Borsa Yatırım Fonu BYF
Borsa Yatırım Fonu BYF

Borsa Yatırım Fonu Nedir? BYF Nasıl Yatırım Yapılır? |2023

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa yatırım fonu, kısaca BYF olarak adlandırılan bir endeksi baz alıp endeksin performansına bağlı yatırım yapılmasını sağlayan bir yatırım fonudur.  Ayrıca payları borsada işlem gören yatırım fonlarını oluşturmaktadır. Borsa yatırım fonu baz alınan endeksin içerisindeki tüm ürünleri aynı oranda korumaktadır. Bundan dolayı yatırım yapan kişilere endeks getirisi direkt olarak yansıtılır. Borsa yatırım fonları yatırım fonu olma özelliği dışında hisse senedi özelliğini de taşımaktadır. Hisse senetlerine benzer şekilde borsalarda işlem yapılabilmektedir. Bundan dolayı yüksek likidite bulunmakta ve alım-satım kolaylıkla yapılmaktadır.

Borsa Yatırım Fonlarının Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Borsa yatırım fonları, genel özellikleri itibariyle yatırım fonu niteliğine sahiptir. Fonlara katılma belgeleri hisse senetleri özelliklerini taşıdığından BIST’te işlem görmektedir. Borsa yatırım fonu, bir endeksi takip etmektedir ve aracı kurumların aracılığı ile alım-satım yapılmaktadır. Takas yapmak isteyen yatırımcı hisse senedi işlemlerine benzer bir şekilde bu takası gerçekleştirmektedir. Ayrıca Borsa Yatırım Fonu kredili işlemler için konu edilebilmektedir.

Borsa yatırım fonlarının birçok avantajı bulunmaktadır. Onlardan bazıları; yatırımcı için işlem kolaylığı sağlama, riskin dağıtılması, portföy yönetim ücreti için düşük maliyet ve şeffaf yatırım imkanı tanınmaktadır.

Dünyadaki Borsa Yatırım Fonları

Dünya çapında çoğunlukla hisse senedi biçiminde borsa yatırım fonları bulunmaktadır. Borsa yatırım fonları arasında işlem görülen seçkin dünya borsalarının arasında bulunan isimlerden bazıları; NYSE Euronext, Hong Kong, Nasdaq OMX, Shenzhen ve Shanghai’dir. Borsada işlem görmekte olan BYF endeks sağlayıcıları arasında Barclays, FTSE, Stoxx, Markit, Dow Jones, MSCI, S&P, Nasdaq OMX ve Russell bulunmaktadır.

Borsa İstanbul’da işlem gören borsa yatırım fonlarının listesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

BYF Kodu BYF Adı BYF Kurucusu
GOLDP Bizim Portföy: Altın Katilim Borsa Yatirim Fonu Bizim Portföy Yönetimi A.Ş.
GLDTR Qnb Finans Portföy: Altin Borsa Yatirim Fonu Qnb Finans Portföy Yönetimi Anonim Şirketi
USDTR Qnb Finans Portföy Amerikan Dolari Yabanci Borsa Yatirim Fonu Qnb Finans Portföy Yönetimi Anonim Şirketi
DJIST Qnb Finans Portföy: DJI istanbul 20 Hisse Senedi Yoğun Borsa Yatirim Fonu Qnb Finans Portföy Yönetimi Anonim Şirketi
GMSTR Qnb Finans Portföy Gümüş BYF Qnb Finans Portföy Yönetimi Anonim Şirketi

Borsa Yatırım Fonları Terimleri Nelerdir?

Katılma Belgelerinin Fiyat ve Değeri: Yatırımcının yatırım yaptığı her fon katılma belgesinin net olarak aktif değeri ve işlem fiyatı olarak iki değeri bulunmaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kartel Nedir? Kartelin Amacı ve Türleri Nelerdir? |2023

Net Aktif Değer: Katılma belgesine sahip yatırımcının adına fona dahil edilen menkul kıymet portföyünün ve/veya fonun yatırım yapılan diğer varlıkların toplamdaki değerine, alacakların eklenip borç miktarının düşürülmesinin ardından kalan tutarı ifade etmektedir.

İşlem Fiyatı: Yatırımcının piyasa üzerinde yatırım fonunun alınması için geçen son fiyata denilmektedir. Net aktif değer hesabı kurucunun sorumluluğu altındadır. Bu durum borsanın izahnamesinde açıklanmakta olup uygun görüldüğü şekli ile ilan edilmektedir.

BYF Yatırım Stratejisi: Geleneksel biçimde borsa yatırım fonları endekslere yatırım yapmak için oluşturulmuştur. Borsa yatırım fonu olarak küresel çapta yüzlerce çeşidi vardır. Hatta neredeyse her endekse dayalı fon bulmak mümkündür. BYF’ler yatırım fonlarının sağlamış olduğu tüm olanakları sağlamakla kalmayıp düşük maliyetle endeksin çeşitlendirilmesine de olanak tanımaktadır. BYF masrafları oldukça düşüktür. Pasif biçimde BYF stratejisi uygulamak çok yaygındır ancak yine de tek strateji olarak kullanılmamaktadır.

Pasif Yatırım: BYF yalnızca bir endeksi gün boyu takip edebilmek için oluşturulmuştur. BYF ile yatırım yapanlara gün boyu tek senede yatırım yapar gibi bütün pazarın mevcut durumunu gösteren endeks alım-satım şansını tanımaktadır.

Aktif Yatırım: Bazı yatırımcılar pasif yatırım getirilerinden tatmin olamayabilir. Aktif yönetimi yapılmış olan fonlar mevcut piyasada daha yüksek getiri sağlamaktadır. Bunun farkında olan aktif yatırımcı da benzer yöntemleri izlemeye eğilimlidir. Bu koşullar çerçevesinde borsa yatırım fonları ideal sayılan bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Borsa yatırım fonları (BYF) gün içerisinde işlem imkanı tanıdığı için yatırım yapanlara Pazar durumuna göre hareket imkanı tanımaktadır. Yapılan işlemler pasif yatırımcı işlemleri gibi olmaktadır ancak aktif strateji ile kısa sürede kazanç elde etme durumu bulunmaktadır. Aktif BYF yatırımı yapmak hisse yatırımlarına da benzediğinden hisse üzerinde uygulanabilen bütün stratejiler bu durumda da uygulanabilmektedir.