Mutluluk Hormonu Nedir? Serotonin Artıran Yiyecekler| 2022

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mutluluk Hormonu Nedir?

Mutluluk sübjektif olduğu kadar nesnel bir kavramdır. Serotonin mutlulukla bağlantısı olan ve doğrudan ruh halini etkileyen fizyolojik bir aktivitedir. Ancak gündelik hayatta genellikle bu durumu göz ardı ederek sorun aramak daha kolay gelmektedir. Ruh hali üzerinde etkisi oldukça çok olan serotonin, proteinli besinlerde bulunmaktadır.

Serotonin Nedir?

Mutluluk hormonu olan Serotonin uzmanlara göre fiziksel ve zihinsel sağlığın öncülerinden biridir. Sinir hücrelerinin birbirleri arasında mesaj iletimini sağlamakla beraber uyku ve uyanıklık döngülerinde etkilidir. Biyolojik saat serotonin aracılığıyla düzenlenmektedir. Ruh hali, anksiyete ve mutluluk gibi duygu durumları da serotonin tarafından etkilenmektedir.

Depresyon aşamasında olan kişiler genellikle çikolatalı şeyler yerken kendilerine geldiklerini söylemektedir. Bu eylem serotonin hormonuyla ilişkilendirilmesi gereken bir başka durumdur. Anksiyete veya kötü bir ruh hali içerisine giren bireylerin aslında serotonin seviyesinde düşüklük olduğunu göstermektedir. Hücrelerin hiç veya yeteri kadar serotonin almaması bireyin gündelik hayatını zindana çevirmeye yetebilir.

Makalemizin bu bölümünde mutluluk endeksi hakkında da bilgi almak ister misiniz? Mutluluk Endeksi Nedir? Tıklayın

Serotonin Artırıcı Besinler

Yumurta

Yumurta protein içerikli bir besin olduğu için mutluluk hormonu olan serotonini arttıran bir etkiye sahiptir. Haşlanmış şekilde tüketilen yumurta mutluluk sağlamanın yanı sıra dengeli ve sağlıklı beslenmenin de önünü açmaktadır.

Peynir

Peynir önemli derecede triptofan içeren bir başka besindir. Yağlı ve yağsız olarak birçok çeşit peynir her öğün için mutluluk kaynağı olacaktır. Aynı zamanda kalsiyum, çinko ve fosfor bulundurduğundan sağlık açısından da değerlidir.

Ananas

Ananas mutluluk hormonu olan serotonin hormonu salgılamayı arttıran bir başka besindir. Kemoterapinin de yan etkilerini azaltan ananas çiğ olarak tüketilmeye oldukça uygundur. Manganez ve bakır konusunda katkı arayanların başvurması gereken bir besindir.

Fındık

Fındık ve diğer türlü yağlı tohuma sahip olan kuruyemişler serotonin hormonuna sahip bir başka besindir. İçeriği sayesinde kanser, kalp hastalığı ve solunum hastalıkları gibi durumları önlemeye de yardımcıdır. Yüksek kalorili olduğundan serotonin sağlamak isterken kilo almaya sebep olabilir.

Muz

Olgunlaşmış iyi bir muz vücudun ihtiyacı olan serotoninin üretilmesine katkı sağlamaktadır. Potasyum ve B6 vitamini sayesinde mineral ve vitamin depolarını doldurabilecek kadar etkilidir. Kolon sağlığını düşünenler için de yararlıdır.

Kivi

Kivi C vitamini ve antioksidan açısından oldukça ünlü bir besindir. Mutluluk salgıladığı ise halk arasında pek fazla bilinmemektedir. Ancak kivi de serotonin içeren besinler arasında yer almaktadır. Mutluluk vermesinin yanı sıra sağlıklı omega-3 yağ oranına da sahiptir.

Kırmızı Et

Sığır ve kuzu eti yüksek proteinli besinlerdir. Kırmızı etle yapılan yemekler Türk toplumu açısından oldukça tercih edilmektedir. Bunun sebebi belki de serotonin oluşumuna katkı sağlayan triptofandır. B12, demir ve çinko gibi eksikliği bulunan herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Balık

Balık, omega-3 içeriği sayesinde serotonini arttırarak mutluluk hormonu yükselten besinlerden biridir. Uzmanlar daima kısa sürede bir balık tüketimini öğütlemektedir. Diyet listelerinde olmazsa olmazlar arasındadır. Genellikle yeşilliklerle beraber tüketildiğinde hem iyi kolesterolün yükselmesine katkı sağlar hem de kalp-damar rahatsızlıklarını asgari seviyeye indirir.

Çilek

Mutluluğun formülü çok açık! Çilek mevsiminde kokusunu dahi almak bahar sevincini yaşatmaya yetiyor. İçerisinde bulunan serotonin sayesinde tüketip de mutluluğa kavuşmak oldukça kolaydır. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde sağlık sorunları açısından önleyici bir görevi de bulunmaktadır. Ara öğünlerde ağır yemekler tüketmeyi istemeyenler için 6 veya 8 çileğin yanında 1 avuç çiğ badem tüketmek oldukça doyurucu olmaktadır.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir mutluluk yiyeceğidir. Regl zamanında karın ağrısı ve değişen ruh hali ile mücadele verilirken genellikle 1 bar bitter çikolata tüketilebilmektedir. Serotonin ve endorfinin artmasına dolayısıyla mutlu olmaya sebep olur. Ara öğünlerde genellikle kahve eşliğinde sıcak bir sohbetle tüketildiğinde çok fazla keyif vermektedir. Aşırıya kaçılmadığı takdirde kalsiyum, bakır ve potasyum ihtiyacını da karşılamaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!