HoloChain Nedir? Holo ve BTC Farkı |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HoloChain Nedir?

Holochain, piyasada Hot, kısaca Holo olarak bilinen  Ethereum benzeri bir üretim yapısına sahip kripto para projesidir. Hızla gelişen ve değişen dünyamızda sürekli yeni terimler ve teknolojiler hayatımıza girmektedir. Özellikle son birkaç yıl içinde e-ticaretle birlikte sanal paraların var olmaya başladığı bir sisteme doğru geçiş yapmış bulunmaktayız. Bitcoin ile başlayan bu evrim süreci de alt coinlerle devam etmekte ve gelişmektedir. Bu yeni kripto paralardan biri olarak da karşımıza Holo kripto parası çıkmaktadır. Holochain sistemi üzerinde oluşturulmuştur. Holochain, varolan ve gerçek eşler arası uygulamalar için ortaya çıkmış, açık kaynak kodlu bir platformdur. Bilgi sayma platformu olarak da adlandırılabilir.  Bir network ağı kullananlar arasında bir bağlantı ve köprü görevi taşımaktadır.

HOT, kripto para olarak adlandırılan sanal paralardan biridir. Sembolü ise HOT ‘dur. Bu kripto para diğerlerinden biraz daha farklı özelliklere sahip olmakla beraber, daha hızlı ve daha uygun fiyatlı işlem ücretiyle kullanabilinen bir yapıdadır. Merkezsiz bir platformdur. Bitcoin gibi bazı kripto paralardan farklı bir yapısı vardır. En önemli özelliği diğer kripto paralardan çokça ucuz olmasıdır. Bu kripto para, platform üzerindeki verileri kullanıcılara dağıtarak onların platformda yer almasını sağlamaktadır. Aynı zamanda Holochain sistemi üzerinde sadece işlem yapan kullanıcılar kayıt altında tutulmaktadır. Sadece işlem yapanların kayıt altından tutulması da mali açıdan daha uygun olmasının sebebi olarak görülmektedir.

Bu proje sistem olarak Ethereum sisteminin alt yapısını hali hazırda kullanmaya devam etmektedir. Geliştiricilerin varolan sistem yerine kendileri tarafından yapılandırılmış başka bir sisteme dahil olma fikri mevcuttur.Bu kripto paraya yani Holochain’in geliştirdiği sanal para birimi bazı borsalardan temin edilebilmektedir. Bu borsalar Binance, GDAC, Coinzo, Bilaxy, FatBTC borsalarıdır. Alım satım işlemi bu < borsalar üzerinden gerçekleşmektedir.

Kripto paralar bir madeni para niteliğinde değildir. Sadece görsel bir sembol kullanmaktadır.

2.HoloChain İşlemleri ve Piyasa Değeri

Kripto paramızın 27 ağustos tarihli güncel değerleri incelendiğinde piyasa değerinin 668.273.383 TL olduğu görülmektedir. Bu günlerde 24 saatlik piyasa hacminin dünyadaki kripto para borsalarında toplam 45.520.478 TL olduğu görülmektedir.

HOT’un 27 Ağustos istatistiklerine bakıldığında;

Birim Değeri 0,005017 TRY
Piyasa Değeri 668.273.383 TRY
24 Saatlik Hacim 45.520.478  TRY
Dolaşan Arz 133.214.575.156 HOT
Toplam Arz 177.619.433.541 HOT
Maksimum Arz Elde edilen bir veri yok.
Tüm Zamanların En Yüksek Değeri 0,014618 TRY

(29 Mayıs 2019)

Tüm Zamanların En Düşük Değeri 0,001966 TRY

(29 Haziran 2018)

 

3.HOT ve Bitcoin Sistemleri Arasındaki Farklar

HOT ve BTC arasında en önemli fark çoğu kripto para sisteminin HOT’da kullanılmamasıdır. Genel olarak kripto paralar Blockchain adlı bir sistem kullanmaktadır. Ancak HOT kendi sistemini kullanmaktadır.

Holochain sistemi özünde kullanıcılarına;

  • Kendi verilerini kendilerinin kullanabilmesini,
  • Kendi kimliklerine sahip olabilmeyi,
  • İhtiyaçlarını karşılayabilicek sistemler kullanabilmeyi,
  • Merkezi sistemler olmadan işlemler yapabilmeyi,
  • Daha hızlı, kolay ve uygun fiyatlı bir sistem sunmaktadır.

Blockchain sistemi veri merkezli olan ve tek bir genel veri topluluğundan oluşmaktadır. Holochain ise özne merkezli bir yapıya sahip ve bağımsız davranmaya izin veren bir sistemdir. Bu kripto paranın merkezi değil, kullanıcı merkezli olduğunu söylemek mümkündür. Bitcoin işlem yapmak için dünya enerji kaynağının yaklaşık yüzde 1’ini kullanırken bu proje daha düşük enerji harcamaktadır.

Aynı zamanda Holochain sistemi Bitcoin’e göre daha hızlı bir işlem hızına sahiptir. Bu projede kripto paramız, kullandığı sistemde sadece işlem yapan kullanıcıların kaydını tutmaktadır. Bitcoin ise kullandığı sistemde işlem yapan ya da yapmayan tüm kullanıcıların kaydını tutmaktadır. Bu aradaki fark sonucunda bu proje paranın mali olarak daha uygun fiyatlı olmasına sebep olmaktadır. Holochain’de parçalı dağıtık bir komut sistem tablosu bulunurken Bitcoin’in kullandığı sistemde bu tablo yer almamaktadır. Bitcoin madencilik yaparken bu kripto para sisteminde madencilik yoktur.

4.Holochain’in Geleceği

Bu kripto para projesinin geleceği ile ilgili uzmanların görüşlerine bakıldığında değerinin artacağını ve kazandıracağı görüşünde olduklarını gözlemlemek mümkündür. Bazı uzmanlar Holochain’nun boğa etkisinden yani yükseliş trendinden çıktıktan sonra değer kaybedeceği görüşündedir. Ama genel görüş fiyat seyrine bakıldığında HOT’un değer kazanabiliceği şeklindedir.

Kripto para birimleri üzerinde çalışmalarını sürdüren ve bu yönde çalışan bağımsız derecelendirme kuruluşu Weiss Ratings 2019 yılı ile ilgili incelemelerini sunmuştur. Bu makale incelendiğinde HOT’nun ilk ona yerleşebilecek potansiyele sahip olduğu görüşü görülmektedir. Alt coin olarak geleceği konusunda daha çok olumlu görüşler olduğu sonucuna varılmaktadır. Ancak her piyasada olduğu gibi kripto paraların bulunduğu piyasalarda riskler ve belirsizlikler bulunmaktadır.

Kaynakça

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!