Tahtacı Ne Demek Borsada |2023

Tahtacı Ne Demek?

Borsa terimlerini sırasıyla siz değerli finansal okur yazarlığı öğrenmek isteyenler için açıklamaya çalışacağız. Bugünkü konumuz Borsada Tahtacı Ne Demek? Tahtacı ne iş yapar? Tahta sahibini öğrenebilir miyiz? gibi soruların cevaplarını bulmak olacaktır.

Borsada tahtacı; Hisselerin fiyatlarını istediği gibi yukarı veya aşağıya ayarlayan kişidir. Bu konuyu detaylıca anlatacağız. Ancak tahtacıdan önce borsada tahta nedir? hep beraber onu öğrenelim.

Borsada Tahta Nedir?

Türkiye ve diğer ülkelerin borsalarının ilk zamanlar teknolojinin gelişmediği süreçte ki işleyişleri bir birinden farklıdır. Kimisi fax ile, kimisi telefon konuşması ile hatta bazıları günler süren mektuplar ile hisse senedi alıp satmaktaydı. Türkiye’de bu işleyiş kara tahtalar diye tabir ettiğimiz tahtaların üzerine hisse senetlerinin alış ve satış fiyatlarının yazılması ile olurdu. Bir kişi hisse satın almak için aracı kurumu telefon ile arar tahtanın başında olan aracı kurum yetkilisi de kaç adet hangi fiyattan alım olacağını tahtaya yazardı. Aynı şey satım içinde tahtadan silmek ile olurdu.

Hisse Tahtası

Günümüzde, internetin hayatımızın her alanına girmesiyle artık hisse alış-veriş işlemleri, akıllı aracı kurum programları, telefonlar, tabletler ve üst düzey teknolojik cihazlarla anlık yapılmaktadır. Borsada tahta kavramı eskide de kalmış olsa, yeni teknoloji ile yapılan hisse alış ve satışlarının kayıt edildiği yere hisse tahtası denir. Her hissenin tahtası kendine özgüdür ve diğer tahtalardan bağımsızdır. Tahtacı Ne demek açıklamaya devam edelim.

İsteyene Ücretsiz 100 Bin TL Sanal Para ile Hisse Senedi Alıp Satın

Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsa Hisselerinde ki Tahtacı Nedir?

Yukarıda ki açıklamalarımız doğrultusunda az çok tahtacı ne demek veya kimdir sorusunun cevabını yorumlayabilirsiniz. Tahtada en çok işlem yapan ve hisseye yön veren kişi tahta sahibi, tahtacı olarak adlandırabiliriz. Tahtacı 1 veya 1 den fazla kişiden oluşabilir. Tahtada ki hissenin alış ve satış fiyatını değiştirebilme gücüne (Bu güç sahip olunan para ile orantılıdır) sahip olan kişiler genellikle sığ hisseleri tercih ederler. Bist30 veya Bist100 hisselerinde bu işlemi yapabilmek çok fazla para gerektirdiği için ve riskleri çok olduğu için genellikle tahta sahibi bulunmamaktadır.

Eskiden teknoloji gelişmediği zamanlarda tahtaya yazılan alım ve satımlar göründüğü için borsada tahtacı kimdir? sorusunun cevabı bilinmekteydi. Şuan ki günümüzde ise robotlar ve pek çok kişinin işlem yaptığı düşünüldüğünde bunun bulunması pek mümkün görünmemektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Paycell Kart Nedir? Paycell Kart Nerelerde Geçerli |2023

Kısaca toparlamak gerekirse, borsada tahtacı demek; hisse fiyatlarını aşağı veya yukarı istediği şekilde kendi çıkarları için değiştiren kişi veya kişilere denir. Borsada ki çoğu yatırımcı hisselerin tahtacısı olduğuna ve tahta sahibinin istediği şekilde yön verdirebileceğine inanır. Sığ hisselerde tahtacının olduğunu kabul edebiliriz. Fakat dediğimiz gibi kim olduğunu bilemediğimiz için sadece tahminlerle konuşabiliriz.

Küçük yatırımcılar genellikle hızlı para kazanmak istedikleri için sığ hisseleri 1-2 gün takip edip hemen yatırım yapmaya başlarlar. Borsada tahtacı bu kişilerin hisseye girdiklerini ve ne kadar miktarda lot aldıklarını anlık görerek bunları zarar ettirmeyi amaçlar. Kimi zaman hissenin fiyatını yükseltmez ve sabit bırakmayı tercih eder. Yatırımcı uzun süre sabit kalan hisseye daha çok güvenmeye başlar ve daha fazla yatırım yapar. Tahtacı istenilen miktara ulaştığında yavaştan elindeki hisseleri bozdurmaya başlar ve yatırımcıyı zarara uğratır. Bu işleme benzer diğer konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Bknz: Keriz silkeleme işlemi

Tavsiyemiz, sığ hisselere çok fazla para yatırmamanız şeklinde olacaktır. Unutmamak gerekir borsada kazanmak için sabır en önemli kaynağımızdır. Sabırsız yatırımcılar her zaman büyük hüsrana uğrar.

Sizler için Borsada Tahtacı Ne demektir? Tahtacı Kimdir? Tahtacı nasıl işlem yapar? Hisse tahtası nedir? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım aklınızda soru işareti kalmamıştır. Aklınıza takılan herhangi bir sorunda bizlere yorumlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Diğer makalelerimize göz atmayı unutmayınız.