Kredi Borcu Devam Eden Konut Satılır mı?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Borcu Devam Eden Konut Satışı

Bireyler, büyük masrafların tek kalemde giderilmesi için bazı durumlarda bankalardan kredi çekerler. Bankalar da uzun vadeli ve yüksek faiz oranlarıyla müşterilerini sisteme entegre etmeyi severler. Özellikle kredi borcuyla alınan en önemli taşınmazların başında evler gelmektedir. Ev kredileri, genelde çok uzun vadelerde oluşturulur. Fakat değişen hayat koşulları nedeniyle, ev değişikliği yapmak mümkün hale gelebilir. Üzerinde kredi borcu bulunan evler, bu anlamda satılmasında belirli prosedürlerin en iyi şekilde uygulanmasına da ihtiyaç duyar. Bu yüzden de kredi borcu olan müşteriler evlerini satma aşamasına geldiklerinde, banka ile en iyi çözümü oluşturmalı ve kredi borcundan en düşük maliyetle kurtulmalıdır.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Blokeli Çek Yöntemi ve Nakit Satışı

Bu yöntemde evi satmak isteyen bireyler öncelikle kapatma kredisinin tutarını öğrenmelidirler. Bu yüzden de gerekli masrafların düşülmesinden sonra ev sahibine verilecek olan paranın bankasına yatırılması gerekir. Borcun dışında kalan kısım ise bankalardan alınacak olan bloke çek sayesinde, gerekli işlemlerin başlatılması gerekecektir. Tapudaki satış işleminde, genel olarak üzerinde ipotek olan evin en iyi şekilde blokeli çek karşılığında satıcıya teslim edilmesi gerekir. Geriye kalan miktarın ise ev satışının tamamlanmasından sonra borcun kapatılmasının ardından, Geri kalan tutarın herhangi bir sorunla karşılaşmaması için de, ipotek fek yazısının verilmesi gerekecektir. Artık bu işlemden sonra kredi borcu kapanmış ve ev satılmış olacaktır.

Kredisi Devam Eden Evin Kredi İle Satın Alınması İşlemi

Satıcı kişiler, belirledikleri ev miktarını alıcı kişilere iletirler. Alıcı kişiler ise evin kalan borcu tutarında bankalara gerekli başvuruları yapar. Aynı zamanda ikinci dereceden ipotek koydurulur ve bu sayede rahatlıkla evin satışı garanti altına alınmış olur. Alıcının bankasından satıcılara iletilen para miktarından sonra ise ilk konulan ipoteğin kalkması için fek yazısı alınır. Özellikle bankaya iletilen ipotek kaldırma talimatından sonra ise artık alıcıların sahip olduğu ipotek de birinci dereceye yükselmiş olacaktır. Satıcılar ise gerekli ödemelerini aldıktan sonra kendi kredilerini kapatacak ve bankaya olan borçlarını ödeyeceklerdir. Satılan evler konusunda herhangi bir borç kalmamış olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!