Esnaf Kredisi

Esnaf Kredisi Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? |2023

Esnaf Kredisi “KOBİ”

Esnaf olanların kolay ödeme koşullarıyla devlet veya özel bankalardan aldıkları, işlerini büyütmek için kullandırılan bir kredi türüdür Aynı zamanda diğer adı Kobi kredisi olarak’ta geçmektedir.. Esnaf kredisine tam girmeden bazı açıklamalar yapmak gerekirse; Ülkelerin gelişmişlik göstergeleri, sadece üst düzey meslek gruplarına ve ekonomik göstergelere bağlı değildir. Bir ülkenin kalkınması ve gerçekten gelişmişlik seviyesine ulaşması için, gelirin adaletli dağılması gerekir. Aynı zamanda toplumsal sınıfların ekonomik anlamda birbirine yaklaşması da diğer önemli husustur. Bu konulara yönelik çalışma yapan devletler, uzun vadede daha kazançlı olacak ve daha istikrarlı bir büyüme sürecine girecektir. Bu özelliklerden yola çıkılarak ülkemizde son on yılı kapsayan süreçte, esnaflara verilen değer ve teşviklerin sayısında ciddi bir artış görülmektedir. Esnaf Kredisi Başvurusu adımlarını makalemizin devamında ayrıntılı olarak bulabileceksiniz.

Esnaf Kredilerinin Ülke Bazında Önemi

Esnaflar üzerinden sağlanan milli gelirin ülkemiz ekonomisi için önemli noktada olması, esnafların da finansman ihtiyacının bankalar ve devlet kuruluşları tarafından karşılanması sonucunu meydana getirdi. Esnafların bu kadar önemli bir şekilde kredi ihtiyaçlarının karşılanması, artık esnafların üretim yapmasının ve satış rakamlarını arttırmasının önünde bir engel kalmamaya başlamıştır. Aynı zamanda esnaf kredisi vadelerinin uzun ve faiz oranlarının düşük olması, aslında ödeme güçlerinde ve mali tablolarında da genel anlamda bir sorun yaşamamalarına olanak sağlamıştır.

Esnaf Kredisi Başvuru Adımları

Esnaf Kredisi Başvurusu Adımlarını saymadan önce bilmemiz gereklere kısaca değinelim. Öncelikle esnaf kredisi alacak olan kişinin, bu kararın yönetim kurulunun ortak kararı olduğunu gösteren bir belge imzalaması ve bankaya getirmesi gerekir. Sonrasında ise 1 ay içerisinde sermaye taahhüdünün imzalanması gerekir. Bilindiği üzere kredinin %1 ile %5’i arasındaki bir oranı, bankaların bloke sermayesi olarak ayrılmaktadır. Bunun yanında bankaların istediği başvuru için gerekli belgelerin de, aynı süre içerisinde bankalara verilmesi gerekir. Sonrasında ise bankalar detaylı ve kısa süren bir araştırma yapacak ve kredi için uygun görülen esnaflara kredilerini kullanıma açık bir şekilde vermiş olacaktır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   KOBİ' lerin Ekonomideki Önemi ve KOBİ Destekleri

Esnaf Kredisi Gereken Belgeler

Esnaf kredilerinde genel olarak başvuruda bulunan esnafın T.C. kimlik kartı ve fotokopisi ile birlikte, ikametgah belgesi ve üzerine kayıtlı bütün malları gösteren evrakları bankalara vermesi gerekir. Sonrasında ise ortaklık beyannamesi ile oda faaliyet belgesinin de, ilgili bankalara verilmesi önemlidir. Aynı zamanda hesap özetleri ve SGK kayıtları da, bankalar tarafından istenen önemli evrakların başında gelir.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar Listesi

Ülkemizde birçok farklı banka, esnafların maddi durumlarını ve mal varlıklarını korumak adına esnaf kredisi oluşturmuştur. Bunların başında devlet bankası olmanın avantajı ile düşük faizli esnaf kredisi veren Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gelmektedir. Bunların yanında özel olmasına rağmen esnaflara özel şartlar oluşturan TEB, Garanti ve Finansbank gelmektedir.

Halk Bankasının “Esnaf ister Halk Bank yapar” sloganıyla yola çıkan esnaf kredisini incelersek,

  • İşletme sermayesi ve KOBİ ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yönelik 200.000.-TL’ye kadar finansman sağlayabilirsiniz.
  • İşyeri ve taşıt alımına yönelik olarak 500.000.-TL’ye kadar yatırım kredisi kullanabilirsiniz.
  • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti veya Halk Bankasınca Doğrudan Kullandırım yoluyla sunulan kredileri kullanabilirsiniz.

gibi özellikleri ortaya çıkar. Bunun yanında

Halkbank’ın  Esnaf ve Sanatkarlarımıza yönelik oluşturduğu ürünleri;

bulabilirsiniz.