Taşıt Kredisi
Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Ödenmez İse Ne Olur? |2023

Taşıt Kredisi

Günümüzde araç sahibi olmak artık bir lüks değil neredeyse ihtiyaç haline gelmiştir. Çünkü toplu taşımada yaşanan vakit kaybından dolayı insanlar günlük işlerine hatta seyahatlerine kendi araçları ile gitmek istemektedir. Bankalar ise bu durumu bir avantaja çevirmek için taşıt kredisi adı altında kredi türü oluşturarak araç sahibi olmak isteyenlere bir fırsat sunmuşlardır.

Günümüzde artık para biriktirerek araç sahibi olmak çok zordur. Çünkü günden güne araç fiyatları yükselmektedir. Bu durumlar göz önüne alınınca kredi ile araç almanın avantajlı bir durum olduğu bir kez daha görülmektedir. Böylelikle dilediğiniz araca en kısa sürede sahip olarak birikim yaparmış gibi her ay parayı bankaya ödersiniz.

Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen her banka araç kredisi adı altında kredi vermektedir. Eğer araç sahibi olmak istiyorsanız ilk başta hangi bankadan kredi almanız gerektiğini incelemelisiniz. Çünkü bankalar arasında farklılıklar olmaktadır. Bu farklılıklar genellikle faiz oranlarında olmaktadır. Vade miktarları zaten hemen hemen aynıdır. Bu doğrultuda bakıldığı zaman en düşük faiz oranı ile kredi almanın ne kadar önemli olduğu gözler önüne serilir. Taşıt kredisi alırken aynı zamanda nasıl bir araç alacağınız da önemlidir.

Sıfır araçlar için her türlü araç kredisi alabilirsiniz. Eğer ikinci el araç almak istiyorsanız aracınızın yaşı beş yaşı geçmemelidir. Beş yaşından büyük araçlar için herhangi bir şekilde araç kredisine başvuru yapamazsınız. Ayrıca her kredi türünde olduğu gibi taşıt kredisinde de kredi notu çok önemlidir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olmaktadır.

Kredi Ödenmemesi Halinde

Taşıt kredisinde verilen krediye karşılık araç banka tarafından ipotek altında tutulur. Kredi borcunu üç ay boyunca herhangi bir şekilde ödemezseniz banka size bir ihtarname gönderir. Bu ihtarnamede bir hafta içerisinde borcunuzu ödemenizi talep eder. Verilen süre içerisinde de borç ödenmez ise banka yasal yolları kullanmaktan çekinmemektedir. Böylece yasal yollar sonucunda banka ipotek altında bulunan araca borç karşılığında el koyar. Aklınıza takılan diğer sorularda soru/cevap kısmını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Garanti Bankası Kredi Kartları Nelerdir? |2023