Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?
Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? Alma Şartları Nelerdir? |2023

Arıcılık Kredisi

Arıcılık Kredisi kısaca kovan arıcılığı yapıp kazanç sağlamak isteyenlere verilen kredi türüdür. Arıcılık son dönemlerde devletin tarım ve hayvancılığı destekleme eylemleri arasında yerini almıştır. Çiftçilerin desteklenmesi için birçok banka ve kurum arıcılık faaliyeti ile uğraşanlara hibe ve kredi desteği sağlamaktadır. Diğer hayvancılık desteklerinin yanı sıra arıcılık özellikle desteklenmektedir.

KOSGEB arı yetiştiriciliği ve diğer hayvan yetiştiriciliği için hibe vermemektedir. Arıcılık yerine bal imalatı ve satışa hazırlanması noktasında hibe destekleri verilmektedir. KOSGEB haricindeki diğer banka ve devlet kurumları bu konuda geniş ölçekli destek vermektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatifi arı yetiştiriciliği ile uğraşmak isteyenler için aşağıda belirtilen imkanları sunmaktadır;

 • Kısa süreli olarak arıcılık için gerekli malzemelerin temininde 12 aya varan destek,

 • Arı ve kovan almak için gerekli olan finansman desteği,

 • Arıcılık ekipmanı için gerekli olan finansman desteği arı yetiştiriciliği için sunulan imkanlar arasındadır.

Tarım Kredi Kooperatifi’nin arıcılık işi ile ilgilenenlere vereceği desteğin üst limiti 50.000 TL’dir. 1 yıl vadeli olarak alınan krediler için aylık faiz oranı %0,66, 4 yıl vadeli olarak alınan krediler için aylık faiz oranı %0,83,4 yıldan daha fazla vadeli olarak alınan krediler için aylık faiz oranı %0,93’tür.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB)

TAB 2003 yılında kurulmuş olan bir birliktir. Ulusal ve uluslararası projelerle arıcılar için destek sunmaktadır. Türkiye’nin birçok yerinde TAB yetkilisi bulunmaktadır. Bazı özel bankalar TAB üyesi olmayanlara arıcılık desteği vermemektedir. Başvuru yapmak isteyenlerin TAB yetkilisi ile görüşmesi ve üye olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası’ndan arıcılık yapmak için kredi alabilmenin şartları arasında öncelikle Arıcılık Kayıt Sistemi üzerinde kayıtlı olmak gerekmektedir. Ardından en asgari seviyede 50 adet arılı kovan ile işe başlamış olmak gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığı takdirde Arıcılık Kredisi başvurusu yapmak işleri kolaylaştıracaktır.

Aracılık Kredileri aşağıda belirtilmiş olan şartlar dahilinde başvuranlara verilmektedir. Bu şartlar;

 • Arılı kovan, boş kovan, kovanlardan bal üretme makineleri alıp kurmak amacı ile,

 • Bombus Arısı üretenler için bina yapım ve tadilatı, alet ve ekipman alımı amacı ile,

 • Asgari düzeyde 200 adet ve üzerinde arılı kovanla beraber gezgin arıcılık yapanlara güneş enerji sistemi, arıcı karavanı ve jeneratör almak amacı ile,

 • Asgari düzeyde 100 adet veya daha fazla arılı kovana sahip olanlara arı üretimi için çiftleştirme kovanı, alet ve ekipman ile arıcı karavanı almak amacı ile,

 • Arıcılıkla ilgisi olan yatırım giderlerine dahil olabilecek her türlü finansman desteği talep etmek için başvuranlara Arıcılık Kredileri verilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar |2023

Ziraat Bankası’ndan Arıcılık Kredisi Nerelerde Kullanılabilir?

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi’ni belli başlı kullanım alanları için vermektedir. Bu kullanım alanları;

 • Gezginci arıcıların nakliye ve diğer giderlerinde,

 • Ana arı işletmesi yapanlar için ana arı üretimine gereken malzemelerin alımında ve bal üretiminde gereken malzemelerin tamamlanmasında,

 • Bombus Arısı üretmek için gerekli olan her türlü işletme giderlerinde,

 • İşletmede gerçekleşen giderler için finansman desteğinde kullanılmaktadır.

Arıcılar Ne Kadar Para Kazanır?

Aşağıdaki videoda arıcılık yapanların ne kadar para kazanabileceğine dair bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca arıcılık ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler için linke gidebilirler.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Vakıfbank

Vakıfbank arıcılık faaliyeti ile uğraşmak isteyenlere İşletme Ürünü Kredileri adıyla finansman desteği sunmaktadır. Herhangi bir birliğe üye olmayanlar kişiler içinse daha kolay bir başka kredi başvuru türü bulunmaktadır. Bireysel İhtiyaç Kredisi arıcılık yapıp bal üretmek isteyenlere kolaylık sağlamaktadır.

Halk Bankası

Halk Bankası arıcılık faaliyeti ile uğraşmak isteyen müşterilerine Tarımsal İhtiyaç Paketi adıyla kredi desteği sunmaktadır. Kredi desteği ile 50 kovan arı alınabilir, 4 yıla varan vadelerle krediden faydalanılabilmektedir.

Şekerbank

Şekerbank arıcılıkla uğraşmak isteyenlere öncelikle TAB üyesi olma şartını getirmiştir. Kredi desteği 3 yıl vadeli olarak müşterilere sunulmaktadır.

QNB Finansbank

QNB Finansbank arıcılık ile uğraşanlara satın aldıkları arılı kovanların %85’ini karşılamaktadır. Ödeme biçimi 3 ay ile 1 yıl arasında vade seçenekleri ile değişmektedir. Arı satın alanlardan ise fatura talep edilmektedir.

Yapı Kredi

Yapı Kredi arı yetiştiricilerine en az 50 arılı kovan bulunması şartı ile 12 aya varan vadeye varan finansman desteği vermektedir.

TEB

TEB müşterilerine ekipman, alet, kovan, ilaç ve arı alımlarında kullanılmak üzere 12 aya varan vade ile finansman desteği sunmaktadır.