Seyahat Sigortası Nedir? Zorunlu mudur?

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat Sigortası, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde olası kazalar ve hastalık risklerine karşı size teminat sağlayan bir sigorta türüdür. Seyahat Sigortası, seyahat boyunca geçerli olduğundan mağduriyet yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırmaktadır. Seyahat Sigortası yaptıran kişiler için teminat türleri ve limitleri firmaların ve poliçelerin durumuna göre değişmektedir.

Seyahat ederken sigorta yaptıran bir kişi kaza veya hastalık durumuyla karşılaşınca tedavi masrafları karşılanmaktadır. Sigortalı kişinin anında tedavi görememesi durumunda ise nakli, tedavi sonrasında evine dönüşü yine sigortanın kapsamına alınmaktadır. Seyahat ederken can kaybı yaşayan kişiye ise cenaze nakli yapıldığından sigortası bu durumlarda kullanılmaktadır.

Neden Seyahat Sigortası Yaptırırız?

Seyahat Sigortası yaptırmak, her türlü riski kabul edip can ve mal kaybının karşılanmasını da isteyenler için gereklidir. Aynı zamanda yurt dışına çıkışlarda ülkelerin konsoloslukları vize talebinde bulunduğunuz zaman sizden bu sigorta türünü talep edeceklerdir.

Şehirler arası seyahatlerde veya yurt dışı seyahatlerinizde yolculuk boyunca başınıza gelebilecek her türlü riske karşı sigortalı olmanız size avantaj sağlamaktadır. Düşük prim ödeyerek seyahatinizi güvende ve keyifle sürdürebilirsiniz. Aşağıda belirtilen durumlara karşı sigorta yaptırırsanız güvenceye almış olursunuz:

 • Seyahat iptali yapmak zorunda olduğunuzda bu zorunluluktan dolayı oluşan maddi zararları güvence altına alırsınız,
 • Biletiniz ertelenir veya iptal olursa özellikle uçak ile yolculuk etmek istediğinizde size sunulan otel ve diğer giderler sigorta kapsamındadır,
 • Yurt dışı seyahati boyunca herhangi bir hastalık geçirdiğinizde acil tıbbi yardım ve müdahalelerde sağlık sigortanızın yanı sıra seyahat sigortanızla da ekonomik açıdan rahat edebilirsiniz,
 • Bavullarınız çalındığında veya kaybolduğunda kısa süre içerisinde zararınız karşılanacaktır,
 • Yurt dışı gezilerinizde sakatlık yaşar veya vefat ederseniz/edinilirse sigortanız kapsamında siz ve sevdikleriniz ekonomik olarak güvence altına alınırsınız.
Sigorta nedir? İnsanlar neden sigorta yaptırır? Sigorta çeşitleri nelerdir? Makalemizi okumak için lütfen tıklayınız

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat Sigortası, kaza sonucu sakatlık veya çeşitli hastalıklarla ilgili durumlarda uygulanan tedavi yöntemlerini kapsamaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra nakil giderleri de poliçe teminatları arasında yerini almaktadır.

Seyahat ederken sigorta yaptıran kişiler, ek teminat olarak şu güvencelere de sahip olurlar;

 • Bagaj kaybı,
 • Tarifeli uçuş iptalleri,
 • Uçuş kaçırma,
 • Birinci derece yakının ani vefatı veya rahatsızlığı,
 • Acil dönüşler vb. risk durumları.

Seyahat Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Seyahat etmek isteyen herkes seyahat sigortası yaptırabilmektedir. Sigorta yaptırırken dikkat edilecek belli bazı hususlar bulunmaktadır. Sigortalı olacak kişinin yaşı, seyahat süresi ve seyahat edilecek yer poliçelerde fiyat değişikliği oluşabilir.

Sigorta yaptıran firmalar seyahat sigortalarında genellikle 65 yaş üzerinde olan kişiler için poliçelerde suprim tarifesi uygulayabilir. Bazı firmalar ise 80 yaşın üzerinde olan kişiler içinse poliçe düzenlememektedir. Üst yaş durumları ve poliçe prim tarifeleri her firmanın kendi inisiyatifindedir.

Otobüs Seyahat Sigortası Nedir?

Yeni şehirlere gidip yeni kültürler tanımak isterken seyahate dair endişeleriniz mi var? Cevabınız evet ise size tavsiyemiz sigorta yaptırmanızdır. Birçok otobüs firması sigorta şirketleri ile anlaşıp sizin daha güvenli şekilde seyahat etmeniz için uğraşmaktadır. Örneğin hiç bilmediğiniz bir şehre adım atarken bagajınızın kaybolduğunu öğrendiğinizde kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Ancak seyahate çıkmadan önce sigorta yaptırdıysanız bu sorununuz kısa sürede çözüme kavuşacaktır.

Otobüsle seyahat ederken şehirler arası yolculuklar için sigorta yaptırmanız bir zorunluluk değildir. Fakat birçok durumdan sizi kurtaracağına da emin olabilirsiniz. Özel sağlık sigortası bulunan kişiler için bir ayrıcalık bulunmaktadır. Özel sağlık sigortası seyahat sigortası yerine de geçebilmektedir.

İDO Seyahat Sigortası Nedir?

Zurich Yurt İçi Seyahat Sağlık Sigortası, İDO kullanıcılarına olası riskleri azaltmak için sunulmaktadır. Zurich Yurt İçi Seyahat Sağlık Sigortası teminat tipleri şunlardır;

Seyahat Sağlık Teminatları

 • Kaza veya hastalık durumunda tedavi için kişi başı 5.000 TL teminat limiti,
 • Acil tıbbi nakil durumunda için kişi başı 10.000 TL teminat limiti,
 • Cenaze nakli durumunda için kişi başı 5000 TL teminat limiti,
 • Aile yakını transferi için kişi başı 2.000 TL teminat limiti,
 • Seyahatin yarıda kesilmesi durumunda kişi başı 250 TL teminat limiti olmaktadır.

Ferdi Kaza Teminatları

 • Kaza sonucu yaşam kaybı durumu için kişi başı 15.000 TL teminat limiti,
 • Kaza sonucu sürekli sakatlık durumu için kişi başı 15.000 TL teminat limiti olmaktadır.

Seyahat Destek Hizmetleri

 • Ambulans hizmeti,
 • Tedavi sonrasında yaşanılan yere geri dönüş,
 • Acil mesajların iletilmesi vb. durumlara özel bir teminat bulunmamaktadır. Bunlar acil tıbbi nakil teminatı içerisinde değerlendirilmektedir.

Uçak Seyahat Sigortası Nedir?

Uçak ile seyahat etmek istediğinizde seyahat sigortası yaptırarak farklı durumlara karşı kendinizi korumaya almış olursunuz. Otobüs ve İDO ile seyahat ederkenki gibi sizin inisiyatifinize bağlı olarak sigorta yaptırırsınız. Yolculuğunuz sırasında oluşan herhangi bir aksilikte ekonominiz etkilenmesin diye bu yolu tercih edebilirsiniz.

Güvenli ve sorunsuz bir gezinin en önemli noktası kendinizi ve sizinle seyahat eden sevdiklerinizi de maddi ve manevi korumaya almış olmanızdır. Risklerinize özel olarak teminat ve alternatif limit seçenekleri ile kısa sürede seyahat sigortası yaptırabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir