ihtiyaç kredileri
ihtiyaç kredileri

Kredi Çeşitleri ve İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir? |2023

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri 2019

Kredi çeşitleri, iki farklı grupta değerlendirilir. Gayrinakdi kredi çeşitleri ve nakdi kredi çeşitlerine göre iki farklı grupta değerlendirilen kredi türleri, bireysel ve ticari olarak da değerlendirilebilir.

Banka Kredi Türleri Nelerdir?

Para yerine geçebilen kredi türü olan gayri nakdi kredi türleri, ticari ve kurumsal kredi türleri olarak değerlendirilir. Özellikle makine ve teçhizat alımları, donanım edinimleri gibi konular için bankalardan gayri nakdi kredi türleri kullanılabilir.

Nakdi kredi türleri ise bireysel ve ticari kredi türleri olarak verilir. Nakdi krediler, ihtiyaç kredileri türünde, konut kredisi ve taşıt kredisi olarak kullanılan kredi türleridir. Nakdi krediler, belirlenen vade süreleri ve aylık geri ödeme opsiyonlarına göre değerlendirilen nakit verilen kredi türleridir.

Vadelerine Göre Kredi Türleri

Vade süreleri, kredilerin geri ödeme süreleri olarak sunulan opsiyonlardır. Tüm kredi çeşitleri kısa, orta ve uzun vade seçeneklerinde sunulur. Kullanım amaçlarına ve kullanılan kredilerin miktarlarına bağlı olarak verilen krediler, geri ödeme sürelerine göre belirlenirler.

 • Kısa Vadeli Kredi Türleri: Toplam taksitleri ve geri ödemesi, 1 yıl veya 1 yıldan az olan kredi türleridir. Verilen kredinin miktarına göre 12 ay taksitli ödeme sunulur.
 • Orta Vadeli Kredi Türleri: 1 yıldan daha uzun ve 5 yılı geçmeyen kredi türleri, orta vadeli krediler olarak değerlendirilir. Vade süreleri, kredi kampanya türlerine ve bankaların sunduğu opsiyonlara göre farklılık gösterir.
 • Uzun Vadeli Kredi Türleri: 5 yıldan daha uzun olan ve 10 yıla kadar sunulan kredi türleri, uzun vadeli krediler olarak nitelendirilir. Genellikle konut kredilerinde sunulan kredi çeşitleridir.

Bireysel ihtiyaç kredileri genellikle kısa vadeli kredi çeşitleridir. 10 bin TL ile 20 bin TL’ye kadar olan kredi kullanım olanakları, 12 ay içinde ödeme opsiyonları ile sunulur.

Orta vadeli kredi kampanyalarında ise daha yüksek tutarlarda kullanımlar sağlanır. Taşıt kredilerinde veya konut kredilerinde orta vadeli kredi opsiyonları sunulur.

Teminat Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Teminat gösterilerek kullanılan kredi türleri, ipotekli kredilerdir. Taşıt, gayrimenkul türü teminatlar gösterilerek kullanılan kredilerde, kira gelir belgeleri veya nakit teminatları ile de kullanım sağlanabilir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   TEB Bonus Kredi Kartı | TEB Bonus Kampanyalar |2023

Teminat gösterilerek kullanılan kredi türlerinde, bireysel veya ticari kredi kullanımı sağlanabilir. Vade süreçlerinde de kısa, orta ve uzun vade seçenekleri uygulanır. Gösterilen teminatın kapsamına ve tutarında göre kredi kullanım olanağı sağlanabilir. Teminatlı kredilerde nakdi veya gayrinakdi krediler kullanılabilir.

Nakit Kredi Türleri Nelerdir?

Bankalar tarafından sunulan açık kredi türleri, bireysel veya kurumsal nitelikte sunulan kredilerdir. Sözleşme yöntemiyle sunulan kredi türleri şu şekildedir;

 • Aylık vadeli kredi çeşitleri
 • Borçlu cari hesap
 • Kredili mevduat hesapları
 • Spot krediler
 • İştira kredileri
 • Teminat mektuplu krediler

Ticari kredi çeşitleridir. Kurumsal veya ticari seçeneklerde sunulan kredi türleri, bankalara göre farklı kampanyalar ile sunulur.

Bireysel kredi çeşitleri arasında farklı kampanyalar ile sunulan krediler, taşıt ve konut kredileri gibi farklı seçenekler ile sunulur. Vade süreleri ve kredilerin içeriklerine göre hazırlanan tüketici kredileri, eğitim kredileri, düğün kredisi, tatil kredisi gibi farklı çeşitlerde sunuluyor.

İhtiyaç Kredisi Türleri

Tüketici kredileri arasında en fazla seçenek ile sunulan ihtiyaç kredileri, 5 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar farklı seçkilerle sunulan kısa veya orta vadeli kredi türleridir. Okul ve eğitim kredileri, hazır ihtiyaç kredisi, düğün kredileri gibi farklı seçenekler ile sunulan bireysel ihtiyaç kredileri, 12 ay ile 48 ay vade seçkilerinde, kredi kullanım miktarına göre belirlenir. Banka şubelerinden ve bankacılık sistemlerinden direkt olarak başvuru yapılabilir.

Kısaca Toparlarsak,

 • Belirli Amaçlara Göre Krediler

  Tüketim Kredileri, Üretim Kredileri, Yatırım Kredileri, İşletme Kredileri

 • Verilen Teminata Göre Krediler

  Açık Kredi ve Teminatlı Krediler

 • Bankaların Vadesine Göre Krediler

  Vadeli ve Vadesiz Krediler, Orta Vadeli Krediler, Uzun Vadeli Krediler

 • Kullanıldığı Yerlere Göre Krediler

  Tarım Kredisi, Konut Kredisi, Mesleki Kredi, İhracat Kredisi

 • Kredi Müşterisinin Niteliklerine Özel Krediler

  Özel Krediler, Kamu Kredileri

 • Öz Niteliğine Göre Krediler

  Nakdi Krediler, Mal şeklindeki krediler, Maddi olmayan krediler

 • Kurumsal Kredi Türleri

  Rötatif Döviz Kredisi, Spot Krediler

Görüldüğü üzere her ihtiyaca özel bankaların vermiş oldukları kredi türleri vardır. Bütçenize uygun ve işinize uygun kredi seçeneklerini araştırarak daha cazip faiz oranları ile kredi kullanmanız mümkündür. kredi.yatirimkredi.com adresinden Garanti Bankası, İş bankası, Ziraat Bankası ve diğer özel bankaların güncel faiz ve kredi oranlarını takip edebilirsiniz.