Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır? |2023

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır, konusunu ele almadan ilk etapta sizlere youtube tarihini kısaca bahsetmek istiyoruz. Makaleyi baştan sona yavaşça ve anlayarak okursanız, makale sonunda aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Hatta bazılarınız bu makale sayesinde binlerce dolar kazanacak hale gelecek. Kazanan herkesin sizden farklı ve çok akıllı olmadığını şimdiden belirtelim. Umarım faydalı bir makale olur.

Youtube; 2005 yılı başında paypal’da çalışan 3 kişinin yaptıkları işten sıkılarak ilk etapta kendi aralarında eğlenceli bulduğu videoları yüklemek istedikleri bir platform olarak kurulmuştur. Kuruluş olarak 15 şubat 2005 tarihini işaret eder. Google bu büyülen platform’u gelecek olarak çok büyük potansiyel olarak gördüğü için 2006 yılında 1.65 milyar dolara satın almıştır.

Youtube Para Kazanmak İçin Neler Gerekli?

  • İlk önce mutlaka 1 adet elimizde gmail hesabı olmalı
  • Özgün videolarımız veya videomuz olmalı
  • İlerleyen zamanlar için paramızı alabileceğimiz 1 adet adsense hesabı olmalı
  • Diğer Gereklilikler

bu 4 başlık altında açıklamalarımızı yaparak ilerleyeceğiz. Aslında başlı başına bir uğraş olduğu için her başlık çok önemlidir bizim için.

Youtube’dan Para Kazanmak için Gmail

Google email olarak adlandırılan gmail hesabını duymayanımız yoktur. Youtube kanalımıza gmail hesabımız ile giriş yapıyoruz. Bu gmail hesabımızın şifre ve eposta ismini kesinlikle bir yere not almanız veya aklınızda tutmanız gerekir. Aksi takdirde hem epostalarınıza hem youtube kanalınıza erişiminiz olmayabilir. Gelen aboneler, yapılan yorumlar veya kanal üzerinden aldığınız ihtarlar eposta olarak sizlere iletilir. Bu yüzden youtube para kazanmak istiyorsak, gmail hesabı çok önemlidir.

Özgün Videolar

Youtube’dan para kazanmak için özgün video oluşturmanız veya çekmeniz gerekmektedir. Son yapılan güncellemeler ile youtube spam videolara karşı savaş açmış durumdadır. Burada ki spam kavramı; başkasına ait olan videoların pek çok kanalda olması durumudur. Özgün video üretmek için bazı programlar ve ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Konumuzdan ayrılmadan bunun içeriklerine başka makalemizde yer vermek istiyoruz. Aynı zamanda youtube üzeri bazı videolar Creative Commons Atıf lisansı (yeniden kullanılabilir) adında bulunmaktadır. Bunun anlamı belirtilen videoyu videonuz’da olduğu gibi kullanabilmenize olanak tanır. Youtube’da genelde bir video ne kadar ilgi çekici ise okadar çok izlenir. Yeni videonuz bir akım bile başlatabilir. Fikirlerinizi videoda özgürce belirtebilir youtube’da para kazananlar kervanına katılabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Atak Değişken Fon Nedir? İçinde Neler Var? |2023

Adsense Hesabı

Google bazı ürünlerini reklam aracı olarak kullandırıyor ve bu araçlardan reklam yayınlayan kişilere belirli oranda reklam geliri paylaşımı yapıyor. Youtube’da bir google ürünü olduğu için youtube yayıncıları google’dan para almaktadır. Google para verme işlemlerini adsense üzerinden yapmaktadır. Google Adsense nasıl açılır, Google Adsense için nereye başvurulur, Google Adsense koşulları nelerdir gibi sorular https://www.google.com/adsense/ üzerinden edinebilirsiniz. Youtube videolarınızda Reklamlar görüldüğünde veya tıklandığında otomatik olarak para kazanırsınız. Belirli bir minimum tutara ulaştığınızda ödeme alırsınız. Adsense hesabınıza banka bilgilerinizi ödemeler kısmından ekledikten sonra adsense sizin için kalan her şeyi hallediyor.

Youtube Para Kazanmak için Diğer Gereklilikler

Öncelikle youtube videolarımızı kanalımıza attıktan sonra izlenmemiz gerekir. Bunun sebebi videolarımızı izleyen kesim olsun ki google reklamları onlara gösterilsin ve reklamlardan para kazanabilelim. Tabiki bu öyle hemen kolay olmuyor. Öncelikle attığımız videonun küçük resim kısmını ilgi çekici ve içeriği yansıtıcı şekilde oluşturmak gerekiyor.

Video izlenme süremiz son 1 sene içinde 4000 saat olmalı. Bu saat sizi korkutmasın çünkü tek videodan izlenme saati hesaplanmıyor. Kanalınızda ne kadar çok video var ise izlenme süresine yaklaşmanız kısalıyor.

Abone sayınız en az 1000 kişi olmalı bunun içinde diğer eş değer kanallara yorum, beğeni yaparsanız. Dikkat çekici olacağınız için diğer kişilerde gelip sizin kanalınızda ki videoları izleyip abone olabilir. Bazı kişiler para ile izlenme ve abone hizmeti alıyorlar, fakat youtube bu konuda oldukça katı olduğundan, ya kanal kapanmaları yada adsense banlanmaları ortaya çıkabiliyor.

İzlenme süresi ve abone sayınıza ulaştığınızda youtube üzerinden resimdeki şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Youtube Para Kazanma

 

uygunluğunuz incelemeye girip 2 hafta içersinde size eposta olarak mail gelecektir. Bu süre zarfından kanalınız ile ilgilenmeyi bırakmayıp özgün video oluşturmanız; hem inceleme süresini kısaltacaktır hemde kanalınızın büyümesini sağlayacaktır.

Youtube Para Kazanmak İçin Hangi Kategoriyi Seçmeliyim?

Youtube videolarının o kadar çok kategorileri var ki hangisini seçmeniz konusunda sizlere bir ışık tutamayacağız. İzlenme sayısı çok fazla olduğundan, mutlaka videolarınız seven kişiler tarafından izlenecektir. Şöyle bir tavsiye vermek gerekirse, işinde en iyisi olduğunuz kategori hangisi ise veya hangisini yapmayı severseniz o yöne yönelmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin bir kişi oyun oynamayı çok sever, oyun videoları çekmeli. Diğer bir kişi spor yapmayı çok seviyordur, spor kanalı açabilir.. Bunun gibi, kitap özetleri, film eleştirileri, nedir tarzı videolar, ilginç videolar, araba kazaları, ilk yardım, sağlık videoları gibi çeşitli kategorilere ilgi duyulabilir. Farklı farklı kategorilerde çalışmak isteyenler mutlaka 2. bir kanalı açmalıdırlar.

Bu makale ilginizi çekebilir:   KPMG Nedir? KPMG Hizmetleri Nelerdir?

Düşünseniz ya bir kanalda hem hayvan videoları, hem spor videoları, hem kredi videoları ve oyun videoları olduğunu.. İzleyici kanalınızda kaybolup başka kanallara yönelebilir. Bunun için ilgi alanlarınızı kısıtlamadan başka kanallara aynı içerikte video atmanız seo için oldukça önemlidir. Kategoriler arası izlenme bakımından ve reklam verenler bakımından farklar vardır. Bu’da gelirleri etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse sağlık ile ilgili bir kategoriye reklam verenler yüksek reklam teklifi verirken, güncel olaylar kategorisine reklam verenler az reklam teklifi vermektedir. Bunları google nich ne demek diye aratırsanız çıkan sonuçlara göre kategori belirleyebilirsiniz.

Aklınıza takılan sorularda aşağıdaki yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız. Mutlu günler bol kazançlar.

https://www.youtube.com

https://www.adsense.com