BDDK’dan Şok Kredi Kararı! TL Ticari Kullanımına Sınırlama!

BDDK’dan Şok Kredi Kararı! TL Ticari Kullanımına Sınırlama!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yayınladığı yeni düzenleme ile, nakdi döviz karşılığı 15 milyon TL’yi aşan ve bağımsız denetime tabi olan şirketlerin TL cinsinden nakdi ticari kredi kullanmalarına sınırlama getirdi.

Nakdi döviz karşılığı 15 Milyon TL’yi aşan şirketler, TL ticari kredisi kullanamayacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yayınladığı yeni düzenleme ile, nakdi döviz karşılığı 15 milyon TL’yi aşan ve bağımsız denetime tabi olan şirketlerin TL cinsinden nakdi ticari kredi kullanmalarına sınırlama getirdi.

Bağımsız denetim firması Centrum’un Vergiporttan yaptığı duyuruya göre, BDDK “10250 sayılı Kurul Kararı” ile, nakdi döviz varlığı 15 milyon TL’yi aşan şirketlerin TL cinsinden nakdi kredi kullanımlarına sınırlama getirdi.  Bu karar ile, bağımsız denetime tabi olan şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibariyle döviz varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılamayacak.

BDDK bu uygulama kapsamında şirketlerin konsolide bilançolarını esas alacak. Buna göre, Kamu Gözetimi, Muhasebe Ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan muhasebe ve finansal raporlama standartları kapsamında konsolide finansal tablo hazırlama yükümlülüğü bulunan şirketler için aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının tespitinde konsolide bilançolar esas alınacak.

Döviz açığı bulunan şirketlere kısmi düzenleme

BDDK’nın yeni düzenlemesi kapsamında, yabancı para cinsinden kredi kullanması mümkün olmayan şirketlere de kısmı istisna tanındı. Yabancı para cinsinden kredi kullanması mümkün olmayan işletmelerin, kredi başvurusunda bulundukları tarihten itibaren 3 aylık dönem içinde yabancı para net pozisyon açığı bulunması halinde, sadece söz konusu bu dönemle sınırla kalmak üzere TL cinsinden nakdi ticari kredi kullanabilmelerine istisna getirildi.

YP nakdi varlığı 15 milyon TL’yi geçmeyen şirketler için engel bulunmuyor

Yabancı nakdi varlığı 15 milyon TL’yi geçen şirketlerin ticari nakdi kredilerine engel getiren BDDK’nın bu yeni kararı, yabancı nakdi varlığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketler için TL ile ticari kredi kullanımlarına bir engel oluşturmuyor.  Bu durumda olan şirketlerin, kredi başvurusu yaptığı tarih itibariyle, mevcut yabancı para nakdi varlıkları ile güncel finansal tablolarına göre aktif toplamının ve son 1 yıllık net satış hasılatını bağımsız denetim kuruluşlarına tespit ettirmesi gerekiyor. Yine bu şirketler için, kullanacakları kredinin vadesi doluncaya kadar yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’yi aşmayacağını beyan ve taahhüt etmesi şartı aranıyor.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Türkiye'nin Enerji Politikası ve Ekonomik Sonuçları

Düzenleme bağımsız denetime tabi şirketler için uygulanacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hayata geçirilen kredi kullandırma yasağı, 660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili düzenlemeler uyarınca bağımsız denetime tabi olan şirketler için hayata geçirilen bir uygulama. Bağımsız denetim yaptırma zorunluluğu bulunmayan şirketlerin TL ya da döviz cinsinden kredi kullanımlarına yönelik bir kısıtlama söz konusu olmadı.

Düzenlemeden etkilenecek şirketlerin nakdi döviz varlığı hesaplamalarında, altın dahil efektif döviz ile bankalardaki yabancı para cinsinden mevduat hesaplarındaki bakiyelerin TL karşılığının toplamı dikkate alınacak. Yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının hesaplamalarında,  hesaplamanın yapıldığı gün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz alış kuru esas alınacak.

24 Haziran 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren bu yeni uygulama, sadece nakdi kredileri kapsıyor. Gayrinakdi krediler için mevcut uygulama devam edecek.

Duyurunun ayrıntılarına ulaşmak için tıklayınız.