Carlos Slim Helu Kimdir
Carlos Slim Helu Kimdir

Carlos Slim Helu Kimdir? Carlos Selim’in Serveti |2023

Carlos Slim Kimdir ?

Carlos Slim Kimdir? Tam adı Carlos Slim Helu olan milyarder iş adamı ve yatırımcı Carlos Slim, 28 Ocak 1940’da Meksika’nın Mexico City şehrinde dünyaya gelmiştir. Slim, o dönem Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde olan bugünkü Lübnan’dan Meksika’ya göç eden katolik Yusef Salim Haddad Aglamaz’ın oğludur. Slim’in babası 1902 yılında askerlik yapmak istememesi üzerine 14 yaşında iki kardeşi ile Osmanlı topraklarından ayrılarak gemi ile Tampico kentine gelip bir süre burada kaldıktan sonra başkente yerleşmiştir.

Meksika’ya yerleştikten sonra ticaret ile ilgilenen Yusef Salim Haddad Aglamaz 1911 yılında La Estrella del Oriente (Doğunun Yıldızı) ismini verdiği kuru gıda dükkanı açmıştır.Kısa sürede ufak da olsa elde ettiği bu sermaye ile emlakçılık ile uğraşmaya başlamıştır ve asıl kazancını emlak işlerinden elde etmiştir.Sonraki dönemde Meksika Devrim yıllarında emlak sektöründe yaptığı akılcı girişimler ile birlikte büyük bir servetin sahibi olmuştur.Bir göçmen olarak hatırı sayılır bir kazanç elde eden Yusef, ismini Julian Slim Haddad olarak değiştirmiştir.

Kendisi gibi göçmen ve tüccar bir ailenin mensubu olan Lübnan asıllı Linda Helu ile evlenmiştir.Bu evlilikten Carlos,Julian,Jose,Linda,Alma ve Nour isimlerinde altı tane çocukları olmuştur.Beşinci çocukları olan Slim, kardeşleri arasında girişimci ruha sahip olması ile ön plana çıkmıştır.Çocukluğundan itibaren ekonomiye fark edilir bir ilgisi vardı.Bunun sebebi babasına olan hayranlığıydı.Babasının deneyimleri ve anlattıkları onun için örnek teşkil ediyordu.Babası da küçük yaşlardan itibaren Slim’e tecrübelerini aktarıyor,finansal değerler,işletme,muhasebe,finansal okur-yazarlık ve nasıl yatırım yapılacağı hakkında bilgiler veriyordu.

Henüz 11 yaşındayken ilk yatırımını hazine bonosu alarak yapan Slim, bir yıl sonra ilk stok alımını gerçekleştirmiştir.12 yaşından itibaren kişisel harcamalarını,yediği yemekleri ve içecekleri vb. yaptığı tüm finansal işlemleri not ediyordu. 1953 yılında babasının hayatını kaybetmesi ile 17 yaşına kadar babasının işlerini sürdürmüştür.

Babasının ailesine bıraktığı serveti sonraki yıllarda farklı alanlarda yaptığı yatırımlar ile daha da büyütüp çok başarılı bir iş adamı olmuştur. Bazı kesimlere göre ‘Meksika’nın Sahibi’ olarak görülmektedir.

Carlos Slim’in ailesinin aşıladığı değerler doğrultusunda mutlu bir evliliği olmuştur.1967 yılında Lübnanlı Soumaya Domit Gameyal ile evlenmiştir.Çiftin bu evlilikten Vanessa, Carlos, Johanna, Soumaya, Everett Patrick ve Carlos isimlerini verdikleri 6 çocukları olmuştur.Üç oğlu halen babalarının ticaret kuruluşlarında önemli rol üstlenmektedirler.1999 yılında Carlos Slim’in eşi Soumaya hayatını kaybetmiştir.Mütevazı bir yaşam felsefesi olan Slim çiftinin,tek tutkuları sanat düşkünlüğüdür. Slim kardeşler kaybettikleri anneleri Soumaya’ya ithafen Mexico City’de halka açık bir müze açmışlardır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Federal Fon Oranları Nedir?

Carlos Slim Eğitim Hayatı

Carlos Slim, UNAM’da bulunan Universidad Nacional Autonama de Mexico’da(Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi) inşaat mühendisliği bölümüne başladı ve 1961 yılında mezun oldu.Burada cebir ve lineer programlama öğrendi.Halka karşı ve özel enstitülerde konferanslar verdi. Birleşmiş Halk Toplulukları’nda, Latin Amerika ve Karayipler için ekonomi konferanslarında yer aldı.

Carlos Slim Helu’nun İş Hayatı

Carlos Slim’in iş hayatına başlaması babası sayesinde olmuştur.Hem geride bıraktığı mirası hem de babasının deneyimleri ve öğrettikleri onun ‘Dünyanın En Zengin Adamı’ olmasını sağlamıştır.Babasının ona kattıklarını her fırsatta dile getirmiştir.

Slim, mezun olduktan sonra ilk firması olan sigorta şirketi ‘Inversora Burstail’i kurmuştur.Ardından birçok farklı sektörde yatırımlar yapmaya başlamış ve ileriki yıllarda Meksika ekonomisine hükmetmesine kadar gidecek başarılı bir yola başlamıştır.

Öncelikli olarak kendi mülkiyetine yatırım yapmaya başlamıştır. 60’lı yıllarda Carlos Slim sanayi imparatorluğu temellerini oluşturmuştur.Çok geniş bir iş yelpazesi oluşturan Slim,inşaat,gayrimenkul ve madencilik başlıcaları olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet göstermiştir.1980 yılından itibaren bütün sektörleri bir arada toplayarak, Grupo Carso Konglomeratını büyütmeye başlamıştır.Bu süreçte tütün şirketleri,Sears ve Condumex’in bütün amerikan şirket hisselerini satın almıştır.Ayrıca büyük bir restoran,perakende,eczane ve mağaza zinciri olan Sarborns’u da bünyesine katmıştır.

Slim’in temel stratejisi ise kriz dönemleri ya da mali açıdan zorluklar yaşayan firmaları cüzii miktarlarla satın almasıydı.Bu strateji de onu farklı bir seviyeye ulaştırmıştır.

1982 yılında yaşanan Latin Amerika Borç Krizi,Meksika ekonomisini alt-üst etmiştir.Yaşanan bu kriz temelinde 70’li yıllardan beri süre gelen petrol krizi vardır.Bu dönemde yaşanan durgunluk dönemi boyunca Slim satın alma işlemlerine hız vermiş ve The Hershey Company başta olmak üzere uluslararası şirketlerin Meksika uzantılarının hisselerinin büyük paylarını satın almıştır.

Telekomunikasyon

Slim’in isminin Latin Amerika kıtası dışına çıkması ise 1990 yılında dönemin Meksika başbakanı tarafından özelleştirilen Telmex şirketini satın alarak gerçekleşmiştir. Slim tarafından yönetilen bir finans konsorsiyomu (SBS Communications ve France Telecom) 1.8 milyar dolar karşılığında bu işlemi gerçekleştirmiştir.Bu işlemin gerçek değeri hakkında ise yerel otoriteler ve uluslararası alanda birçok spekülasyon ortaya çıkmıştır. Tüketiciler de bu durum karşısında tarife ücretlerinin yüksek ve kalitenin yetersiz olduğunu söylemektedir.

1997 yılında yine uluslararası bir firma olan Sears Reobuck firmasını Meksika şubesini satın almıştır.Bir başka telekom şirketi,Birleşik Devletler menşei olan Tracfone şirketinin hisselerini satın almıştır.

2000’li yıllarda Amerika ve Avrupa pazarına yatırımları artmıştır.Apple,Philip Morris,Office Max,Saks,Televisia,Volaris Havayolu ve New York Times gibi birçok güçlü ve ünlü şirkete yatırım yapmıştır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kobilere Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Yaptığı yatırımlar dışında Meksika Döviz Borsası başkan yardımcılığı ve Meksika Odalar Birliği başkanlığı görevlerini de üstlenmiştir.1996-98 yılları arasında New York Döviz Borsası Yönetim Konseyi Latin Amerikan Komite başkanlığı da yapmıştır.Ayrıca Meksikalı iş adamlarının oy birliği ile Girişimcilik Onur Madalyası’na layık görülmüştür. Bunun yanında Altın Tepsi ve Belçika hükümeti tarafından verilen Kumandan 2. Leopold Madalyası’nın da sahibi olmuştur.

Carlos SLim’in Serveti

Slim’in uluslararası arenada ilk olarak 1991 yılında yayımlanan Forbes milyarder listesi ile ünü yayılmıştır.2011 yılına gelindiğinde ise The Forbes dergisi verilerine göre daha önce Bill Gates’in ünvanı olan ‘Dünyanın En Zengin Adamı’ unvanını eline geçirmiştir.16 yıl aradan sonra Amerikan vatandaşı olmayan birinin kazandığı bu ünvanı bir süre sonra kaptırmıştır.Ancak halen 64.3 milyar dolar net serveti ile Meksika’nın en zengin,dünyanın en zengin beşinci şahısı olarak bilinmektedir. Forbes ‘Most powerful people’ 2018 listesinde de yirminci sırada yer almaktadır.

Yaptığı yatırımlar ile bazı kesimler tarafından ‘Meksikalı Warren Buffet’ olarak da anılmaktadır.

Süper zenginler dünyasının en babacan ismi olarak bilinen Carlos Slim mütevazı bir yaşam sürdürmektedir.Lüks düşkünlüğü yok denecek kadar azdır.Yaptığı yardımlar ile isminden söz ettirmektedir.Meksika dışında yaşadığı bir evi olmayan C.S.H. 40 yıldır aynı evde hayatına devam etmektedir.

Kurduğu Tekeller ve Karşılaştığı Zorluklar

2015 yılında İş Dünyası dergisi olan Forbes’e göre Carlos Slim dünyanın en zengin ikinci adamı iken 2016 yılında hisse senedi piyasalarının değer kaybetmesi ile dördüncü sıraya düşmüştür. 2016 yılının en büyük dolar kaybedeni olan Slim, 2017 yılında ise altıncı sıraya gerilemiştir. Bunun en büyük nedeni gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybeden Meksika pezo’sunun Slim’in servetinin erimesine yol açmasıdır. Ayrıca Meksika hükümetinin ekonomi piyasaları hakkında attığı adımlar da Slim’in sahip olduğu işletmelerin karlılığına büyük ölçüde zarar vermiştir. Hükümet Slim’in piyasa üzerinde kurduğu tekeli yıkmak için birçok regülasyon gerçekleştirdi. 2014 yılında Meksika devlet Başkanı olan Enrique Pena Nieto, Slim’in tekel konumunda olduğu telekomünikasyon piyasasında rekabeti artırmak üzere çeşitli yasaları imzaladı. Amerika kökenli olan AT&T şirketi Meksika pazarına girerek rekabeti kızıştırmaya başladı. Buna rağmen piyasanın çoğunu elinde bulunduran América Móvil ile rekabet etmek halen oldukça zor.

Yazan: EROL HAKAN

KAYNAKÇA

  • http://www.yeniisfikirleri.net/carlos-slim-helu-hayati-kimdir/
  • https://www.hepsiliste.com/biyografi/carlos-slim-kimdir
  • https://paratic.com/carlos-slim-helu-hayati/
  • https://www.forbes.com/pictures/5ae24e0431358e4112b8d702/carlos-slim/#4004f7e35257
  • https://www.forbes.com/billionaires/#7eb6c29a251c
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Carlos_Slim