Aliexpress Nedir? Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Kim? | 2021

Aliexpress Nedir?

Aliexpress internet sitesi Kurucusu Çinli bir girişimci olan Jack Ma’ nın kurmuş olduğu bir e-ticaret sistemidir. Ana merkezi Çin’ de olan bu e-ticaret sisteminin temel olgusu işletmeden tüketiciye doğrudan satış olanağı sağlamaktır. Böylelikle arada hiçbir ekstra maliyet olmadan tüketici ve üretici arasında doğrudan bağlantı kurulabilmektedir.  E-ticaret sitesi olan Aliexpress için örnek verecek olursak, işleyiş biçimi ve içerik açısından baktığımızda, Türkiye’de ki Gittigidiyor.com sitesine, N11.com’a veya Trendyol’a benzetebiliriz. Burada ki sistem, alıcı ile satıcıyı birebir karşı karşıya getirmektedir.

Alıcı satın almak istediği bir ürünü arattığında ekranda aynı ürün için ; birçok farklı satıcı ve bir çok farklı fiyatlar çıkmaktadır. Ayrıca alıcı, satıcının profiline girdiğinde ürün için ve satıcı için yorumları görmektedir ve karar verirken bunları da göz önünde bulundurabilmektedir. Diğer yandan ise alıcı, fiyat karşılaştırması yapabilmekte ve kendisi için her açıdan en uygun olduğunu düşündüğü ürünü bulabilmektedir. Ödeme seçeneklerine baktığımızda da ödeme hususunda birden çok olanakları olduğunu görebilmekteyiz. Şirketin cirosuna baktığımızda şirketin 2018 yılında 462 milyar dolarlık satış yapmış olduğunu görmekteyiz. Bu ciroya baktığımızda söyleyebiliriz ki Aliexpress’in internet pazarında önemli bir payı vardır.

Jack Ma Kimdir?

Aliexpress ve Alibaba’nın Kurucusu kimdir derseniz Jack Ma ömrü süresince 10 defa Harvard Üniversitesi’ne başvurmuştur fakat reddedilmiştir. Eğitim hayatı süresince hiçbir zaman başarılı bir öğrenci olamamıştır.

Jack Ma iş dünyasına yeni atıldığı zamanlarda da başarılı olamadı ve bunların içinde kurumsallaşmış meşhur fast food zinciri olarak bilinen KFC olmak üzere, başvuru yaptığı tüm işlerden devamlı olarak hayır cevabı almıştır. Daha sonrasında internetle ilgili bir iş yapmaya karar verdi ve ardından İngilizce çevirisi yapılan bir internet adresi kurdu. Fakat bu işte de başarılı olamadı. Sonrasında yeni bir fikir düşünürken 17 arkadaşıyla birlikte Alibaba.com sitesini kurmaya karar vermiştir.

Alibaba İsmi Nereden Gelmektedir?

Aliexpress’in ana şirketi olan Alibaba.com ismine baktığımızda adı gibi hikayesi de bir hayli ilginçtir. Jack Ma, Amerika’da bir gün yemek yediği bir restorantta , kuracağı şirketin isminin bilinmekte olan bir isme sahip olması gerektiğini düşündüğünde aklına “Ali Baba ve Kırk Haramiler” hikayesi gelmiştir. Yanındaki birçok kişiye bu hikayeyi bilip bilmediklerini sorduğunda herkesten buna dair pozitif cevaplar duyduğunda, bu ismin en iyisi olabileceğini düşünür.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ortak Malların Trajedisi (The Tragedy of Commons) Nedir?

Ayrıca bu ismi arattıklarında isim alfabedeki ilk harf ile başladığı için arama bölümünde birinci şekilde çıkacak olmalarını da ekstra bir fayda olarak görür. Böylelikle şirketin ismine de karar verilmiştir Alibaba.com! Jack Ma , bu siteyi ilk başta 100 bin dolar sermaye ile kurmuştur. Alibaba.com sitesi kurulduğu ilk zamanlarda insanların sadece  satılmakta olan ürünler hakkında bilgi edindiği ama satışın olmadığı bir platform olarak bir süre internette bu şekilde yerini almıştır.

Alipay Nedir?

Satış ve reklam olmamas sebebi ile şirket birkaç sene para kazanamamıştır. Sadece kendi reklamlarını yapan satıcılar veya mağazalar para kazanmıştır. Bu duruma çözüm getirmek isteyen Jack Ma ise Alibaba.com üzerinde de kullanılabilen Paypal’a benzeyen “AliPay” adında bir ödeme sistemini oluşturmuştur. Aliekspress.com ve Alibaba.com adresi üzerinden alışveriş yapılmaya başlandıktan sonra şirket, Dünyanın dört bir yanından milyarlarca insan,firma ile Çin arasındaki alışverişlerde önemli role sahip olmuştur. Başlarda kimse olumlu bakmasa da daha sonrasında şirketin giderek ve hızlı bir şekilde büyümesi eBay ’ın dikkatini çekmiş ve eBay , bu şirketi satın almak için teklifte bulunmuştur. Fakat Jack Ma Ebay’in satın alma teklifini reddetmiştir.

Alibaba Group

Alibaba.com, Alipay, Aliekpres gibi Jack Ma’nın kurduğu şirketleri çatısı altında barındıran şirkete Alibaba Group adı verilmektedir. Alibaba Group’a bugün baktığımızda, dünyanın her yerinde 24 binden çok çalışanı varolan ve 10 binin üzerinde ortağı olan bir e-ticaret markası haline gelmiştir. 2013 yılında ise şirketin kurucu olan Jack Ma , şirketin CEO’luğunu yapmayı bırakmıştır.

Sonuç olarak dünyanın en büyük alışveriş, üreticiden tüketiciye S2B ve S2S yani Satıcıdan Satıcıya satış sitelerinin hikayesi ve kurucusnun hikayesi böyledir. Çin dünyanın üretim motorlarından olduğu sürece bu siteler gözde ticaret siteleri olma ünvanına sahip olmaya devam edecektir.

Yazar: KÜBRANUR YEŞİLYURT

KAYNAKÇA:

  • AliExpress.com
  • Blog.isimtescil.net
  • M43turkiye.com
  • Shiftdelete.net
  • Webtekno.com