Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir? Ethereum’u Kim Bulmuştur? | 2019

Ethereum Nedir?

Ethereum’u kısaca tanımlamak gerekirse bir Kripto İşletim Sistemi olup Ethereum’un para birimi ether yani ETH olarak belirlenmiştir ve kısaca Dünya bilgisayarı adı verilmiştir. Ethereum sisteminde kullanıcıların istediği işlemleri yapanlara yani madenciliğini yapanlara Ether (yakıt) şeklinde ödeme yapılır . Ethereum esnek ve uyarlanabilir olacak biçimde halka sunulmuştur.Bu sistem Bitcoin’in blockchain mantığıyla oluşturuldu. Hatta özel bir yazılım dili kullanarak bu sistem yoluyla merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine büyük katkı sağladı.

data-ad-format="rectangle"

Bu kripto para sistemi özellikle 2017 yılında yüksek performans sergilemesiyle adından sıkça bahsettirmeye başlamıştır.Kripto para denildiğinde ilk akla gelenler Bitcoin ve ikinci sırada da Ethereum aklımıza gelmektedir. Ethereum özellikle Rusya’nın oldukça fazla desteğini aldı ve 2017 yılında yüzde 300 den fazla değer kazandı. Bu yükselişinden dolayı ve üretiminin Bitcoin’e göre daha basit olmasından dolayı insanların belli bir kısmı Bitcoin’den çok daha iyi bir kripto para olduğunu düşünmeye başlamışlardır ve geleceğin yeni para birimi olma yolunda ilerlemektedir. Ethereum geleceğe dönük bir kripto sistemidir ve gelecekte akıllı kontratlar sayesinde konut veya araç kiralayabilme şansı mümkün olabilecektir. Bunun yanında internet üzerinden yapılan alışverişlerin güvenli bir şekilde transfer işlemi yapılabilecektir. 11/01/2019 18:14 itibariyle 128,49 ABD dolarından ve 705,02 TL üzerinden işlem görmektedir.

Ethereum’un Kısa Tarihçesi

Kurucusu Vitalik Buterin tarafından ilk kez 30 Temmuz 2015 yılında gerçekleşen Kuzey Bitcoin Konferansında ilk kez tanıtımı yapıldı. Kurucularının bile beklemediği kadar büyük bir ilgi gördü ve gün geçtikçe yatırımcısı büyük ölçüde çoğaldı. Bu proje Vitalik Buterin ile birlikte 4 kişi ile tasarlandı. Bu kişiler; Vitalik Buterin, Anthony Dilorio, Charles Hoskinson ve Gavin Wood’dur. Daha sonra bu sayı 2 ay içerisinde 32 kişiye yükselerek çalışmalar titizlikle yürütülmüştür. İnsanların geneli Ethereum’u Bitcoin vol 2 olarak tanımlıyorlar. Hatta çoğu insan Bitcoin’i tahtından mı edecek sorusunu düşünmeye başladı.

Bunun üzerine ETH’nin kurucusu Vitalik Buterin “Eğer Bitcoin altın, Litecoin gümüş ise Ethereum petroldür. Nasıl ki petrol dünyada pek çok sektörde ve teknolojide kullanılıyor ise Ethereum teknolojisi de aynı bu şekildedir ve biz Ether’i kripto yakıt şeklinde nitelendiriyoruz. İhtiyaç duyduğumuz enerji de Ether ile sağlanacaktır.” şeklinde çeşitli açıklamalarda bulundu.

Ethereum İle Bitcoin Arasındaki Farklar Neleredir?

Yani Ethereum Bitcoin’e göre daha gelişmiş bir sistemdir. Bitcoin’de blok süresi 10 dakika iken Ethereum 15 saniyeye indirmeyi hedeflemektedir. Bu sürenin kısaltılmasıyla işlemler ve onaylar daha kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Bitcoin günümüzde astronomik boyutlara ulaştığı için dijital altın olarak adlandırılıyor. Ethereum ise dijital para birimi olarak adlandırılmaktadır. Ethereum ve Bitcoin arasındaki temel fark ise Ethereum’un programlanabilir akıllı sözleşmeler yapabilme özelliğidir. Bitcoin bu akıllı sözleşmeleri işleyemedi.

Yazan: Şeymanur Taş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir