Burun Estetiği Nedir? Burun Estetiği Fiyatları| 2022

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği nedir? Burun estetiği fiyatları makalemizde bu güzellik operasyonu ile ilgili her detayı toplamaya ve sizlere sunmaya çalıştık. Ameliyat öncesi süreçten önce ve sonra neler yapılmaktadır. Makalemizde sizler için derledik. Burun estetiği öncesi, burun modellemesi çeşitleri, doktor seçimi ve burun estetiği çeşitlerini de makalemizde bulabilirsiniz. Burun estetiği doğal ve güzel bir yüz görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin çokça tercih ettiği bir operasyon türüdür. Kimi zaman estetik operasyon sağlıklı şekilde nefes alıp vermek için tercih edilmektedir. Gerek sağlık sebepleri gerekse dış görünüşten kaynaklı burun estetiği operasyonu yaptırılmaktadır.

Burun estetiği yaptırmadan önce birçok kaygı ve endişe kaynağı olan sorular bulunabilir. Öncelikle estetik yaptırmaya neden ihtiyaç olduğu saptanmalıdır. Ardından ideal burun şekli seçilmelidir. Estetik uzmanları genellikle yaptırmayı planladığınız burun ameliyatı için ellerindeki örnekleri sizinle paylaşıp seçim yapmanızı beklerler. Bu noktada hem sağlıklı hem de doğal görünüme kavuşturacak olan burun tipini seçmek tamamen sizin inisiyatifiniz dahilindedir.

Burun ameliyatı konusunda seçim yapmak isteyenler için artık “hokka burun” tabiri tarihe karışmış durumdadır. Yüz biçimine uygun olan burun yapısı sağlıklı ve doğal bir görünüme sahip olduğunda çekici olarak adlandırılmaya başladı. Burun ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler genellikle kişiye özel biçimleri talep etmektedir.

Burun Estetiği Öncesi Modelleme

3D Simülasyon ile Burun Estetiği

Burun yüzün tam ortasında dikkaç çeken bir organ olarak bilinmektedir. Herkesin yüz biçimi ve burun şekli kendine has olmaktadır. Bu noktada beğenilen her burun biçimi kişinin yüz hatları ile uyumlu olmayabilir. 3D Simülasyon yüksek çözünürlüklü fotoğraflar üzerinden estetik yaptırmak isteyen kişinin beklentilerine en yakın durumu gözler önüne serebilmektedir. Değişiklikler ve doktor yönlendirmeleri ile estetikli burun konusunda sonuçlar anında gösterilmektedir.

3D Mask Burun Modelleme

3D Mask ile burun estetiği yaptırmadan önce simülasyon cihazı aracılığı ile 3 boyutlu görüntüler elde edilerek olması planlanan yüz biçimi ortaya konmaktadır. Altın oran hesaplamaları ve burnun eksik olan kısımları da 3D simülasyon ile düzeltilerek olası sonuç göz önünde bulundurulur.

3D Mask ile estetik yaptırmak isteyen kişinin karşılaşacağı görüntüye karşı endişeleri ortadan kaldırılmaktadır. Kötü bir sürpriz ile karşılaşma riskine karşı oldukça tercih edilebilen bir yöntemdir. Cerrah ile hasta arasında memnuniyet bağlarının artmasını da sağlayabilecek bir uygulamadır.

görseli büyütmek için tıklayınız

3D Maske ile burun ameliyatı öncesi modelleme çalışması
3D Maske ile burun ameliyatı öncesi modelleme çalışması

Hologram Burun Estetiği

Hologram teknolojisi, burnun orijinal hali ile ameliyat sonrasında alabileceği hali gözler önüne seren üç boyutlu gösterimdir. Ameliyat öncesinde 3D simülasyon aracılığıyla elde edilen görüntü hareketli ortama aktarılarak her açıdan görünüme erişmeyi sağlamaktadır. Yani ameliyat sonrasında elde edilecek olan biçim fikir alışverişi yapabilmek adına önemli olabilmektedir. İleri teknoloji sayesinde burun estetiği yaptırmak isteyenler için risk faktörleri ortadan kaldırılabilir.

3d Hologram ile burun ameliyatı sonrasını modelleme
3d Hologram ile burun ameliyatı sonrasını modelleme

Burun Estetiği Doktoru Nasıl Seçilir?

Burun ameliyatı/estetik operasyonu yaptırmak isteyenler plastik cerrahiye başvuru yapmalıdır. İşinde tecrübesi olan plastik cerrahlardan sağlıklı bilgi alınarak doktor seçme aşamasında başlanabilir. Burun ameliyatı konusunda en önemli özellik olası sonucun önceden bilinmesidir. Yani gelişen teknoloji ile beraber 2 ve 3 boyutlu görselleştirme çalışmaları kullanan doktorlar burun ameliyatı yaptırmak için tercih edilebilir.

Plastik cerrah kulak burun boğaz doktoru gibi sağlık problemlerine yol açan burun sıkıntılarını çözmede yardımcı olacaktır. Sağlık konusunda estetik yaptırmayı isteyenler için bu ayrıntı önemli olabilmektedir.

Burun Eti İşlemi Ve Burun Tıkanıklığı Burun Ameliyatı Beraber Yapılabilir Mi?

Burun eti büyümesi halk arasında oldukça yaygın olan burun rahatsızlıklarından biri olarak görülmektedir. Burun boşluğunda yer alan üç sıra halindeki burun etlerinin alt kısmında alerjik reaksiyonlardan kaynaklı büyüme görülebilmektedir ve bu büyüme burun rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Burun eti ve burun tıkanıklığı operasyonu yaptırmak isteyen kişi aynı zamanda burun ameliyatı/estetik operasyonu yaptırarak sorunları çözebilmektedir.

Burun Estetiği Çeşitleri

Burun ameliyatı ve estetiği açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilmektedir. Burun ameliyatı durumuna ve hastanın yüz özelliklerine göre estetik operasyonunun açık veya kapalı olması tercih edilmektedir. İki durumun da kendine göre dezavantajları bulunabilmektedir. Burun estetiği çeşitlerinden en bilinenleri açık rinoplasti, kapalı rinoplastidir. Ameliyat riskini almak istemeyen, Ameliyat korkusu olanlar için ise bir sonraki başlığımızda ameliyatsız burun estetiği nasıl olur? sorusuna yanıt aradık.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti burun ameliyatı çeşidi. delikleri arasında yer alan kısmın alt tarafında küçük kesik açılarak gerçekleşmektedir. İleri düzey deformite bulunan hastalar ile estetik operasyon geçirmiş olanlarda bu cerrahi işlem uygulanmaktadır. Cerrah için geniş açılı görüş imkanı sağlamış olsa da ameliyat sonrasında oluşan morluk ve ödemin iyileşme süresi kapalı rinoplastiye oranla daha uzun sürmektedir.

Kapalı Rinoplasti

Cerrah için kısıtlı görüş imkanına sahip olan işlem burun delikleri içine kesik açılarak yapılmaktadır. Ancak burun delikleri içerisinde yapıldığından dikiş izi veya uzun süreli morluğa sebep olmamaktadır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatsız şekilde de yapılmaktadır. Ancak burun şekli konusunda ciddi durumlar veya sağlık sorunları olduğunda ameliyatsız şekilde sorunları çözmek mümkün olmayabilmektedir. Ameliyat gerektirmeyen burun estetikleri şunlardır;

Burun Dolgusu

Ameliyatsız burun estetiklerinden biri de Burun dolgusudur.. Genellikle bu işlemin yapılmasında cilt dolgu malzemeleri enjeksiyonu bulunmaktadır. Hacim kazandırma olarak da bilinen hyalüronik asit bu işlemde kullanılan dolgu malzemesidir. Burun üzerinde bulunan boşluklar, girintiler ve kontur eksikliklerinde kullanılmaktadır.

Burun dolgusu 20-30 dk boyunca uygulanmış olan anestetik kremden sonra enjeksiyon yapılmasıyla sonlandırılır. Tüm işlem yaklaşık 1 saat sürmektedir. Burun dolgusu kalıcı etkiye sahip değildir. Bu nedenle dezavantaj sağlayabilmektedir. Ancak birkaç ayda tekrar ettirilen dolgu işlemi ameliyattan uzak durmak isteyenler için bir çözüm olarak görülebilir.

Burun Ucu Botoksu

Burun ucu botoksu bir nevi burun kaldırma işlemi sayılabilmektedir. Burun ile dudak arasında olan uç kısımdaki kasa botoks uygulanmaktadır. Uygulanan botoks ile kas gevşediğinden burun ucunda bir yükselme elde edilmektedir. Ancak kısa süren burun ucu botoksu birkaç ayda bir tekrar edilebilir. Kısa süren işlem ve ameliyatsız gerçekleşmesi nedeni ile tercih edilen estetik türlerindendir.

Burun Törpüleme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Burun törpüleme işlemi genel olarak kemerli burunlarda uygulanmaktadır. Burnun sırt yüksekliğini azaltmak için tercih edilen bu yöntemle burnun sırt seviyesi istenilen seviyeye getirilmektedir. Burun kemeri çok yüksek olduğunda doktor tercihi ile törpülenir veya fazlalık kısım kesilir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun ameliyatı, sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlardan biri travmalardır. Baş bölgesine kanın basıncını artıracak hareketler ve aktiviteler burun ameliyatı sonrasında karşılaşılabilecek olumsuz durumlardandır.

Yiyecek ve içecek tüketimi estetik operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır. Kan sulandırıcı ilaçlar ve yiyecekler doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemelidir.

Burun ameliyatı yaptırdıktan sonra yaklaşık 3 hafta boyunca ağır sporlardan kaçınmak gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında doktor tavsiyesi ile gözlük kullanımı belli süre için yasaklanabilmektedir. Ayrıca estetikli buruna su gelmesini önlemek adına saçların yıkanmasında oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Burun estetiği fiyatları hastane ve cerrah tarafından belirlenmektedir. Bu yüzden net rakam vermek doğru olmayabilir. Ancak sizin için derlemiş olduğumuz bilgiler neticesinde;

  • 2020 burun estetiği fiyatı 4.000-4.500 TL civarında seyretmektedir.
  • Burun estetiğini ameliyatsız şekilde yalnızca revizyon işlemi yaparak atlatmak isteyenler için 500-1.500 TL arasında fiyat söz konusu olabilmektedir.
  • Burun kemeri, burun estetiği fiyatı işlemleri için ortalama ücret 1.500-4.000 TL olarak değişiklik göstermektedir.
  • Horlamayı ortadan kaldıran burun ameliyatı ücreti 1.500-3.500 TL arasındadır.
  • Özel hastanelerde burun ameliyatı fiyatları ortalama 8.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.