Fast ile Para Gönderme Nedir? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fast ile Para Gönderme Nedir?

Bu yazımızda resmi adı Fast Para Gönderme, Fast ile Para Gönderme Nedir sorusuna yanıt arayacağız. Diğer adı Kolay adresleme sistemi olan yeni para gönderme sistemi artık size 20 saniye içinde hızlıca para gönderme imkanı sunuyor. Türkiye’deki tüm bankalar arası hızlı para transferi sağlayan Fast sistemini tüm yönleriyle inceliyoruz.

Fast ile para gönderme sistemi ilk olarak 2020 yılı içerisinde duyuruldu. Sistem aralık 2020 de TCMB tarafından hayata geçirildi. Fast sistemi ile farklı banka hesapları arasında belirli limitler dahilinde 7/24 anlık para transferi yapılması sağlanıyor.

Her ne kadar FAST kelimesinin açılımı, size hızlı para göndermeyi çağrıştırsa da aslında ‘Fonların Anlık ve Sürekli Transferi’ kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır

Fast Para Gönderme Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistemin en temel özellikleri şu şekildedir:

  • Yapılan transferlerin mesai saatleri ya da tatil günleri gözetilmeksizin anlık olarak hesaplara geçmesi.
  • Göndericinin ve alıcının mutlaka bankalarınca gerçekleşen transferle ilgili anlık olarak bilgilendirilmesi.
  • Hesap numarası ya da IBAN bilgileri olmaksızın bankada kayıtlı telefon numarası, kimlik numarası ya da e-posta adresi ile ödeme alabilme imkanı.

Kolay Adresleme sistemi ile uzun ve karmaşık IBAN numaraları ezberlemek gerekmiyor. Hesap numarası şube adı şube kodu gibi bilgiler vermek yerine kendinize ait

  • T.C. kimlik numarası ile para alabiliyorsunuz
  • IBAN numarası ile
  • GSM numarası ile para alabiliyorsunuz
  • Email adresi
  • Karekod ile para alabiliyorsunuz
  • Tanımladığınız özek Kod gibi bilgiler ile ödeme alabiliyor musunuz.

Fast sisteminin en büyük avantajlarından birisi olarak öne çıkıyor. Kolay adresleme sistemini kullanmak için ödeme almak istediğiniz banka web sitesi ya da uygulaması üzerinden hangi bilgiyi Kolay Adres olarak kullanmak istediğinizi seçip ayarların yapılması gerekmektedir. Bir banka üzerinden Kolay Adres olarak seçilen

T.C. kimlik numarası ya da gsm numarası diğer bir bankada tekrar Kolay Adres olarak seçilemez. Bu nedenle Kolay Adres seçimi yapılırken en aktif olarak kullanılan banka hesabı üzerinden tanımlama yapılması doğru olacaktır. Fast ile ödeme alabilmek için mutlaka Kolay Adres belirlenmesi şartı bulunmamaktadır. IBAN numarası ile de Fast ödemesi alınıp gönderilebilir.

2022 yılı içerisinde Ödeme İsteme özelliğinin eklenmesiyle daha da fonksiyonel olması beklenen Fast sisteminde ayrıca TR Karekodun geçerli olduğu e-ticaret siteleri ve işyerlerinde KAREKOD ile FAST ödemesi de yapılabilmekte.

Fast Para Gönderme Limiti Ne Kadar?

8 Ocak 2021 tarihinde 50₺ üst limit ile hayata geçen Fast uygulaması yoğun ilgi görmesi ve kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesi nedeniyle üst limit önce 1000₺ daha sonra ise 2000₺ olarak 2 kez artırılmış ve günümüzde 2000₺ olarak kullanılmaktadır.

Şubat 2022 itibari ile FAST para gönderme limiti 2000 TL’dir.

Aynı hesaba birden Fazla defa Fast ile para yollayabilirsiniz. Kısaca Fast ile para gönderme limiti 2000 TL olsa da sayısı konusunda şu an limit bulunmamaktadır!

TCMB tarafından işletilen Fast sistemi ülkemizdeki tüm bankaların katılımı ile son derece güvenli ve aktif olarak kullanılmaktadır. Sadece TL transferleri içeren Fast sistemi ile ticari işlemlerin hızlandırılması, alıcı ve satıcıların 7/24 tüm hizmetlere ulaşabilmesi, mesai saatleri nedeniyle geciken transferler sonucu oluşan olumsuzlukların önlenmesi gibi bir çok memnuniyet verici adım atılarak, eski ağır ve hantal EFT sistemi ikinci plana atılmıştır.

Fast sistemini kullanarak, Kolay Adres özelliği ile 365 gün 7/24 hızlı bir şekilde tüm bankalara para gönderip almak için yapmanız gereken tek şey bankanızın internet şubesi üzerinden ayarlarınızı yapmak ve keyfinize bakmak.

Güvenli Hızlı ve Keyifli para transferleri için Fast.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!