İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Ödemesi Nasıl Yapılır? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternetten Kredi kartı ile Vergi Ödemesi

Kredi kartı, her geçen gün hızla gelişen teknoloji sadece gençlerin değil, her yaş grubundaki yetişkinlerin de kullanmaya başladığı bir alan haline gelmiştir. Bugün yanımızda para taşıyarak yapmak zorunda olduğumuz birçok işlemi kredi kartını kullanarak yapabiliyoruz. Kredi kartı ile yapabildiğimiz şeylerden biri de İ nternetten kredi kartı ile vergi ödemesi yapabilmektir.. Bankaların ödeme sistemleri ile vergi dairesi arasında yapılan anlaşmalar sayesinde artık birçok vergi borcunu vergi dairesine gitmeden internetten kredi kartı yardımı ile ödeyebiliyoruz. Hatta bazı bankalar vergi borcu ödemelerine taksit imkanı veya erteleme imkanı da sunmaktadır.

Kredi Kartı İle Hangi Vergiler Ödenir?

Kredi kartı ile özellikle dönemlik alınan doğrudan vergileri, vergi borçlarını, vergi cezalarını, harç işlemlerini ve vergi affı taksitlendirmelerini ödeyebilirsiniz.

İnternetten Vergi Ödeme Yöntemleri

İnternetten Kredi Kartı ile vergi ödemesi iki farklı yol ile yapılabilir

  • Gelir İdaresi Başkanlığı Web Sitesi
  • İnternet Bankacılığı

İnteraktif Vergi Dairesinden Kredi Kartı İle Vergi Ödeme

Kamu hizmetlerinin sanal ortama taşınması gündelik yaşamı kolaylaştırmaya devam ediyor. Gelir idare Başkanlığı, vatandaşları vergi dairesine gitmeden her türlü vergi ödemesi yapabileceği bir hizmete kavuşturdu. İnteraktif Vergi Dairesi adı verilen hizmet sayesinde evinizden internete bağlanıp ister e-devlet hesabınızla, ister kimlik bilgileriniz yardımıyla vergi ödemelerinizi hızlıca yapabilirsiniz. Sistemde vergi borçlarının tamamı faiz ve ana para ile birlikte de görüntülenebilir. Gelir-Kurumlar Vergisi İade Talebinde bulunulabilir.

İnternet Vergi Dairesine e-devlet bilgileri ile giriş

Gelir İdare Başkanlığı GİB Sitesi linki

İnternet Bankacılığı Aracılığı ile Vergi Ödeme

Artık herkesin bir kredi kartı vardır diyebiliriz. Hatta birden fazla kredi kartı kullanan kişilerin sayısı da oldukça fazladır.

Siz de kredi kartı sahibi iseniz, internet üzerinden vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Hatta kartınızın özelliğine göre taksitlendirme bile yapabilirsiniz.

  • İnternet bankacılığı sistemine giriş yaparak bankacılık şifrenizi girin.
  • Ekranın sol tarafında çıkan menüde “Ödemeler” bölümünü tıklayın.
  • Ödemeler seçeneğinden ödeyeceğiniz vergi borcu çeşidini seçerek işlem bilgilerinizi girin ve onaylayarak işleminizi sonlandırın.

İşlem sırasında bir sorun yaşamanız durumunda müşteri hizmetlerini arayarak yardım isteyebilir, vergi ödeme işleminizi uzaktan onların ekran yardımı ile destek alıp çözümleyebilirsiniz.

Ayrıca vergi borcu ödemek için “Mobil Bankacılık” aracılığı ile vergi ödeme ile “GİB İnternet vergi ödeme” gibi alternatifler de bulunmaktadır.

Mobil Bankacılık sisteminde ise sistemi telefonunuza yüklemiş olmanız yeterli olacaktır. Böylece yine size özel olan şifreniz marifeti ile vergi çeşidinizi seçerek ödemelerinizi yapmanım mümkün olmaktadır.

GİB İnternet Vergi Dairesiyle de vergi ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sitesine girerek aynı şekilde vergi çeşidini seçip yönlendirme yolu ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Böylece hem işleminizi tamamlamış hem de zamandan kazanmış olursunuz.

 İnternetten Kredi Kartı ile Hangi İşlemler Yapılır?

  • İnternet üzerinden alışveriş yapılır.
  • Bankacılık sistemini kullanarak faturalar ödenebilir. (Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, güvenlik sistemi, apartman aidatı, okul aidatı vb. gibi). Otomatik ödeme talimatı verirseniz banka tarafından hesabınızdan ödemeleriniz yapılır.
  • İnternet üzerinden e-devlete girerek vergi borçlarını öğrenip Kredi kartı ile vergi borcu ödemesi yapılabilir.

Daha saymakla bitmeyecek iş ve işlemlerimizi internet üzerinden çözümleyebilir hem de elektronik ortamda para yerine geçen kredi kartımızdan ödemeler yapabiliriz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!