Hisse Bakiyesi Yetersiz ve Eksiye Düşme |2023

Hisse Bakiyesi Yetersiz

Borsada hisse bakiyesi neden eksiye düşer? hisse bakiyesi yetersiz ne demek? hisselerimi sattım ancak bakiyem eksiye düştü? Borsada aracı kurumda gün sonu bakiyem eksiye düştü? gibi soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Hisse Bakiyesi Yetersiz veya Eksi hisse bakiyesi, hisselerin satışından sonra bakiyenin eksiye düşmesi durumudur. Yatırımcılar aslında eksi bakiye diye tabir etmesi gerekirken, hisse satışından sonra durum ortaya çıktığı için yanlış olarak söylemler yapar. Ekside olan para aslında portföyde bulunan nakit paramızdır. Eksi hisse bakiyesi oluşmasının bilindik 4 sebebi vardır. Bunlar;

Neden Hisse Bakiyesi Yetersiz Olur

  • Teminat Yetersizliği
  • Sistemsel Arıza
  • Komisyon Oranları
  • Çekim Talepleriniz

Yukarıdaki maddelerde bahsedildiği üzere hisse bakiyesi yetersiz olabilir. Bunları detaylı ve örneklerle açıklayalım.

Hisse Bakiyesi Teminat Yetersizliğinden Eksiye Düşer

Vadeli işlemler yapıyorsanız özellikle vadeli viop, döviz veya altın kontratlarınızda terste kalmış olabilirsiniz. Aracı kurumunuz size ulaşıp bu durumu bildirinceye kadar ve siz teminatı tamamlayıncaya kadar portföyünüzde hisse bakiyesini eksi olarak görebilirsiniz. Teminat yetersizliğinden hisse bakiyesi eksiye düşer. Hisse bakiyesi yetersiz uyarısı gözükür.

Bir gün önceden aldığım short pozisyonlu dolar işlemlerim hafta sonu gelişen olaylardan sonra pazar gecesi oldukça sert şekilde yükseldi. Pazartesi saat 10:00’da telefonum aracı kurumum tarafından arandı. Bana teminatı tamamlamam gerektiği aksi halde daha fazla eksiye doğru gideceğimden pozisyonu onların kapatacağı bilgisi verildi. Bu sadece olağan bir şekilde bakiyenin eksiye düşmesi olayıydı.

Yetersiz Hisse Bakiyesi Sistemsel Arıza Sebebiyle Eksiye Düşer

Aracı kurumunuz bazen sistemsel çalışma yaparken, portföyünüzde olağan dışı hareketler veya bakiye azalma artma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Çoğu aracı kurum bu durumları seans sırasında değil de seansın kapalı olduğu gece saatlerinde yapar. Bunun yanında çok sık rastlanmasa da kredili bakiyeniz yeterli düzeyde ve sahip olduğunuz hisselerin değeri kadar bir oranda ise bazı durumlarda portföyünüzden fazla bir miktar alım yapmanıza izin verebilir. Ancak elinizdeki hisselerin veya yatırım araçlarının değerleri düşerse yani kar oranınız azaldığında bakiyenizi eksi görebilirsiniz. Bu durumda hisse yetersiz bakiye uyarısı gözükür.

Örnek ile açıklamak gerekirse, portföyümüzde 50 bin tl lik hisse senetlerimiz olsun bunların kar/zarar durumlarını gözeterek aracı kurumumuz bize 30 bin tl lik kredi tanımlayabilir. 30 bin kredinin de hepsini hisselere dağıtırsanız ve tüm hisse senetlerinizin kar oranı düşmeye başlarsa ve ek kredide kullandığınız için portföy bakiyeniz eksi gözükebilir. Krediyi gün sonu ödemezseniz her geçen gün size ekstra faiz yükü biner.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Şahin Politika Nedir? Güvercin Politika Nedir |2023

Hisse Bakiyesi Komisyonlar Sebebiyle Eksiye Düşer

Hisse bakiyesi yetersiz uyarısının bir diğer nedeni ise aracı kurumların komisyon oranlarıdır. Çoğu aracı kurum işlem komisyonlarını işlem yapıldığı zaman otomatik kesse de bazı aracı kurumlar gün sonu yapılan tüm işlemlerin hepsini toplayıp ona göre komisyon kesintisi yaparlar. Eğer ki gün sonu portföyünüzün hepsi hisse senetlerinde ve elinizde nakit yoksa yaptığınız alış ve satışların komisyon oranları bakiyenize eksi olarak yazılmaktadır.

Yetersiz Hisse Bakiyesi Çekimler Sebebiyle Eksiye Düşer

Genellikle aracı kurumlar yatırım ve çekimlerden komisyon almazlar. Ancak bazı aracı kurumları ufakta olsa eft ücreti adında bir ücret kesintisi yapabilmektedir çekim taleplerinize. Hisse bakiyesinin eksiye düşmesinin bir diğer nedenine çekimler sebep olduğunu şu şekilde örnekle açıklayalım.

Örneğin, Porföyünüzden bir hisse satışı yaparak bakiyenize yansıyan miktarı çekmek istediniz. Aracı kurum eft ücretini de hesaba katarak sizin çekiminizi onaylar. Bu onaylama işlemi ancak portföyde eft ücretini karşılayacak miktarda hisse veya diğer yatırım araçları var ise onaylanır. Onayla işleminden sonra hisse bakiyenizin eksiye düştüğünü görürsünüz. İlk satış işleminizde veya nakit yatırma işleminizde bu negatif bakiye ücreti kesilir.

Borsada hisse bakiyesi neden eksiye düşer? yetersiz hisse bakiyesi ne demek? hisselerimi sattım ancak bakiyem eksiye düştü? Borsada aracı kurumda gün sonu bakiyem eksiye düştü? gibi soruların cevaplarını sizler için açıklamaya çalıştık. Umarım aradığınız sorunun cevabını bulmuşsunuzdur. Sizin de hisse bakiyeniz eksi gözüküyorsa ve yukarıda ki sebeplerden biri değilse lütfen yorumlar kısmından bizlere bildiriniz. Diğer yatırımcılar ve okuyucular için sizin sorununuz bir başkası için çözüm yolu sunabilir.

ilginizi çekebilecek diğer makalelerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Borsada t1 t2 ne demek

En iyi Aracı Kurumlar