Hangi Sebze ve Hangi Meyve
Hangi Sebze ve Hangi Meyve

Hangi Mevsimde Hangi Sebze ve Hangi Meyveler Tüketilmeli?| 2021

Hangi Mevsimde Hangi Sebze ve Meyveler Tüketilmeli?

Günümüzde tüketilen sebze ve meyveler sezon tanımaksızın tezgahlarda yerini almaktadır. Hormon ve GDO kullanımından dolayı mevsimsiz meyve ve sebzeler oldukça yaygındır. Her yerde görülen bu besinler artık normal olduğundan çocuk ve gençler mevsime bağlı olarak yetişen besinlerin mevsimini takip etmeden ve öğrenmeden tüketmekte ve kolaylıkla zorlu hastalıklara ve kansere yenik düşmektedirler.

Pazar ve market tezgahlarında yerini alan sebze ve meyvelerin hangi koşullarda yetiştiği genellikle sorgulanmayan durumlardır. Hangi tür tohumla ne çeşit ilaçların ve hangi şehirdeki seralarda kimler tarafından yetiştirildiği pek fazla bilinmemektedir. Tarımsal gıda olarak sağlıklı görünen bu besinlerin vücut dengesini bozmaya başladığı da bilinmektedir. Hormon ve ilaç ile büyütülmüş mevsimsiz besinlerin sağlığa ne kadar zararlı etkisi olduğu aşikarken beslenme için dönemine uygun sebze ve meyve tüketimine dikkat etme atlanılan konular arasındadır. Hangi sebze ve meyvenin hangi mevsimde çıktığını bilip ona göre tüketmek sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazdır. Gebeler, emzirme dönemindeki kadınlar, çocuklar ve ergenler beslenme alışkanlıkları içerisinde daha çok mevsime uygun besinleri tüketmeye yönelmelidir.

Hangi Mevsimde Hangi Sebze ve Meyveler Tüketilmelidir?


Yazımızın bu bölümünde hangi ayda hangi sebze ve hangi meyvelerin tüketilmesi gerektiğine dair bir derlemede bulunduk

Ocak Ayında Hangi Sebze Tüketilmeli

Ocak kış mevsiminde olan aylardan biridir. Grip ve nezle gibi rahatsızlıkların yaygın olarak görüldüğü aylardan biridir. Bu ayda genellikle C vitamini yüksek meyveler ve yeşil renkli sebzeler yetişmektedir. Ocak ayında tüketilebilecek sebzeler; Kara Turp, Kırmızı Turp, Brokoli, Brüksel Lahanası, Maydanoz, Patates, Pazı, Pırasa, Karnabahar, Kereviz, Dereotu, Havuç, Ispanak, Kış Kabağıdır. Ocak ayında tüketilmesi gereken meyveler ise; Portakal, Greyfurt, Limon, Mandalina, Ayva, Elmadır.

Şubat Hangi Meyveler Tüketilmeli

Şubat da kış mevsiminde yer alan aylar arasındadır. Soğuk havaların ve yağışın etkili olmasından kaynaklı hastalıkların sürdüğü ve yeşilliklerin yaygın olarak üretildiği bir aydır. Şubat ayında tüketilmesi gereken sebzeler Kara Turp, Kırmızı Turp, Brokoli, Brüksel Lahanası, , Lahana, Maydanoz, Patates, Pazı, Pırasa, Karnabahar, Kereviz, Dereotu, Havuç, Ispanak, Kış Kabağıdır. Şubat Ayında tüketilmesi gereken meyveler arasında Portakal, Armut, Greyfurt, Mandalina, Muz, Elma ve Ayva bulunmaktadır.

Mart Ayında Hangi Sebze Tüketilmeli

Mart ilkbahara geçişi sağlayan bir aydır ancak bu ayda serin havalar devam etmektedir. Tüketilmesi gereken doğal içerik oranı fazla olan sebzeler arasında Patates, Pazı, Pırasa, Turp, Pancar, Brokoli, Havuç, Ispanak, Karnabahar, Kereviz, Kıvırcık, Maydanoz ve Brüksel Lahanası yer almaktadır. Mart ayında tüketilmesi gereken meyveler arasında ise Mandalina, Portakal, Greyfurt, Ayva, Muz ve Elmadır.

Nisan Hangi Meyveler Tüketilmeli

Nisan, ilkbaharın hissedildiği kendine has güzellikleri içeren bir aydır. Havaların ılıması sayesinde farklı tür sebze ve meyveler katkısız ilaçsız olarak yetişmektedir. Nisan ayında tüketilebilecek olan meyveler arasında; Marul, Lahana, Maydanoz, Taze Sarımsak, Taze Soğan, Havuç, Ispanak, Karnabahar, Kereviz, Kıvırcık ve Kuşkonmaz. Nisan ayında tüketilebilecek meyveler arasında; Can Erik, Muz ve Elma bulunmaktadır.

Mayıs Ayında Hangi Sebze Tüketilmeli

Mayıs yavaş yavaş yaz sıcaklarının kendini gösterdiği bir aydır ancak hala ilkbaharın ılıklığı hissedilmektedir. Mayıs ayında tüketilebilecek sebzeler arasında; Bakla, Enginar, Bezelye, Pazı, Pırasa, Semizotu, Taze Fasulye, Domates, Havuç, Salatalık bulunmaktadır. Mayıs ayında tüketilebilecek olan meyveler ise; Dut, Çağla, Elma, Çilek, Yeşil Erik ve Malta Eriği bulunmaktadır.

Haziran Hangi Meyveler Tüketilmeli

Haziran yaz mevsiminin ilk ayıdır. Sıcakların baş göstermiş olduğu Haziran ayında tüketilebilecek mevsiminde yetişmiş olan sebzeler; Salatalık, Patlıcan, Kabak, Taze soğan, Taze Sarımsak, Taze Patates, Semizotu, Dereotu, Taze Nane, Kuzu Ispanak, Bamya, Enginar, Bezelye, Domates, Havuç, Çarliston Biber ve Dolmalık Biberdir. Haziranda tüketilebilecek olan meyveler; Erik çeşitleri, Kiraz ve Çilektir.

Temmuz Ayında Hangi Sebze Tüketilmeli

Temmuz ayında tüketilebilecek olan sebzeler; Taze Fasulye, Barbunya, Semizotu, Dereotu, Domates, Salatalık, Patlıcan, Kabak, Bamya, Bezelye, Çarliston Biber, Dolmalık Biber ve Taze Nanedir. Temmuz ayında tüketilebilecek olan meyveler ise; Kavun, Karpuz, Erik, Şeftali, Üzüm, Kiraz ve Kayısıdır.

Ağustos Hangi Meyveler Tüketilmeli

Ağustos ayında tüketilebilecek olan sebzeler; Domates, Salatalık, Patlıcan, Kabak, Çarliston Biber, Dolmalık Biber, Fasulye, Barbunya, Mısır ve Semizotudur. Ağustos ayında tüketilebilecek olan meyveler; Karpuz, Kavun, Üzüm, Vişne, Kayısı, Erik, Şeftali, İncir ve Armuttur.

Eylül Ayında Hangi Sebze Tüketilmeli

Eylül sonbaharın ilk ayıdır. Ortalık ılık olmasına rağmen akşam serinlikleri çökmeye başlar Eylül ayında tüketilebilecek olan sebzeler; Domates, Salatalık, Patlıcan, Kabak, Kıvırcık, Biberiye, Maydanoz, Çarliston Biber, Dolmalık Biber, Mantar, Mısır, Barbunya ve Pazıdır. Eylül ayında tüketilebilecek olan meyveler ise Kavun, Karpuz, Üzüm, Vişne, Armut, İncir ve Şeftalidir.

Ekim Hangi Meyveler Tüketilmeli

Ekim ayında tüketilebilecek olan sebzeler; Karnabahar, Havuç, Pırasa, Ispanak, Kıvırcık, Lahana, Kırmızı Turptur. Ekim ayında tüketilebilecek olan meyveler ise; Kavun, Üzüm, Elma, Armut ve Muzdur.

Kasım Ayında Hangi Sebze Tüketilmeli

Kasım ayında tüketilebilecek olan sebzeler; Kereviz, Kıvırcık, Lahana, Pazı, Pırasa, Turp, Havuç, Ispanak, Karnabahar, Balkabağı ve Kış Kabağıdır. Kasım ayında tüketilebilecek olan meyveler arasında ise Trabzon Hurması, Kestane, Armut, Ayva, Kivi, Mandalina, Elma ve Üzüm bulunmaktadır.

Aralık Ayında Hangi Meyveler Tüketilmeli

Aralık kış mevsiminin ilk ayıdır. Yağışın arttığı ve grip tarzı hastalıkların çoğaldığı bir dönemdir. Doğa tarafından bu hastalıklarla mücadele etmek için C vitaminli sebze ve meyveler topraktan sofralarımıza doğal biçimde gelebilmektedir. Aralık ayında tüketilebilecek olan sebzeler; Havuç, Ispanak, Karnabahar, Lahana, Kara lahana, Bürüksel Lahanası, Pazı, Pırasa, Balkabağı ve Kış Kabağıdır. Aralık ayında tüketilebilecek olan meyveler arasında ise Nar, Mandalina, Kivi, Muz, Ayva, Trabzon Hurması, Kestane, Elma, Portakal, Armut ve Ayva bulunmaktadır.

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır içi yorumlar
Bütün yorumları gösterin
0
Bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun. Bir yorum bırak!x
()
x