65 Yaş Aylığı ve Yaşlılık Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

65 Yaş Aylığı ve Yaşlılık Yardımı Nedir?

65 yaşındaki kişilerin 2022 sayılı kanun ile faydalanma hakkına sahip oldukları maaş 65 Yaş aylığı veya Yaşlılık Yardımıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından herhangi bir geliri veya aylığı olmayan 65 yaş ve üzerindeki Türk vatandaşları bu maaştan faydalanmaktadır.

65 yaşında alınan bu maaşa halk arasında “65 yaş aylığı veya 65 yaş maaşı” veya “3 aylık” da denilmektedir. Yakın tarihte açıklanan gelişmeler neticesinde 65 yaş üzeri vatandaşların almış olduğu 3 aylık artık her ay alınacaktır. Aylıkların zamlanması memur maaşına göre ayarlanmaktadır. 1 Eylül’den itibaren herkesin 3 aylık maaşı aylık ve zamlı şekilde ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

65 Yaş Yaşlılık Yardımından Nasıl Faydalanılır?

65 Yaş Aylığı Yaşlılık Yardımı her 65 yaşını doldurmuş, geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaş tarafından başvurularak alınabilmektedir. Öte yandan eşinden, anne veya babasından dul ve yetim aylığı almayan kişiler de bu yardımdan faydalanabilmektedir.
Yardıma başvurmak için öncelikle kişinin evli olduğu kişi ile kendisinin gelirine bakılarak aylık kişi başına düşen gelirin asgari ücret tutarına göre 3’te 1’inden az olması gerekmektedir. Bu tutarın üzerinde geliri olan kişilere 65 Yaş Aylığı ve Yaşlılık Yardımı ödemesi yapılmamaktadır.

65 Yaş Aylığı Şartları

• Yardımdan faydalanmak isteyen kişiler kaymakamlık veya valilikten başvuru belgesi almalıdır,

• İl veya ilçe idare kurulundan “Muhtaçlık Belgesi” talebinde bulunmak gerekmekte,

• Kurumlardan alınan belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksiksiz teslim edilmesi gerekir,

Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru yapan kişiyi değerlendirmeye alıp maaşın verilip verilmemesi konusunda karar verecektir,

65 yaş üzerinde olan vatandaşlar arasında kendi başına bu işleri yürütemeyecek olanlar var is bir yakınına vasiyetname vermesi yeterli olacaktır.

Vasiyetname olmaksızın ihtiyaç sahibi kişi dışında bir başkasının başvuru yapması olanaksızdır.

65 Yaş Yaşlılık Yardımı Hangi Koşullarda Kesilir?

Yardım alan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir başka aylık alması halinde maaşları kesilmektedir. Ayrıca asgari ücretin 3’te 1’inden daha fazla gelir elde eden kişilerin ispatlanması halinde maaşları kesilmektedir.

Yardım alırken nafaka almaya başlayan kişilerin de 65 Yaş Yaşlılık Yardımı kesilmektedir. Bu da ek gelir olarak görüldüğünden hiçbir muhtaçlığı içermediğini göstermektedir. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda belirtilen her türlü hüküm çerçevesinde maaşa bağlanan kişilerin 65 Yaş Yaşlılık Yardımı kesilir.

65 Yaş Üstündeki Vatandaşlara Evde Sağlık Hizmeti

65 yaşın üzerinde olup da evde sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler 444 38 33 numaralı telefonu arayarak bu hizmete ulaşabilirler. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi 65 yaş üzeri vatandaşlar evde sağlık hizmetine kolaylıkla ulaşmaktadır.

Özellikle evde yalnız veya hasta yaşayan kişiler için ihtiyaç sahibi bireylerin başvurusuna açık olan bir destek hattıdır. Telefon yerine dilekçe veya yazılı olarak da T.C. Sağlık Bakanlığı’na müracaatta bulunulmaktadır. Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu yazılı olarak başvuru yapmayı kolaylaştıran yazılı taleptir. Hane içerisinde “Ağır Engelli”, “Bağımlı Yaşayan” veya kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3’ünden daha az gelire sahip olan kişiler bu hizmetten faydalanmaktadır.

Evde bakıma muhtaç her hasta evde sağlık hizmetinden yararlanmaktadır. Sağlık sorunları daimi olan ancak hastaneye gidebilecek durumda olmayan kişiler için süresi dolan raporlar yenilenebilir. Tıbbi cihaz kullanmaya başlayacak olan kişilere bu cihazın tanıtım eğitimi verilmektedir. Yatakta pasif halde yatan kişiler için rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir.

Evde sağlık hizmeti ile sağlık yardımına ihtiyacı olan bireyler muayene, tahlil, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon sürecinden hiçbir gider olmaksızın faydalanmaktadır. 65 Yaş Yaşlılık maaşı alan kişiler de bu yardımdan faydalanmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!