Kobilere Kredi Veren Bankalar

KOBİ Nedir?

Açılımı “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler”dir. Sanılanın aksine devlet kurumu veya özel kurum değildir. İşçi çalıştıran orta düzey işletmelerin tümü için kullanılabilen bir kavramdır ve KOSGEB’le çok karıştırılmaktadır. KOSGEB’in açılımı ise, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı”dır. Küçük veya orta çaplı işletmelere destek sağlayan KOSGEB’tir.

Kobilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2018 yılında KOSGEB tarafından faizi ödenmekte olan krediyi anlaşmalı 9 banka haricinde hiçbir banka vermemektedir. İşletme sahipleri bu bankalardan birine başvuruda bulunarak kredi alabilir. KOSGEB anlaşmalı bankalar:

 1. Akbank A.Ş.
 2. Ziraat A.Ş.
 3. Garanti A.Ş.
 4. Yapı ve Kredi A.Ş.
 5. Denizbank A.Ş.
 6. QNB Finansbank A.Ş.
 7. Halk Bankası A.Ş.
 8. İş Bankası A.Ş.
 9. Vakıflar Bankası T.A.O.

Kobilere Kredi Veren BankalarınSunduğu Fırsatlar Nelerdir?

Akbank: Kobilere Kredi Veren Bankalar bankalar arasında ter alır. KOBİ’lere taksitli ticari krediler, kısa vadeli krediler, spot krediler, gayri nakdi krediler, ticari konut ve taşıt kredisi, dış ticaret kredileri ve tarım kredisi olarak konular halinde çeşitlendirilmiş KOBİ kredileri sunulmaktadır. Gerekli belgelerle başvuruda bulunan KOBİ’ler kolaylıkla kredi imkanlarından yararlanabilmektedir. Akbank KOBİ bankacılığı için tıklayınız.

Halkbank: KOBİ’lere yönelik uygun faizli ve kredi konusunda en iyi bankalardan sayılmaktadır. KOBİ’lere sağlanan devlet destekleri KOSGEP aracılığıyla Halkbank tarafından verilmektedir. Halkbank’ın KOBİ’lere sunduğu destekleri öğrenmek için tıklayınız.

QNB Finansbank: Resmi olarak cirosu 2 milyon TL ve üzeri olan KOBİ’lere başvuru yapıldığı gün 50 bin TL kredi desteği sağlanmaktadır. KOBİ Para Cepte, KOBİ’ler için bankacılık hizmeti sunmaktadır.

Bankaya Müracaat Ederken Gereken Evraklar

KOBİ’ler, bankadan kredi talep etmeden önce KOSGEP tarafından bilgilendirici mesajı alırlar. Bu mesajın önemi de bankada kullanılmak üzere ‘onay kodu’ bulunmasıdır. Onay kodunun kaybedilmesi durumunda gerçekleştirilmesi gereken işlemler sekteye uğrayabilir. Bankaların talep ettiği evrakların tamamlanmasının ardından ‘faizsiz esnaf kredisi’ başvurusunda bulunulabilir. Bankaların talep ettiği evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticaret sicil belgesi
 • İmza beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Özel izin ve belgeler.

Yukarıda yer alan evraklar ve ‘KOSGEB onay kodu’ tamamlandığı takdirde anlaşmalı bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Her banka başvuruları kendi kriterleri çerçevesinde değerlendireceğinden ekstra evrak isteyebilir de. Bankayla önceden sorun yaşayan kişilere o bankadan kredi çıkmama ihtimali de olabilir. Bu olumsuzlukları da göz önünde bulundurmak gereklidir.

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir