müjdeleyen bir trend dönüşümünü nitelemektedir. 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarı doğru kesmesi, sonrasında da orada kalması yükselen piyasaya yani boğa piyasasının başladığını işaret etmektedir.

Death Cross’un tam tersi olarak da bilinir.

Golden Cross Anlatımlı
Cross Anlatımlı: Görsel Kıvanç Özbilgiç paylaşımlarından alınmıştır. Takip için Twitter hesabı : @fr3762

Golden Cross Yatırımcı Psikolojisi

Bir piyasa düşünün 200 gündür oluşan fiyatların ortalamasını 200 günlük hareketli ortalamalar temsil etmektedir. 200 günlük hareketli ortalama, yatırımcıların ortalama maliyetlerini de nitelemektedir. Daha kısa vadeli olan 50 günlük hareketli ortalama ise son 50 günde piyasada oluşan fiyatların ortalamasıdır. Yani 50 gün içerisinde alım ve satım yapanların ortalama maliyetidir. 50 günlük fiyatlar, 200 günlük fiyatların üzerine çıkıyorsa bu piyasada o hisse, emtia veya menkul kıymete talep artmış demektir. Bu talep fiyatlara yansımıştır. Sonuç olarak insanlar artık bu ürünü almaya daha iştahlıdır. Bu iştah piyasanın yönünün yukarıya dönmesi için itici bir görevi görür.

Matriks Formülü

Golden Cross matriks formülü aşağıdaki gibidir. Cross kesişim demektir. Hangi göstergenin hangisini kestiğini bilmek istiyorsanız onu önce yazarsınız. Burada 50 haftalık hareketli ortalamanın kestiğini varsaydığımız için ilk önce onu yazdık.

Cross(Mov(c,50,s),Mov(C,200,s))

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir