Kredi Kartı Limiti Nasıl
Kredi Kartı Limiti Nasıl

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır? |2023

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır 2020?

Kredi kartı limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik tarafından açıklandığı şekilde hesaplanmaktadır. Belli başlı durumlara göre müşteriler kredi kartı limitlerine kısıtlı biçimde sahip olmaktadır. Kredi kartı limiti yükseltme/arttırma ile limit düşürme/azalma işlemleri dahil birçok soruya makalemizin ger kalanında cevap bulmaya çalıştık. Kredi kartı limiti hesaplaması;

 • İlk kez kredi kartı sahibi olacak kişiler için belgeli gelirin en fazla 2 katı kadar kredi kartlarının toplam limiti belirlenmektedir.
 • İlk yıldan sonra belgelenebilen gelirin en fazla 4 katı kadar kredi kartı toplam limiti belirlenmektedir.

Aşağıda yazımızda aklınıza kredi kart limiti hakkında takılan soruları cevapladık. En güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Kredi kartı ve kredi konusunda merak ettiğiniz başka durumlar varsa sitemizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Arttırma?

Kredi kartı kullanıcıları ilk defa kart sahibi olduklarında kart limitini onaylamış olsalar da sonrasından limitin arttırılmasını talep edebilmektedir. Ancak hesaplama yoluyla belirlenen limitin arttırılması için belli başlı yöntemleri denemek gerekmektedir. Bu yöntemler;

 • İnternet bankacılığı üzerinden limit artışını talep etme,
 • Bankanın çağrı merkezini arayıp müşteri hizmetlerinden limit artışını talep etme,
 • Bankanın ATM’sinde ilgili kartın limit artışını talep etme,
 • Bankanın şubelerinden birine giderek limit artışı talep edilebilir.

Kredi kartlarında limit artışı, kredi notu ile bağlantılıdır. Son harcama ve ödemelerde düzensizlik söz konusu olduğunda kredi notu istenilen düzeyde çıkmayabilir. Bu da kredi kartı limitinin arttırılması talebini olumsuz sonuçlandırabilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limiti düşürmek limit arttırmak kadar kolay bir süreçtir. Bankalar, kredi kartı kullanıcısı olan müşterilerinin limit düşürme taleplerine kayıtsız kalamaz veya limit düşürme talebine olumsuz dönüş yapamaz. İlgili yönetmelik bu noktada kredi kartı kullanıcısının haklarını korumaktadır.

 • İlgili bankanın çağrı merkezinde müşteri hizmetleri yardımıyla,
 • Bankanın şubelerinden birinde,
 • İnternet bankacılığı aracılığı ile kart limiti azaltılabilmektedir.

Kart Limiti En Az Ne Kadar Gelir?

Bankaların kredi vermesinde etkili olan yönetmeliğe göre gelir tespiti yapılamayan kişilere verilen bütün kredi kartlarının toplam 1000 TL limiti aşmaması gerekmektedir. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olmaksızın sigortasız olarak çalışan veya ev hanımları açısından önemli bir durum olarak görülmektedir. Yan geliri veya ispatlanan geliri bulunmayan kişiler maksimum 1000 TL limitli kredi kartı alabilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kredi Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır? |2023

Asgari Ücretle Çalışanlar İçin Kart Limiti Ne Kadar?

2020 yılında belirlenmiş olan net asgari ücret 2.324 TL’dir. Asgari ücretle çalışan biri bankanın onay vermesi halinde 9300 TL limite sahip olan kredi kartı alabilir. Asgari ücret ile çalışan kişinin kayıtlı yani ispatlanan ek geliri varsa bu durum kredi kartı limiti belirlemede etkili olmaktadır.

Öğrenciler İçin Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Öğrenciler, SGK’lı çalışan olarak gösterilmediğinde ve herhangi bir ek gelire sahip olmadıklarında maksimum 1000 TL limitli kredi karta sahip olurlar. Ancak bankaların avantajları ve gençler için çıkarmış oldukları kredi kartı limitleri genellikle 500-750 TL arasında değişiklik göstermektedir. Öğrenciler ek gelire veya gelirinin ispatlandığı belgeye sahiplerse kart limiti değişiklik gösterebilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için ilgili bankanın şubesine, internet bankacılığına veya çağrı merkezine danışmakta fayda vardır.

Kredi Notu Kredi Kartı Limitini Etkiler Mi?

Kredi notu kredi çekmede etkili olduğu gibi kredi kartı alma noktasında da etkilidir. Bankaların ilgili yönetmeliğine göre kredi kartı limiti kredi notunun durumuna göre belirlenmede bir kriterdir.

Kredi notu;

 • 1-699 olanlar En Riskli,
 • 700-1099 olanlar Orta Riskli,
 • 1100-1499 olanlar Az Riskli,
 • 1500-1699 olanlar İyi,
 • 1700-1900 olanlar ise Çok İyi kredi notuna sahiptir.

Kredi notu bankaların istediği standartlarda olduğu takdirde gelir düzeyine göre ortalama bir kart belirlenir.

Kredi Notu Düşükse Kredi Kartı Alınır Mı?

Kredi notu düşük olanlar kredi çekmede nasıl zorluk yaşarsa kredi kartı alma noktasında da zorluk yaşayabilir. Bankanın belirlemiş olduğu risk seviyesinde bulunan kullanıcılar kredi kartı alırken sıkıntı yaşamaktadır. Böyle durumlarda bankaların bloke teminatlı kredi kartlarına başvurmak ideal bir çözüm olabilir. Ancak bankaların bazı prosedürleri ve yönetmelikleri değişiklik gösterdiğinden bu da kesin bir çözüm olamayacaktır.

Kart Limiti Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartı limitini öğrenmek kart kullanıcıları için oldukça basit yöntemdir.

 • İnternet Bankacılığı,
 • Kredi kartının bağlı olduğu bankanın ATM’si,
 • Telefon Bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanıp öğrenme,
 • Bankaların şubeleri,
 • Bankaların e-posta veya normal posta aracılığıyla yollamış olduğu hesap özeti dokümanında kredi kartı limiti bilgisi yer almaktadır.