Portakalın faydaları Nelerdir?
Portakalın faydaları Nelerdir?

Portakalın Faydaları Nelerdir? Portakalın Vitaminleri |2023

Portakalın Faydaları

Portakal, çikolata ve vanilyadan sonra Dünya’nın en sevilen üçüncü besinidir. Portakalın tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bilindiği kadarıyla portakal tarihi Çin’in M.Ö. 2500 yılına uzanmaktadır. Romalılar ve dolayısıyla Batı ise Hindistan tarafından Roma’ya getirilip dikilen portakal ağacı ile 1. yüzyılda tanışmıştır. Kristof Kolomb ise yanında getirmiş olduğu portakal tohumlarını Kanarya Adaları ve Atlas Okyanusu civarına ekmiştir.
Portakal kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesidir. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde kışın yaygın olarak görülen gribal hastalıklarla mücadelede oldukça etkilidir.

Portakal çiğ olarak tüketildiği gibi çayı, tatlısı, reçeli ve pastası da yapılarak tüketilebilmektedir. Günümüzde bazı ilaçların bileşenlerinde portakalın içeriğinden ve aromatik özelliğinden yararlanılmaktadır.

Portakalın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

• Portakal, birçok kanser türü ile mücadele edebilen meyvelerin başında gelmektedir. Özellikle mide, kolon, deri ve akciğer kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.

• Kış mevsiminde zamanı geldiğinde taze şekilde portakal tüketmek düzenli olduğunda böbrek hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Portakalın faydaları olarak sayabileceğimiz şeylerden bir diğeri ise meyvenin içerisinde bulunan A vitamini ve karotenoidler karaciğer rahatsızlıklarına karşı etkili olmasıdır. Mandalina da Turunçgiller ailesinin üyesi olarak portakalla aynı işlevi görmektedir.

• Portakalın içerisinde bulunan lif yapısı kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.

• Portakal, içerisinde potasyum barındırdığından kalp fonksiyonlarını düzenleme imkanına sahiptir. Anormal kalp ritmine sahip olan kişilerin portakal tüketmeleri önerilmektedir.

• Portakal zengin C vitamini kaynağı olduğundan serbest radikalleri nötralize etme yeteneğine sahiptir.

• Meyvemiz, polifenol içeriğinden kaynaklı viral enfeksiyonla mücadelede oldukça etkilidir.

• Sindirim sorunu yaşayanlara destek olmaktadır. Portakalın tüketilmesiyle beraber sindirim salgılarını uyarma görevi üstlenip kabızlığı gidermeye katkıda bulunur.

• Portakalın içeriğinde bulunan A vitamini ve karotenoid, göz sağlığını destekleyip iyi görmeye yardımcı olmaktadır.

Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakalın faydaları içinden bir diğeri de makale başlığında da kullandığımız üzere cilt ile ilgilidir. Cilde birçok faydası bulunmaktadır. meyve olarak tüketildiğinde birçok yarara sahiptir. İçeriğinde bulunan yararlı maddelerin cilde de faydaları bulunduğu birçok uzman tarafından bilinmektedir. İçerisinde bulunan doğal yağlar cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamada yardımcı olmaktadır. Sivilce izleri için limon dışında kullanılabilecek olan portakal oldukça parlar bir cilde kavuşmayı da sağlamaktadır.

Portakal faydalarından olan antioksidan etki, sahip olduğunuz cildin yaşlanma ve sarkmasını da önlemektedir. Cildin renk tonu ayarlaması yapmak isteyenler portakaldan yararlanabilmektedir. Aynı zamanda gözeneklerin sıkılaşmasında da oldukça etkilidir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ekspertiz Raporu Nedir? Nasıl Alınır?| 2022

Cilt Lekesi Maskesi: Portakal yenildikten sonra geriye kalan kabukları güneşte bekletilip kurutulur. Ardından öğütüp toz haline getirilir. Toz halindeki kuru portakal kabuklarına göz ayarınca süt ekleyerek cilt lekelerinin üzerine sürüp 20 dakika bekletilmeli ardından ılık su ile durulanmalıdır. Bu maske aynı zamanda cildin parlamasına da imkan sağlayacaktır.

Portakalın Saça Faydaları Nelerdir?

Portakal direkt tüketildiği takdirde saça ve saç derisine yarar sağlayacağı gibi çeşitli şekillerde tüketildiğinde de oldukça yarar sağlamaktadır. Saç ve saç derisinin canlanması için özellikle portakal yapı tercih edilmektedir. Aktarlarda kolaylıkla temin edilebilen portakal yağı saçların yenilenmesine ve canlı görünmesine imkan sağlamaktadır.

Saç Maskesi: Banyo esnasında saçı durulamadan önce 5-6 damla portakal yağı damlatılıp iyice durulamak gerekmektedir. Saç maskesi haftada 2 defa yapılabilir ancak fazlası saça ve saç derisine zarar verebilir.

Portakalın Zararları Nelerdir?

Portakal kışın hemen hemen her evde tüketilen bir meyvedir. Sobalı evlerde kabuğu koku yaysın diye yakılır, içi de afiyetle yenir. Ancak her şeyde olduğu gibi portakalın da zararları bulunmaktadır. Özellikle fazla tüketildiğinde kilo problemi yaşayanlarda sıkıntı oluşturabilir. Diyabet hastaları, portakalın içerisinde bulunan yüksek orandaki şekerden kaynaklı dikkatli şekilde tüketmelidir. 6 yaşın altındaki bazı çocuklarda aşırı şekilde portakal tüketmek alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Aynı şekilde hassas bünyesi bulunanlar da portakal ve türevi olan besinleri tüketirken cilt alerjisi ile karşılaşabilir.