Home Office Çalışanlara Tavsiyeler |2023

Home Office Çalışanlar Tavsiyeler

Home office (evden çalışma) çalışmak bazı insanların hali hazırda günlük rutini olsa da Covid-19 salgın sonrası dünyanın önemli bir kesimi için de rutinleşen bir çalışma şekli oldu. Pandemi sonrası süreçte hem elemanlar hem işverenler için bazı avantajlarından dolayı da birçok şirket, departmanlarının bir bölümünde kalıcı ya da kısmi şekilde evden çalışma standardına geçiş yaptı.  Bu makalemizde hem zorunlu hem de gönüllü olarak Home Office çalışanlara tavsiyelerde bulunacağız.

Covid-19 salgınıyla beraber birçoğumuzun iş hayatı da etkilenmiş durumdadır. Özellikle bilgisayar başından veya telefon görüşmeleri ile gerçekleştirilebilen işler “Home Office” yani evde çalışma ile yürütülmektedir. Karantina yüzünden zorunda olarak evde kalmak ve gelişen teknoloji insanların evden de çalışabileceğini iş verenlere gösterdi. Ancak birdenbire böyle bir sistemin içerisinde yer alan kişiler için o kadar kolay bir durum olarak görülmemelidir.

Evin yalnızca bir barınma yeri olarak görülmesi sosyal insanların olmazsa olmazıdır. Ancak evde çalışmak evi çok başka bir biçimde algılamayı da gerektirmektedir. Sosyallikten uzaklaşanlar evde çalışırken verimliliklerini kaybedebilir, motivasyon düşüklüğü yaşayabilirler. Karantina günlerinde birçok kişinin başına bu durumun geldiğine şüphe yok. Ancak patron bizden eski verimli halimizde olduğu gibi iş bekliyorsa ne yapmalıyız? Sizin için bu sorunun cevabını araştırdık ve detaylı biçimde aktarmaya çalıştık. Siz de verimliliğinizden ödün vermek istemiyorsanız yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Ev, birçok insan için dinlenme ve uyuma anlamına gelmektedir. Hafta sonu tatillerinde ayaklarımızı uzatıp film izlediğimiz veya sevdiklerimizle güzel sofralar kurup yemek yediğimiz bir mekandır. Ancak Home Office çalışanlar için durum hiç de böyle değildir. Ev alışkanlıkları çalışmak dışında her şeyi kapsıyor olsa bile buna bir dur demek gerekmektedir. İş vaktinde işle uğraşmak ve dikkatin dağılmasını engellemek için alışkanlıklarınızı gözden geçirin.

İnternetten para kazanma yöntemleri makalemiz ile en son internetten para kazanma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Makalemizi okumak içim tıklayınız

Alışkanlıklar kötü değildir fakat dinlenirken veya tembellik yaparken ortaya çıkan alışkanlıklar bizim zararımıza olabilmektedir. Örneğin iş yerinde saatlerce dizi/film izleyemezsiniz. Aynısını evde çalışırken de yapmanız gerekmektedir. Bir diziye başladıysanız kendinizi ödüllendirmek için işlerinizi tamamladıktan sonra bu aktivitenize dönebilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Yemek Sepeti Hisse Senedi Borsada Var mı? |2023

Alışkanlıkların içerisine son 10 yıldan bu yana sosyal medya da girmektedir. Yetiştirmeniz gereken acil bir işiniz varken son paylaşımları takip etmek adına telefonla uğraşmanız verimliliğinizi düşürecek, işinizin yarım kalmasına neden olacaktır. Bu noktada sosyal medya araçlarını kullanırken kendinizi denetleyip aşırı kullanımların önüne geçmeye çalışın. Vakit öldürmek diye tabir edilen birçok alışkanlık iş stresinizi ve mental yorgunluğunuzu da arttırabilir.

Egzersiz Yapın

Home office çalışanlar için egzersiz/spor önemli bir etkinlik. Evde egzersiz yapmak mı? Evet, aslında bir apartman dairesinde yaşarken de çok rahat biçimde egzersiz yapabilirsiniz. Alt komşularınız takıntılı olsa bile rutin hale getirebileceğiniz birçok egzersiz türü bulunmaktadır.

Evde su şişelerinizle veya kısa süreli hareketlerle bile egzersiz yapabilirsiniz. Bunun için onlarca aletin olduğu spor salonlarına gitmeniz gerekmez. Erkenden uyanıp işinizin başına geçmeden önce pencerenizi açıp temiz hava aldıktan sonra 15-20 dakika süren egzersiz hareketlerini yapabilirsiniz. Artık işe gidip gelme sorununuz olmadığı için mesai bitiminde akşamüstü yürüyüşe çıkıp temiz bir hava almanız sizi oldukça motive edecektir.

Günlük veya Plan Defteri Tutun

Onlarca işin arasında bir de ev işiyle uğraşıyorsanız buna bir dur deyin! Elbette işlerinizden birini bırakmanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak iki işi bir arada yapmanız verimliliğinizi tüketecek bir unsurdur. Plan defteri tutup bu rutinleri belli bir düzen içerisinde gerçekleştirmeniz sizi ve zihninizi rahat bırakacaktır.

İşleriniz bittikten sonra günün sonunda kendinizi değerlendirmek için bir günlük tutabilirsiniz. Geçmişten günümüze dek baktığımızda önemli roller üstlenmiş kişilerin günlükleri vefatlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu günlüklerde gündelik rutin haricinde yaptıkları ve yapmak istediklerine dair aktarımlar da bulunmaktadır. Bu sayede hayatı planlamaları daha düzenli şekilde gerçekleşmiş olabilir. Siz de günlük tutmaya başlayarak yaptıklarınızı ve yapmak istediklerinizi daha kolay biçimde fark edebilirsiniz.

Uyku ve Yeme Alışkanlıklarınızı Düzenleyin

Uyku ve yemek yeme ikilisi hayatımızın ana unsurlarıdır. Bu ikilinin fizyolojik ve psikolojik sağlığımıza etkisi herkesin dilinde, peki verimliliğimize etkisini hiç düşündünüz mü? Bedenimiz ve psikolojimiz kendini sağlıklı hissettiği ölçüde verimli olabiliriz. Örneğin karnımız açken veya uykusuzluktan gözlerimiz kan çanağına dönmüşken işe konsantre olmak imkansız hale gelmektedir.

Çoğu uzman gün içinde uyumanız gereken saat dilimine dair yorumlar yapmaktadır. Bunun hakkında bilimsel bir bilgi vermek bizim haddimize değildir. Ancak kendi yetkinliklerinizi en iyi biçimde ortaya çıkarmanıza yarayan uyuma saat aralığını siz belirleyebilirsiniz. Bu konuda cimri davranmamanızı öneririz. Ayrıca çalışırken kan şekerinizin düşmemesine özen göstermeyi de unutmayın.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Borsada Baykar Hisse Var mı? |2023

Tatil Yapmayı İhmal Etmeyin

Tatil yapmak sizin için imkansız olarak görünebilir. Ancak tatil yapmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Rutin iş hayatınızdan uzaklaşmak için küçük çaplı etkinliklere katılabilir, hobilerinize göre alternatifler geliştirebilirsiniz. Kısırdöngü halinde olan hayatınızın sizi zorlayacağını hatta işinizden soğuma ihtimalinin olacağını unutmamanız gerekmektedir.

Doğa içerisinde olmak bir nevi tatil olabilir. Akdeniz sahillerine gidecek zamanınız veya maddi imkanınız olmasa bile yakınlarınızda bulunan bir ormana doğa gezisi yapmaya gitmeniz kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

İşleri Önceliklerine Göre Sıralayın

Evde çalışmak bazen eziyete dönüşebilir. Birçok işin sıralandığı ve buna ev işlerinin dahil olduğunu düşününce çıkmazda hissedebilirsiniz. Ancak işlerinizi önceliklerine göre sıraladığınızda kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Örneğin; en önemli gördüğünüz işten başlayarak önem sırası azalan işlerinize varana kadar numaralandırma yapın ve bunu bir liste halinde yazın. Plan çizelgesi oluşturduysanız bu çizelgeye numaralandırdığınız işlerinizi yerleştirmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Hiçbir işinizi ertelemeden işlerinizi yapıp bitirmek için uğraşın. İşlerinizi erteledikçe ve önemli olanları yapmadıkça patronunuz tarafından yanlış anlaşılabilirsiniz.

Evden Çalışanlara Tavsiyeler

Uzaktan çalışma (Remotely) için bazı tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Özel Bir Çalışma Alanı Kurun: Görevlerinize odaklanabileceğiniz belirlenmiş ve rahat bir çalışma alanı oluşturun. İşinizi etkili bir şekilde yapmak için gerekli tüm araç ve ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Bir Rutin Oluşturun: Tutarlı bir günlük programa sadık kalın. Her gün aynı saatte uyanın, işe başlayın ve işinizi bitirin. Bu sizde normallik hissi yaratmaya yardımcı olur.
  Giyiminize dikkat edin: Evde takım elbise giymeniz gerekmese de, pijamalarınızı değiştirmek iş gününün başladığını işaret edebilir ve daha odaklanmış hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Net Sınırlar Belirleyin: Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için çalışma saatlerinizi ailenize veya ev arkadaşlarınıza açıkça bildirin.
  Bir toplantıda olduğunuzda veya kesintisiz zamana ihtiyaç duyduğunuzda başkalarına haber verin.
  Teknolojiyi Akıllıca Kullanın: Video konferans, mesajlaşma uygulamaları ve proje yönetim platformları gibi iletişim ve işbirliği araçlarından yararlanın. Bağlantıda kalmak ve yoldaşlık duygusunu korumak için ekibinizle düzenli olarak görüşün.
 • Mola Verin: Esnemek, yürümek veya dinlenmek için düzenli molalar planlayın. Tükenmişlikten kaçınmak ve odağı korumak için bu çok önemlidir. Pomodoro Tekniği gibi teknikler kullanarak işinizi kısa aralarla aralıklara bölün.
 • Yalnızlıkla Mücadele Edin: Sanal kahve molaları, ekip toplantıları veya gündelik sohbetler aracılığıyla iş arkadaşlarınızla sosyal olarak bağlantıda kalın.
  Sektörünüzdeki diğer kişilerle etkileşim kurmak için uzaktan çalışma topluluklarına katılmayı veya sanal etkinliklere katılmayı düşünün.
 • Düzenli Kalın: Yapılacaklar listesi, proje yönetim yazılımı veya çevrimiçi takvimler gibi araçları kullanarak görevlerinizi düzenli tutun.
  İşinizin başında kalmak için öncelikler ve son tarihler belirleyin.
 • Mesleki Gelişim: Uzaktan çalışma zamanınızı mesleki gelişiminize yatırım yapmak için kullanın. Becerilerinizi geliştirmek için çevrimiçi kurslar alın veya sanal atölyelere katılın.
 • Düzenli Olarak Değerlendirin ve Ayarlayın: Uzaktan çalışma deneyiminizi düzenli olarak değerlendirin. Neyin iyi çalıştığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini belirleyin, ardından buna göre ayarlamalar yapın.
 • Fiziksel Aktivite: Düzenli fiziksel aktiviteyi rutininize dahil edin. Egzersiz ruh halinizi ve enerji seviyenizi artırmaya yardımcı olabilir.
 • Ne Zaman Oturumu Kapatacağınızı Bilin: İş ve kişisel yaşam arasında net bir sınır belirleyin. Çalışma saatleriniz sona erdiğinde, tükenmişliği önlemek için oturumu kapatın ve kişisel faaliyetlere odaklanın.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Karaca Hisse Senedi Borsada Var mı? |2023