Kobilere Kredi Veren Bankalar |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOBİ Nedir?

Kobilere kredi veren bankalar makalemiz de sizler için ilk önce kobi nedir sorusuna yanıt vereceğiz.  Kobi Açılımı “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler”dir. Sanılanın aksine devlet kurumu veya özel kurum değildir. İşçi çalıştıran orta düzey işletmelerin tümü için kullanılabilen bir kavramdır ve KOSGEB’le çok karıştırılmaktadır. KOSGEB’in açılımı ise, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı”dır. Küçük veya orta çaplı işletmelere destek sağlayan KOSGEB’tir. Bu makalemizde kobilere kredi destek amacıyla kobilere kredi veren bankalar ile bilgileri sizler için derledik. Sorularınız var ise yorum kısmına s23orularınızı yazarsanız size daha fazla destek verme ihtimalimiz de bulunmaktadır. İyi okumalar dileriz.

Kredi çekerken kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Kredi notunuz düşükse veya yükseltmek istiyorsanız sizin için özel araştırdığımız Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Makalemizi Okuyabilirsiniz.

Kobilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2018 yılında KOSGEB tarafından faizi ödenmekte olan krediyi anlaşmalı 9 banka haricinde hiçbir banka vermemektedir. İşletme sahipleri bu bankalardan birine başvuruda bulunarak kredi alabilir. KOSGEB anlaşmalı bankalar:

 1. Akbank A.Ş.
 2. Ziraat A.Ş.
 3. Garanti A.Ş.
 4. Yapı ve Kredi A.Ş.
 5. Denizbank A.Ş.
 6. QNB Finansbank A.Ş.
 7. Halk Bankası A.Ş.
 8. İş Bankası A.Ş.
 9. Vakıflar Bankası T.A.O.
 10. TEB
 11. ŞekerBank A.Ş.
 12. EximBank A.Ş.

Kobi Destek Kredisi

Kobi destek kredisi ve destek paketleri, özellikle Halkbank’ın müşterilerine sunduğu bir avantajdır. Halkbank müşterilerine İhracat, İmalat, Makine İmalat, Kobi Turizm Sektörel, Hizmet ve Ticaret Sektörel, Franchising, Kobi iş geliştirme, E-ticaret, Savunma Sanayi, Tarım, otomotiv yan sanayi, endüstriyel tasarım, ivme finansman, enerji destek paketleri gibi müşterilere KOBİ destek kredisi kullandırdığı destek paketleri mevcuttur.

Kobilere Kredi Veren Bankaların Sunduğu Fırsatlar Nelerdir?

Akbank: Kobilere Kredi Veren Bankalar bankalar arasında ter alır. KOBİ’lere taksitli ticari krediler, kısa vadeli krediler, spot krediler, gayri nakdi krediler, ticari konut ve taşıt kredisi, dış ticaret kredileri ve tarım kredisi olarak konular halinde çeşitlendirilmiş KOBİ kredileri sunulmaktadır. Gerekli belgelerle başvuruda bulunan KOBİ’ler kolaylıkla kredi imkanlarından yararlanabilmektedir. Akbank KOBİ bankacılığı için tıklayınız.

Halkbank: KOBİ’lere yönelik uygun faizli ve kredi konusunda en iyi bankalardan sayılmaktadır. KOBİ’lere sağlanan devlet destekleri KOSGEP aracılığıyla Halkbank tarafından verilmektedir. Halkbank’ın KOBİ’lere sunduğu destekleri öğrenmek için tıklayınız.

QNB Finansbank: Resmi olarak cirosu 2 milyon TL ve üzeri olan KOBİ’lere başvuru yapıldığı gün 50 bin TL kredi desteği sağlanmaktadır. KOBİ Para Cepte, KOBİ’ler için bankacılık hizmeti sunmaktadır.

Bankaya Müracaat Ederken Gereken Evraklar

KOBİ’ler, bankadan kredi talep etmeden önce KOSGEP tarafından bilgilendirici mesajı alırlar. Bu mesajın önemi de bankada kullanılmak üzere ‘onay kodu’ bulunmasıdır. Onay kodunun kaybedilmesi durumunda gerçekleştirilmesi gereken işlemler sekteye uğrayabilir. Bankaların talep ettiği evrakların tamamlanmasının ardından ‘faizsiz esnaf kredisi’ başvurusunda bulunulabilir. Bankaların genel olarak talep ettiği evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticaret sicil belgesi
 • İmza beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Özel izin ve belgeler.

Yukarıda yer alan evraklar ve ‘KOSGEB onay kodu’ tamamlandığı takdirde anlaşmalı bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Her banka başvuruları kendi kriterleri çerçevesinde değerlendireceğinden ekstra evrak isteyebilir de. İşletmenin Finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verildiğinden bu kredi ile başka harcama detayı gösterilmemesi gerekir. Aksi takdirde Bankalar Kobi kredisi vermeyebilir. Bunun yanında Kredi Sicil geçmişiniz iyi olmalı ki banka ile kredi konusunda sıkıntı yaşamayınız. Kredi Sicil Nedir? Nasıl hesaplanır gibi soruları detaylı olarak diğer makalemizden inceleyebilirsiniz. Bankayla önceden sorun yaşayan kişilere o bankadan kredi çıkmama ihtimali de olabilir. Bu olumsuzlukları da göz önünde bulundurmak gereklidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!