Akbank EFT Saatleri Kaç? | 2022

Akbank EFT Saatleri Kaç?

Bu yazımızın devamında size Akbank EFT saatlerinden bahsediyoruz. Bu devirde herkes artık tüm işlemlerini online bankacılık üzerinden yapmaktadır. Online bankacılık üzerinde de en çok yapılan işlem para transferleridir. Para transferleri ATM üzerinden, online bankacılık üzerinden, mobil bankacılık üzerinden yapılabilir.

Para transferleri üçe ayrılmaktadır. Birincisi göndereceğiniz banka ile kullandığınız bankanın aynı olduğu durumdur, buna havale denmektedir.

İkincisi ise kullandığınız banka ile para göndereceğiniz bankanın farklı olduğu durumdur. Buna da elektronik Fon transferi yani EFT denmektedir.  Akbank müşterileri ister şubeler üzerinden ister dijital yöntemlerle EFT işlemlerini kolaylıkla yapabilirler.

Üçüncüsü ise FAST sistemidir. Bu sistemde 20 saniye içerisinde paranız karşı tarafın hesabına geçer. Sistemin tek kusuru 2000 TL limitinin olmasıdır.

Akbank EFT saatleri Sabah 9 ile akşam 5 arasındadır. Bu saat aralıkları içerisinde yapacağınız işlemler  Akbank tarafından kontrol edilip karşı tarafın hesabına düşecektir.

Bu saat aralıklarının dışında yaptığınız işlemler ise işlemi yaptığınız günü takip eden ilk iş gününde saat 09:00 ile 17:00 arasında gerçekleşecektir. Fakat çok yüksek ihtimalle sabah işleminiz hallolacaktır.

EFT ile ilgili çok sorulan Sorular

  • Hafta sonu Akbank üzerinden EFT yapıyorsanız para karşı tarafa Pazartesi günü geçecektir.
  • Bayram veya resmi tatillerde EFT yapıyorsanız paranız karşı tarafın hesabına ilk iş gününde geçecektir.
  • Akşam saat 17:00’den sonra EFT yapıyorsanız para karşı tarafın hesabına ertesi gün sabah 9-10 arası geçecektir
  • 2000 TL’nin altında yapacağınız para transferlerini FAST sistemi ile hızlıca yapabilirsiniz.

EFT Karşı Tarafa Ne Zaman Geçer?

EFT işlemleri ortalama olarak 5 ila 10 dakika sürmektedir. İşlemi yaptıktan sonra işlem mesai saatleri içerisindeyse genellikle 5 ila 10 dakika arasında işleminiz hallolacaktır. Fakat bazı zamanlarda bankalarda işlem yoğunluğu olabilmektedir. Bu gibi nadir durumlara denk geldiğinizde işleminiz en geç yarım saat içerisinde halledilecektir.

EFT Saatleri Dışında EFT Yapılırsa Ne Olur?

Saat 09:00 ila 17:00 aralığının dışında yapılan EFT işlemleri bir sonraki iş gününün ilk saatlerinde karşı tarafa geçecektir. Bir örnek vermek gerekirse Cuma günü 19:00’da yapılan Elektronik Fon transferi cumayı takip eden ilk iş günü yani Pazartesi sabahı saat 09:00 ila en geç 09:30 arasında işlem görecektir. Eğer ki Elektronik Font transferi işlemi yapıldıktan belirli bir süre sonra karşı tarafın hesabına düşmezse para gönderilen bilgilerin ilk olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Eğer işlem yapılan bilgiler doğru ise müşteri hizmetlerine bağlanarak kontrol edilmesini talep edebilirsiniz. Eğer telefon bankacılığı ile işleminiz çözülmüyorsa şubelere giderek de kontrolünü sağlatabilirsiniz.