Kamuyu Aydınlatma Platformu Nedir? KAP Nedir? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)

Kamuyu Aydınlatma Platformu kısaca KAP,  sermaye piyasası ve Borsa mevzuatını ilgililere açıklanması gerekli bilgilerin elektronik imzalı olarak kamuya duyurulduğu ortamdır. Kamuya açıklanacak her türlü bilgi Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilmesi gerekir. Borsada işlem gören anonim şirketler şirketleri ile ilgili önemli bilgileri, anlaşmaları, hisse fiyatlarındaki anormal değişimleri, bilançolarını bu platform üzerinden kamuya açıklamak zorundadır. Örneğin Galatasaray’ın Falcao transferi, Galatasaray şirketinin bilançosunu etkilerken şirketin borçluluk durumunu artırabilir. Ayrıca şirketin kupayı kazanma ihtimalini, forma satışlarını da etkileyebileceğinden şirketin karlılığına da etki yapacaktır.Bu nedenle borsada işlem gören GSRAY hissesinin fiyatlamalarında etkili olacağından transfer görüşmelerinden ve transferin gerçekleşip gerçekleşmediğinden kamunun haberi olması gerekir. Bunu ilgili linkteki sayfada yayınlar.

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK), Kamu Aydınlatma Platformu Tebliği kapsamında kamuya duyurulacak her türlü belge ve bilginin Kamu Aydınlatma Platformu’na bildiri göndermesi gerekir. İşletmesi Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş (MKK) tarafından kontrol edilmekte olan sistem 7 gün 24 saat çalışmaktadır. Tüm Türkiye’de 600’ü aşkın şirket tarafından kullanılmaktadır.

KAP Nedir? Nasıl Çalışır?

Uygulama tüm kullanıcıların doğru, anlaşılır ve eksiksiz bilgiye internet üzerinden erişebilmelerini sağlar. Ayrıca elektronik bir arşiv niteliğindedir. Eksiksiz bir şekilde taraf tutmadan, zamanında en hızlı şekilde duyurulma yöntemidir. Bilgilere aynı anda hızlı ve eş zamanlı ulaşmayı sağlar. İnternet üzerinden her nerede olursanız olun hem şuan ki hem de geçmişe dönük raporlara ulaşabilirsiniz.
Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen bilgiler Html, Word, Excel formatında okunabilir. Mesai saatleri içerisinde internet üzerinden bilgilendirmek ve sorularınızı cevaplamak için canlı destek verilmektedir. Bu sisteme sadece Borsa İstanbul’da işlem gören kişilerin yanı sıra yabancı yatırımcılar, yatırım kuruluşları gibi bir çok kurum bildirim gönderebilir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Uygulama Türleri

Kamuyu aydınlatma uygulamalarını iki grupta sınıflandırmak mümkündür:

  • Zorunlu Kamuyu Aydınlatma Uygulamaları: Sermaye piyasası ve Borsa mevzuatı çerçevesinde yapılması gereken kamu aydınlatma uygulamalarıdır.

Zorunlu aydınlatma uygulamalarını yerine getirmeyen anonim şirketler, yatırımcıyı zarar ettirebilecek bir bilgiyi paylaşmadıklarından dava edilebilir. Yatırımcılardan bilgi saklamak, belli bir gruba çıkar sağlayacak manipülatif işlemlere sebep olacak uygulamalar suç olarak kabul edilir.

  • Gönüllü Kamuyu Aydınlatma Uygulamaları: Yasal düzenlemeler ile kamuya açıklanması gereken hususlara ek olarak, şirketlerin gönüllü olarak yaptıkları kamuyu aydınlatma uygulamalarıdır.

Şirketlerin bilançolarına, ekonomik takvimlerine, kurul raporlarına KAP üzerinden ulaşabilmek mümkündür. Kamu aydınlatma platformu  sitesinden istediğiniz bilgilere ulaşmak isterseniz aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz. KAP internet Sitesi: https://www.kap.org.tr/tr/

Yazan: Kadir Özyiğit

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!