Soros'un Fotoğrafı
George Soros

George Soros Kimdir? Hayatı ve Kara Çarşamba

GEORGE SOROS

Kısaca Soros Kimdir?

George Soros, 12 Ağustos 1930 tarihinde musevi bir ailenin çocuğu olarak Budapeşte‘de doğmuş olan uluslararası finans ve yatırım piyasalarında etkili bir yatırımcıdır. George Soros, 13 yaşında iken Macaristan Naziler tarafından istilaya uğramıştır. Bu dönemde kendisi ve ailesi çok büyük sorunlar yaşamıştır. Sürekli farklı yerlerde ikamet etmek zorunda kaldılar ve sürekli sahte kimlikler çıkararak kimliklerini gizlemişlerdir. Hayatta kalmalarında babasının çok büyük uğraşları olmuştur.

Eğitim Hayatı

Soros bu sıkıntılı yaşamından sonra 1947 yılında İngiltere’ye göç etti ,burada Oxford Üniversitesinde eğitim hayatına başladı . Eğitim masraflarını karşılamak için hamallık yaptığı yıllarda ayağını kırmış ve devlet hastanesinde tedavi görmüştür. Devletin fakirlere yardım ettigini gördügü bu yıllarda yardımseverlik zihnine kazanmıştır. Sosyal adaletin bilincinde olan Soros her şeyi yaşayarak benimsemiştir. Yugoslavya, Ukrayna gibi ülkelere çok büyük yardımlar yapmıştır hatta bu yardımlar Birleşmiş Milletler tarafından yapılan yardımların toplamından çok daha fazladır. Bu sebepten dolayı dünyanın her yerinde yardımsever birisi olarak bilinir, tabi bunun yanında bu yardımları siyaset amaçlı yaptığını düşünen insanlarda var.

Soros’un İş Dünyasına Girmesi

1956 yılında New York’ a taşındı. Burada yeni bir işe başladı ve arbitraj tüccarı olarak çalıştı. Sonra Wertheim Şirketinde işe girdi burada ekonomi analisti olarak çalıştı. Soros ilk başlarda dövizi en uygun yerlerden alıp daha pahalı olan yerlerden satarak para kazandı. 1961 yılında Amerikan vatandaşı oldu ve borsada emin adımlarla ilerledi. Birçok müşterisi vardı hem onlara kazandırıyordu hemde kendisi kazandırıyordu. Borsa da çok başarılı olan Soros kısa sürede çok büyük bir servete sahip oldu. 1963 yılında Arnhold and S. Bleichroeder adlı yatırım firmasının başkan yardımcısı oldu, 1973 yılında istifa etti.

1970 yılında Jim Rogers ile birlikte Quantum Yatırım Fonu’nu kurdular. Bu yatırımıyla beraber servetine servet kattı . Soros bir yandan da siyaset ile ilgilenmeye başladı. 1993 yılında Açık Toplum Enstitüsü’nü kurdu. Türkiye’de 2001 yılında Açık Toplum Enstitüsünü kurmuştur.Şube İstanbul’un Bebek ilçesindedir.

Soros’un Evlilikleri ve Aile Hayatı

Soros, şuana kadar üç kez evlendi. 1960 yılında Annaliese Witschak ile evlenerek 23 yıl evli kalmıştır ve 1983 yılında boşandı. Bu evlilikten üç tane çocugu oldu çocukları Robert Daniel Soros, Andrea Soros ve Jonathan Tivadar. İkinci evliligini Susan Weber ile yaptı 2005 yılında eşinden ayrıldı. Bu evlilikten Alexander ve Gregory James adında iki çocuğu oldu. Son evliligini 82 yaşında yaptı ve 41 yaşındaki Tamiko Bolton ile evlendi. Bu evliliğinde Tamiko Bolton ile aralarında olan yaş farkından dolayı tüm dünya gündeminde büyük yankı. oldu, dügünleri 3 gün 3 gece sürdü. Soros un üçüncü evliligi olmasıyla beraber Bolton’unda ikinci evliliğiydi

Soros ve Kara Çarşamba: Pound Spekülasyonu

Soros, 1992 yılında hayatının en büyük kumarını oynadı. Pound’un degerinin düşücegine inanıyordu , Mark’ın ise değer kazanacağına inanıyordu. Soros’a göre İngiliz ekonomisi kötüye gidiyordu . Soros, İngiltere’nin kendi isteğiyle para anlaşmasını terkederek Pound’u devalüe etmesi gerektiğini yoksa çok büyük zarar edeceğini öne sürmüştür.Kendisi de emin oldugu için spekülatif pozisyonları almaktan da geri durmamıştır. Alman Merkez Bankası Başkanıyla arasının iyi oldugunü ve gizli bilgiler aldıgını öne süren bir çok insan var. 10 Eylül 1992’de 10 milyar dolar değerinde sterlin satıp mark almıştır. Yapmış oldugu bu hamle ile sterlin değer kaybetmeye başladı. İngiliz Merkez Bankası buna müdahale etmeye çalıştı , mark satıp sterlin almaya başladılar. 44 milyar döviz rezervinin 15 milyarını harcayan İngiliz Merkez Bankası düşüşü bir türlü engelleyemedi. İngilizler faizleri yüzde 2 arttırdılar ama bir işe yaramadı. Aynı gün içerisinde tekrardan faiz arttırdılar. İngiliz tarihinde ilk kez bir gün de iki kere faiz arttırımı olmuştur. Soros’un başlattığı bu düşüş hiç bir şekilde durmadı .

Sonunda İngiliz hükümeti, mecbur kaldı ve 16 Eylül 1992 Çarşamba günü, sterlini Avrupa Döviz Mekanizmasından çıkardılar ve sterlinin değeri yüzde 16 düştü. Bu işlem sonucu tam bir milyar dolar kazandı . Sterlin’in arkasından İspanya parası yüzde 28, İtalyan parası da yüzde 22 değer kaybedince Soros bu düşüşlerden bir milyar dolar daha kazandı. Bir haftada 2 milyar dolar kazanarak tüm dünyanın gündemine oturdu . 16 Eylül 1992 tarihi, İngilizler tarafından “Kara Çarşamba” olarak ilan edildi.

Yazan: Şahin YILDIRIM