Borsada Seyreltilmiş Hisse Başına Kâr (HBK) Nedir? | 2023

Seyreltilmiş Hisse Başına Kar

Yatırımcıların firmanın karlılığı ile ilgili baktığı temel analiz göstergelerinden bir tanesi Hisse Başına Kâr kısaca HBK’dır. Hisse başına Kâr’ın İngilizcesi Earnings Per Share olup EPS ile gösterilir. Hisse başına kar kullanımı bazı durumlarda sorunlu olabilmektedir. Çünkü Hisse Başına Kar şirketin dolaşımdaki hisse senedi sayısı ile hesaplanmaktadır. Örneğin şirketin hisse geri alım yaptığı durumlarda HBK olduğundan yüksek görülebilir. Bu tip sorunları ortadan kaldırmak için hesaplamalarda Seyreltilmiş Hisse Başına Kâr (Diluted EPS) kullanılması daha uygundur.

Seyreltilmiş HBK Ne Anlama Gelir?

Hisse Başına Kar rakamları şirketin karlılığı ölçmek için sıklıkla kullanılan temel ölçütlerden biridir. Burada Hisse Başına kazanç dolaşımdaki hisse senedi sayısı kullanılarak hesaplanır. Seyreltilmiş HBK ise şirketin dolaşımda olmayan ve dolaşımda olmayan tüm payları kullanılarak hesaplanır. örneğin patronların gelecekte borsada satılabilir hale getirebilecekleri hisseler de dikkate alınır.

Seyreltilmiş HBK ya da sulandırılmış HBK, şirketin kazançların şirketin tüm hissedarlarına nasıl dağıtıldığı ile ilgili daha büyük bir resim sunar. İmtiyazlı hisse senetlerinden, hisse senedi opsiyonlarına ve varantlara kadar her şeyi hesaba dahil ederek, hisse senedi yatırım yapan kişinin hissesi başına alacağı gerçek kar hakkında bilgi verir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   KPMG Nedir? KPMG Hizmetleri Nelerdir?