Borsada Quasimodo Formasyonu Nedir? | 2023

Quasimodo Formasyonu

Teknik analizde piyasaların dönüş noktalarını bulmak için kullanılan formasyonlardan biri Quasimodo Formasyonu’dur. Formasyon ismini grafiklerde ortaya çıkan şeklin Victor Hugo’nun “Notre-Dame’ın Kamburu” adlı eserindeki kambur karakter Quasimodo’yu andırmasından almaktadır.

Quasimodo Trading Strategy olarak da bilinen bu teknik analiz paterni forex, kripto paralar, emtialar ve hisse senetleri, endekslerde kullanılabilir. Quasimodo, Omuz Baş Omuz formasyonunun da bir varyasyonu kabul edilmektedir. Makalenin devamında formasyona ait temel özellikler açıklanmaktadır.

Quasimodo Formasyon Türleri

Bu formasyon ya da pattern, boğa piyasasından ayı piyasasına (OBO) ya da ayı piyasasından boğa piyasasına dönüşün habercisi olabilir.

Ayı piyasasında ortaya çıkan Quasimodo formasyonu: Bu, baş ve omuz formasyonunun deforme olmuş bir varyantı gibidir. Bir yükseliş trendinin sonunda oluşur ve potansiyel bir düşüş trendine dönüşü gösterir. Baş ve omuz formasyonu gibi, ortadaki en yüksek olmak üzere üç salınım yüksekliğinden ve ikinci düşük birinciden önemli ölçüde daha düşük olmak üzere iki salınım düşüklüğünden oluşur. İkinci en düşük seviyenin ilk en düşük seviyeden daha düşük olması ve üçüncü en yüksek seviyenin ikinci en yüksek seviyeden daha düşük olması (daha düşük bir en düşük seviye ve daha düşük bir en yüksek seviye) yükseliş trendinin muhtemelen sona erdiğini göstermektedir. Bu seviyede açığa satış, orta salınımın direnç seviyesinin üzerinde bir kırılma ve kapanışta sıkı bir stop loss ile en iyi risk / ödül oranını sunar.

Boğa piyasasında ortaya çıkan Quasimodo formasyonu: Bu formasyon bir düşüş trendinin sonunda ortaya çıkar ve yukarı yönde potansiyel bir dönüşe işaret eder. Yani, ters baş ve omuz formasyonu gibi, ortadaki en düşük olmak üzere üç salınım alçağı ve ikinci yüksek birinciden önemli ölçüde daha yüksek olmak üzere iki salınım yüksekliğinden oluşur. İkinci yüksek dalgalanmanın birincisinden daha yüksek olması ve üçüncü düşük dalgalanmanın ikinci düşük dalgalanmadan daha yüksek olması (daha yüksek bir yüksek dalgalanma ve daha yüksek bir düşük dalgalanma) düşüş trendinin muhtemelen sona erdiğini göstermektedir. Bu seviyede uzun bir pozisyon almak, orta salınımın düşük destek seviyesinin altında bir kırılma ve kapanışta sıkı bir stop loss ile en iyi risk / ödül oranını sunar.

Formasyonun Şekli

Borsada Quasimodo Formasyonu
Borsada Quasimodo Formasyonu

İnsan kafasına benzeyen bir tepe (başa benzer) ve ardından omuzlara benzeyen iki farklı çukurdan (omuzlara benzer) oluşur. İlk çukur tipik olarak ikincisinden daha yüksektir. Bu özellikleri ile kısmen OBO’yu andırabilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Daniel Kahneman Kimdir? Ekonomiye Katkıları Nedir? |2023

Bildiğiniz gibi OBO formasyonu piyasada düşüş trendinin başlaması ile ilgili bir formasyondur. Bu formasyon da yükseliş sırasında ortaya çıkıyorsa trendin düşüş trendine, düşüş sırasında ortaya çıkıyorsa (TOBO gibi) yükseliş trendine dönme şeklinde yorumlanabilir.

Formasyonda destek/direnç: Grafikteki ilk (omuz) bir destek veya direnç seviyesi olarak işlev görmektedir. İkinci omuz genellikle daha düşüktür.

Formasyon hacimle beraber kullanılırsa daha güvenilir sinyal üretebilir. Formasyon geliştikçe işlem hacminin azalması, mevcut trende olan ilginin azaldığı ve trend dönüşünün başlama ihtimalinin yüksek olduğu şeklinde yorumlanır.

Quasimodo formasyonuna bakarak al-sat stratejisi oluşturmak isteyenler önce belirli fiyat teyit noktalarının aranmasını içerir. Formasyon şekli ortaya çıkıyorsa analizciler, ikinci omzun altına doğru bir kırılımın gelmesini bekler. Yine bu teyit seviyesi stop-loss için kullanılabilir.

Quasimodo Formasyonu Örnekleri

Aşağıdaki videoda formasyona ilişkin örnekleri izleyebilirsiniz.