Siyah Topaç Mum Çubuğu

Siyah Topaç

siyah topaç şekli

Siyah Topaç Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Bu mum çubuk, siyah gövde boyundan oldukça uzun, alt ve üst gölgelere sahip olması ile tanınır. Gölgeleri uzun dojiye benzetilebilir. Bu yüzden bir çeşit doji olarak kabul edilir. Mum formasyonlarında başka mum çubuklarla beraber değerlendirildiğinde doji muamelesi yapılır.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunda küçük bir siyah gövde bulunur. Bu gövde kısmı, mum çubuğun siyah topaç ismini almasını sağlar. Ayrıca uzun alt ve üst gölgeleri onu belirgin daha hale getirir.

Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu çubuk siyah ufak gövde ve uzun gölgelere sahip olmalıdır. Gölgeler kesinlikle gövdeden uzun olmalıdır.

Yatırımcı Psikolojisi

  • Bu mum çubuğu marketin yönü hakkında önemli bir sinyal üretebilen bir mum çubuktur. Çubuk basit şekilde ayı ve boğaların piyasada çetin bir mücadele içinde olduklarını söyler. Fiyatlar açılıştan sonra önce yukarı doğru sonra da aşağıya doğru keskin bir şekilde hareket eder.
  • Gün sonunda fiyatlar açılış fiyatının altında kalır ve mum çubuk, uzun gölgeleri olan siyah bir topaç şekli oluşturur.

Yükseliş Trendinde

Yükseliş trendi içinde uzun bir beyaz mum çubuktan sonra siyah topaç görülmesi muhtemel bir trend dönüş sinyali olabilir. Piyasada alışların azaldığını, alım iştahının düştüğünü gösterir.  Bariz bir güçsüzlük olarak yorumlanıp aşağı dönüş sinyali üretmiş olabilir.

Düşüş Trendinde

Düşüş trendi içinde uzun bir siyah mum çubuktan sonra siyah topaç görülmesi yine muhtemel bir trend dönüş sinyali olabilir. Piyasada satışların azaldığını, satış iştahının düştüğünü gösterir.  Ayılar aleyhine bariz bir güçsüzlük olarak yorumlanıp yukarı dönüş sinyali üretmiş olabilir.

Uyarı

Mum çubuğun özellikle az sayıda oluştuğu piyasalarda daha doğru sinyaller üretir. Eğer grafik zaten çok fazla doji, beyaz veya siyah topaç içeriyorsa, yeterli – doğru bilgi üretmez. Tek başına karar vermeniz için yeterli değildir. Mum formasyonları içerisinde diğer mum çubuklarla beraber değerlendirilmesi daha doğru sinyaller üretir.

 

Bu makale ilginizi çekebilir:   Şemsiye Mum Çubuğu