Kaliforniya Sendromu Nedir? Tedavisi Neler? |2023

Kaliforniya Sendromu Nedir?

Kaliforniya sendromu, modern zamanlarda insanların yalnız kalmaktan korkma, tüketimle mutlu olmaya çalışıp olamaması ve intihara sürüklenme ihtimalini de içeren bir durumdur. Hâlâ kitaplara girmemiş olmasıyla birlikte bilinmeyen bir oluşumu aktarmak için kullanılmakta olan bu sendrom herkesin anlayacağı bilim türünde bir kümenin tanımlanması anlamına gelmektedir.

Korumacı ruh sağlığı bakımından mühim görülen bu sendrom uzmanların görüşlerine göre gelecek zamanlarda önemli bir hastalık olarak görülmektedir. Çılgınca eğlenme ve çılgınca tüketimin sonunda yalnız kalma ve mutlu olamama gibi durumları getiren ve sonrasında insanı intihara götüren yaşam biçiminin bir virüs gibi yayılmasına ve bütün insanlığın bu tutkuya bağlı kalmasına Kaliforniya Sendromu denmektedir.

Bu sendromu yaşamakta olan insanlar, “bütün dünya açlıktan ölse bana ne” düşüncesini benimseyip kendi haricindeki bütün insanlar hakkında umutsuzluk hissi beslemektedir. Yapılan şeyler bana fayda sağlıyorsa önemlidir, bana fayda vermiyorsa önemi yoktur düşüncesiyle yaşamaktadırlar ve her olaya ben merkezli yaklaşmaya başlamaktadırlar. Bu sendroma yakalanan insanlar çok daha şeye sahip olmak istiyorlar. Bunlar sahip olduklarında bunları da yeterli bulmuyorlar ve mutsuzluğu yaşamaktadırlar.

Bu sendromu 4 aşamalı yaşanmaktadır. Birinci adımda kendi zevkini kurtarmanın çabasındadır. Sonraki adımda ben merkezli bir hayat oluşturmaya çalışmaktır. Bu yaşayacağınız hayat sizi yalnızlaştıracaktır. Son adımda da bu yaşananların sonucunda mutsuzluk ve depresyona girme yaşanmaktadır.

Dünyanın Cazibe Merkezi: Kaliforniya

Bilindiği üzere Kaliforniya ABD’nin nüfusu en fazla olan eyaleti konumundadır. 1800’lü yıllardan sonra altın yataklarının keşfinden sonraki zamanda ABD’nin en büyük ekonomisine sahip güç haline gelmiştir. Dünyadaki en büyük 6. ekonomiye sahip olan California eyaleti bir devlet olmamasına rağmen devletler liginde büyük söz sahibidir.

California eyaleti tüketim ve eğlencenin kalbi olarak görülmektedir. Sinema denilince ilk akla gelen yerlerdendir. Bütün bu bileşenlerin birleşiminde meydana gelen hayat biçimi ile California, bir müddettir bütün dünyaya yayılmakta olan bir sendromunda doğuş noktasıdır.

Kaliforniya Sendromunun Etkileri Nelerdir?

Bahsedilen bu sendrom insanların hayata bakış açılarını etkilemektedir. Böyle bir duruma karşı çıkmak artık çok zor bir hale gelmiştir. İnsanın haz duygusunu okşayan heveslerinin kötü yönde etkilenmesine neden olan, gösterişli ve lüks hayatlar cazibenin merkezi haline gelmektedir. Durum böyle olunca hayattan beklentilerde yükselmiştir. Eski zamanlarda insanlar küçük şeylerle mutlu olurken günümüzde insanlar artık sahip olduğunun hep bir üst modeline sahip olmak istemektedir. Bu da insanlara doyumsuzluk hissi getirmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Yatırım Kararlarımızı Etkileyen Psikolojik Faktörler

Bu yaşam biçimi ile mutluluk kavramının tanımında da değişiklikler olmuştur. Mutluluğun sebebinin yerini aile ve sağlık olduğu durumdan zengin olma, fenomen olma, büyük kitleler tarafından kabul görülme gibi şeyler almıştır. Batıdaki ülkeler tüketimini arttırarak üretimini yapmıştır. Fakat zenginliğini arttırmak için özendirdiği sürekli olarak tüketen hayat tarzı öncelikle kendi toplumunu tüketmiştir.

Büyük şehirlerde hastalık haline gelen Kaliforniya Sendromu aile yaşamını da tehdit altında bırakmaktadır. Geleceğe yönelik hedefleri olmayan, hayatı bir yarış gibi gören, sadece kendisini düşünen, hayatın sadece zevklerden ibaret olduğunu düşünen insanların sayısı giderek artış göstermektedir. Zevki ve eğlenceyi hayatının merkezine alan bu insanlar zamanla insanı insan yapan değerlerden uzaklaşmaktadır. Bu insanlar aile hayatına küçümseyerek bakmakta, hayatına alacağı insanın ya da olacak olan çocuğunun sorumluluğuna katlanmak istemezler.

Aile olduktan sonra da eşlerine ve çocuklarına basit ve gereksiz meselelerle sorun çıkarmaktadırlar. Bu yaşattıkları sorunlar ile de aile hayatını çok kolay bir şekilde bitirmektedirler. Kaliforniya Sendromu internet üzerinden boşanmaların yaşandığı tek eyalettir. Kalifornia Sendromuna sahip insanlar dostlarıyla hayatını bir eğlence olarak geçirmektedirler. Buna ilişkin gerçek dostları kendilerini terk ettiklerinde yaptıkları hataların farkına varmayıp dostlarını kaybetmektedirler.

Bu sendromu yaşayan insanlar yaptıklarından dolayı mutsuz hale gelmektedirler. Bu kişiler mutsuzluktan kurtulabilmek için daha fazla eğlence ve daha fazla sekse yöneliyorlar. Aynı zamanda bu sendromu yaşana insanlar yalnız kalmayı hayat tarzı olarak benimsemeye başlamışlardır. Bu düşünceye sahip insanlar “Hayatım boyunca yaşamadığım zevk kalmadı. Bundan sonra hayatta kalmanın bir anlam ifade etmediğini düşünüyorum” diyen Henry Ford’un oğlu Edsel bu olaya en büyük örnektir.

Kalifornia Sendromu Türkiye’de Var Mı ?

Kalifornia Sendromu, ülkemizde son dönemlerde sadece büyük şehirlerin lüks yaşantının olduğu yerlerde görülmektedir. Bu durum ülkemizde özellikle gençleri tehlike altında bırakmaktadır. Öyle ki anne ve babaların çocuklara karşı davranışı onları olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Genç insanlarımı erken yaşlarda eğlencenin ve zevkin zirvesini yaşayıp hayata olgunlaşmayı tamamlamadan atılmaktadırlar. Dini ve milli değerlerimizden eksik bir şekilde büyüyen gençlerimiz kısa zaman diliminde yaşadığı hayattan zevk alamamaktadırlar. Daha çok sanal dünyalarına vakit ayırmaktadırlar. Bunun sonucunda ise birçok genç arkadaşımız yok olmakla karşı karşıya kalmaktadır.

Kaliforniya Sendromunun Tedavisi Nedir ?

İnsan vücudunun iflasının beklenmeden bir an önce bireyin toplumsal hedeflere yönelmesi gerekmektedir. Bu sendromu yaşayan kişi topluma kazandırılmalıdır. Toplumun yararına olabilecek davranışlarda bulunmalıdır. Anlık zevk almaktan, geçici haz duygusunu tatmaktan kurtulmalıdır. Hayatının sadece maddi bir yaşantıdan ibaret olmadığının farkına varmalıdır. En başta bu hastalığa yakalandığını kabul etmeli ve bundan kurtulmak için kendisi istemelidir. Bencillikten uzaklaşıp paylaşımcı olmalıdır. “Tüketmek için üretmek” düşüncesinden vazgeçmelidir. Bir başkasını yaşatmak için yaşamaktan vazgeçmelidir. Diğer insanlarında bu sendromu yaşamamaları için insanlara zamanın ve kaynağın israf edilmemesi konusu enjekte edilmelidir. Para yönetimini ve zamanı doğru kullanma konusunda önderlik edilmelidir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Fiverr Nedir? Fiverr'dan Nasıl Para Kazanılır? |2023

Yazar: UĞUR İZCİ

KAYNAKÇA

  • https://onedio.com/haber/10-madde-ile-giderek-daha-cok-insani-etkisi-altina-alan-kaliforniya-sendromu-450729
  • https://www.nevzattarhan.com/modern-zamanin-hastaligi-kaliforniya-sendromu.html
  • https://www.nevzattarhan.com/kapkacci-california-sendromu.html
  • https://www.kibrispostasi.com/c85-toplum/n147099-Modern-zamanin-hastaligi-Kalifornia-Sendromu
  • http://m.gencdergisi.com/12774-kaliforniya-sendromu.html
  • https://t24.com.tr/haber/modern-zamanin-hastaligi-kalifornia-sendromu,276843
  • https://www.gzt.com/aktuel-kultur/son-donemin-sosyal-kanseri-kaliforniya-sendromu-2552007