Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir? Başvuru Yapma |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bedelli Askerlik Nedir?

Bedelli askerlik, Türkiye’de zorunlu askerliğe alternatif olarak bedel ödenmesi karşılığında kısa süreli askerlik uygulamasıdır. Anayasa Mahkemesi’nin eşitlik ilkesini gözeterek vermiş olduğu kararda bedelli askerlik yapmanın hiçbir sorun teşkil etmeyeceği sonucuna varılmıştır. Çalışanların veya okumaya devam edenlerin kariyerine zarar vermemesi adına geliştirilmiştir.

Artık askerlik kısa dönem 6 ay, uzun dönem 12 ay olacak şekilde yapılmaktadır. Bedelli ise çeşitli sebeplerden dolayı askere gidemeyen kişiler için alternatif olarak görülmektedir. Para karşılığında askerlik hizmetini yerine getirmek için belli başlı şartlar bulunmaktadır.

Sizin için derlemiş olduğumuz yazımızda “2020 Bedelli Askerlik” konusuna dair bütün merak edilen soruları cevapladık. Bedelli askerlik şartı nedir, bedelli askerlik ücreti ne kadar, bedelli konusunda bilinmesi gerekenler vb. konulara dair merak ettikleriniz aşağıda yer almaktadır.

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden, zorunlu askerlik hizmetine tabii olan her erkek vatandaş belirli bir ücret karşılığında bedelli hizmetinden yararlanabilir. 2001 doğumlu ve daha yaşlı olup bu doğum zamanı itibariyle yoklamaya tabi olan ve askerliğini ertelemiş olanlar bedelli yararlanabilir. Ancak yoklama kaçağı bakaya kalanlar bu durumdan yararlanamazlar. Aynı zamanda 2020 yılında celp ve sevk dönemleri içinde sınıflandırılmış yükümlülerin erteleme hakkı olmayanların müracaatı kabul edilmeyecektir.

Yoklama yaptırmamış olan kişiler hastanelerden “Askerliğe Elverişli” kararı almalıdır. Genellikle yaş şartını yerine getirip ücretini yatıran her vatandaş bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilmektedir.

Bedelli askerliğin fiyatı 30 Haziran 2020 saat 18:00’e kadar 35.054 TL 64 KRŞ (otuz beş bin elli dört TL altmış dört kuruş) olarak belirlenmiştir. 1 Temmuz ile 31 Aralık 2020 tarihinde bedelli yapacak olanlar içinse ödenecek para daha sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Dövizle Askerlik Şartları Nedir?

Dövizle askerlik uygulamasından yararlanmak isteyenlerin uzaktan eğitim programını tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru evrakı ile yurt dışı temsilciliklerine başvurup hak sahibi olanlar tespit edildiğinde belirtilmiş olan ücreti ödemesi gerekmektedir.

Dövizle askerliğin fiyatı bedeli 30 Haziran 2020 tarihine kadar 5.261,09 (Beş bin iki yüz altmış bir virgül sıfır dokuz) Euro veya karşılığı konvertibl yabancı ülke parası şeklinde belirlenmiştir. 1 Temmuz ile 31 Aralık tarihleri arasında dövizle askerlik başvurusu yapacak olanların ödemeleri gereken tutar daha sonra duyurulacaktır.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. e-devlet şifresini bilmeyenler en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresini edinebilirler.

Siteye giriş yapıldıktan sonra “Milli Savunma Bakanlığı” yazıp sayfaya girilmelidir.

Milli Savunma Bakanlığı sayfasında yer alan “Asal Askerlik Hizmet Tercihleri” yazan kısma tıkladıktan sonra “Bedelli Askerlik Yapma İsteği” seçeneği karşınıza çıkacaktır.

Bu sayfa üzerinde askerlik şubesi seçimi yapmanız gerekmektedir. Bedelli başvurunuz olumsuz sonuçlandığı takdirde para iadesini hangi şubeden yapacağınıza siz karar verebilirsiniz.

Gerekli olan bilgileri girdikten sonra “Kaydet” yazısına tıklamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvuramazsınız. Ardından ödeme bilgileri ekrana yansıyacaktır. Ödeme işlemi kayıt yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde yapılmalıdır. Ödeme yapılabilen banka ve finans kurumları;

Bedelli Askerlik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bedelli konusunda talebin fazla olması halinde bedelli askerlik yapmaya hak kazananlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından kura yöntemi ile belirlenecektir.

Bedelli için gerekli olan ücreti yatırdıktan sonra başvurunuz tamamlanmış olur. Başvurusu tamamlanmış olan adayların işlemi sıraya konulmaktadır. Ücret yatırma tarihine göre sıralanış olmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra e-devlet üzerinde kayıtları görünmeyen kişilerin en yakın askerlik şubesine gidip durumu güncellemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde sistemsel sorunlarla beraber bedelli askerlik hakkı yanabilir.

Bedelli süresi 2019’da yapanlar için 21 gün iken bedelli askerliği 2020’de yapanlar için süre 30 gün olarak belirlenmiştir. Yol süresi hesaba katılınca aktif askerlik süresi 1 veya 2 gün kısalabilir. Ancak yükümlülerin belirtilen tarih aralığında kışlada bulunmaları gerekmektedir.

Kışlada askeri eğitim alınacağını da bilmeniz gerekmektedir. Temel silah eğitimi ve askerliğin diğer gerekli bilgileri bu eğitim süresince askerlik yapanlara verilecektir.

Ödeme yapmış olduğunuz finans kuruluşu veya bankanın dekontunu muhafaza etmeniz gerekmektedir. İşlemler sanal ortam üzerinden gerçekleşmiş olsa dahi herhangi bir teknik aksaklıktan dolayı bilgileriniz sistemde görünmeyebilir. Bu noktada elinizde bulunan dekontlarla birlikte askerlik şubesine müracaat ettiğinizde gerekli işlemler yapılmış olacaktır. 2020 yılında bedelli askerlik yapanların celp ve sevk dönemleri 2021 Ocak tarihinde 2-devlet üzerinden açıklanacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!