İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartı ile Vergi Borcu ödemesi

Kredi kartı, her geçen gün hızla gelişen teknoloji sadece gençlerin değil, her yaş grubundaki yetişkinlerin de kullanmaya başladığı bir alan haline gelmiştir. Düne kadar zorlandığımız konularda örneğin vergi borcu konusunda e-devlet imdadımıza yetişmiştir. Bankacılık sisteminde de teknoloji her gün bir başka yenilikle karşımıza çıkmaktadır. İnternet bankacılığı ise, evimizden, iş yerimizden hatta parkta otururken bile pek çok işlemimizi çözümlememize kapılarını aralamıştır.

 İnternetten Kredi Kartı ile Hangi İşlemler Yapılır?

  • İnternet üzerinden alışveriş yapılır.
  • Bankacılık sistemini kullanarak faturalar ödenebilir. (Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, güvenlik sistemi, apartman aidatı, okul aidatı vb. gibi). Otomatik ödeme talimatı verirseniz banka tarafından hesabınızdan ödemeleriniz yapılır.
  • İnternet üzerinden e-devlete girerek vergi borçlarını öğrenip Kredi kartı ile vergi borcu ödemesi yapılabilir.

Daha saymakla bitmeyecek iş ve işlemlerimizi internet üzerinden çözümleyebilir hem de elektronik ortamda para yerine geçen kredi kartımızdan ödemeler yapabiliriz.

İnternet Bankacılığı Aracılığı ile Vergi Ödeme

Artık herkesin bir kredi kartı vardır diyebiliriz. Hatta birden fazla kredi kartı kullanan kişilerin sayısı da oldukça fazladır.

Siz de kredi kartı sahibi iseniz, internet üzerinden vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Hatta kartınızın özelliğine göre taksitlendirme bile yapabilirsiniz.

  • İnternet bankacılığı sistemine giriş yaparak bankacılık şifrenizi girin.
  • Ekranın sol tarafında çıkan menüde “Ödemeler” bölümünü tıklayın.
  • Ödemeler seçeneğinden ödeyeceğiniz vergi borcu çeşidini seçerek işlem bilgilerinizi girin ve onaylayarak işleminizi sonlandırın.

İşlem sırasında bir sorun yaşamanız durumunda müşteri hizmetlerini arayarak yardım isteyebilir, vergi ödeme işleminizi uzaktan onların ekran yardımı ile destek alıp çözümleyebilirsiniz.

Ayrıca vergi borcu ödemek için “Mobil Bankacılık” aracılığı ile vergi ödeme ile “GİB İnternet vergi ödeme” gibi alternatifler de bulunmaktadır.

Mobil Bankacılık sisteminde ise sistemi telefonunuza yüklemiş olmanız yeterli olacaktır. Böylece yine size özel olan şifreniz marifeti ile vergi çeşidinizi seçerek ödemelerinizi yapmanım mümkün olmaktadır.

GİB İnternet Vergi Dairesiyle de vergi ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sitesine girerek aynı şekilde vergi çeşidini seçip yönlendirme yolu ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Böylece hem işleminizi tamamlamış hem de zamandan kazanmış olursunuz.


Hakkında: esogud

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir