Warren Buffett

Dünyanın Sayılı Zenginlerinden Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett

Warren Buffett, finans dünyasına yaptığı ses getiren yatırımlarla adını altın harflerle yazdırmış ünlü bir iş adamıdır. Birçok yatırımcı bu ismi, yatırım spekülasyonlarından duymuştur. Yaptığı bu ses getiren yatırımları sayesinde adı dünyanın en zengin insanları olarak anılan birkaç kişiden biri olarak anılır. Finans dünyasında çoğu yatırımcının fenomen olarak gördüğü Warren Buffett, geçmişten günümüze en başarılı yatırımcı iş adamlarındandır. Finans dünyasında saygı duyulmasının yanı sıra, finans hakkındaki konuşmaları bu piyasada bulunan yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilir. Warren Buffett’in hayatı 80 milyar doları aşan servetiyle tam bir başarı hikayesidir

Warren Buffet, Berkshire Hathaway isimli şirketin sahibidir. Forbes dergisi nisan 2008’de yayınladığı raporda bu şirketi dünyanın en büyük 10. Şirketi olarak göstermiştir. Berkshire Hathaway şirketi dünyadaki en prestijli yatırım şirketlerinden biridir. Amerika’nın en büyük ve en köklü ve çok uluslu şirketlerinden biri olan Berkshire Hathaway’ 1839 yılında ABD’de bulunan Nebraska eyaletinin Omaha şehrinde bir tekstil kuruluşu faaliyetlerine başlamıştır. İlk ismi Valley Falls Company olan bu şirket bir süre bu şekilde faaliyetlerine devam etmiştir.

1929 yılına gelindiğinde ise Berkshire Cotton Manufacturing Company adlı şirketle birleşmiştir. Birleşme sonrası “Berkshire Fine Spinning Associates” ismine kavuşan şirket, 1955 yılında şirkete bugünkü ismini veren ortaklık anlaşmasına imza atmıştır. Bu ortaklık “Hathaway Manufacturing Company” şirketi ile gerçekleştirilmiştir. Ve şirket o anlaşmadan sonra “Berkshire Hathaway” olarak anılmaya başlanmıştır.

1962 yılında günümüzdeki en büyük başarı hikayelerinden olarak gösterilen hikayesi, Warren Buffet’in bu şirkete yatırım yapmasıyla başlamıştır. Buffett’in şirkeye yatırım yaptığı dönemde şirketin durumu pek parlak gözükmese de Buffet, becerileriyle yaptığı yatırım ve girişimlerle geçen yıllarda şirketi bugünkü haline getirmeyi başarmıştır. Finans dünyasındaki başarılı işlerinden sonra Buffet, “Omaha Kahini” lakabıyla anılmaya başlanmıştır.

Warren Buffett’in Hayatı

Tam adı Warren Edward Buffet’dir. 1930 yılında Nebraska’da bulunan Omaha’da dünyaya gelmiştir. Babası Howard Buffet, annesi ise Leila Buffett’dir. 3 çocuklu bir aileye mensuptur. Warren Buffett, dedesinin dükkanında 6’lı Coca Cola şişelerini tane tane üstüne 5 cent fark koyarak satmaya başlamıştır.

O yaşlarda bile iş dünyasına merak duyan Buffett, sonrasında sokaklarda sakız, dergi ve gazete satarak bu işe ne kadar yatkın olduğunu keşfetmiştir. Zaman ilerledikçe bu konularda başarılı olduğunu gören Buffett, 11 yaşında ilk hisse senedini aldı. Sonrasında aldığı bu hisse senedinin değer kazandığını görünce kısa sürede bunu sattı. Bu piyasayı o yaşlarda takip eden Buffett, daha sonra hisselerin uzun vadede daha çok değerlendiğini görünce uzun vadeli yatırım yapmaya yöneldi.

Buffett, ilköğretimini Rose Hill İlköğretim Okulu’nda tamamladı. 1942 yılında babası Howard Buffett, Birleşik Devletler Kongresi’ne seçildi. O sene Washington’a taşınmak zorunda kaldılar. Burada, Alice Deal Ortaokulu’na başladı. Mezun olduktan sonra Woodrow Wilson Lisesi’ne kayıt yaptı. Buradan da 1947 yılında mezun oldu. Lise döneminde de girişimci çalışkan biri olan Buffett, golf topları, pul ve gazete satarak para kazanmaya devam etti.

Bu işlere merakı yüzünden üniversiteye gitmek istemeyen Buffett, babasının ısrarı üzere Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı olan Wharton Business School’a gitti. Burada 2 yıl okudu. Babası, 1948 yılında gerçekleştirilen kongre seçimlerini kaybetti. Bunun sonucunda Omaha’ya geri dönüş yaptılar. Buffett, Nebraska Lincoln Üniversitesi’ne geçiş yapmak zorunda kaldı. Buradan başarılı bir şekilde 3 yıl sonra mezun oldu. Harvard Business School için çevresi Buffett’i ikna etti. Ancak genç olduğu için bu başvuru kabul görmedi. Eğitim hayatına devam etmek isteyen Buffett, Columbia Business School’a kayıt yaptırdı. Ve burada yüksek lisans derecesini aldı.

Warren Buffett Nasıl Zengin Oldu ?

Buffett’in merakı finans dünyasını iyi bilen ve borsa simsarı olan babasından dolayı başladı. Bu durum Buffett’in yatırım yapmaya ve hisse senedi alıp satmaya başlamasına ön ayak oldu. Küçük yaşlarda Buffett’in New York Menkul Kıymetler Borsası’nı ziyaret etmesi onun üzerinde olumlu bir etki bıraktı. “Cities Service Prefferred” adlı şirketin 3 hissesini alması da bunun bir göstergesidir. Yaşı ilerledikçe bu konuda tecrübe sahibi olan Buffett, lise döneminde babasının şirketine yatırım yaptı. Sonrasında ise bir çiftlik satın aldı.

Aradan zaman geçip Buffett 20 yaşında girdiğinde günümüzde değeri 96.000 dolar olan 9.800 dolara sahipti. Bu başarısı dikkatleri üzerine çekmeye yetmişti. 1952 yılında GEICO sigorta şirketinin başkan yardımcısı Lorimer Davidson bu başarısının üzerine Buffett ile sigorta konularını görüştü. Bu görüşme ikilinin ömür boyu dost olmalarının ilk adımıydı. Buffett, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonraki adımını Wall Street’te çalışarak yapacaktı ama bu duruma babası ve Benjamin Graham karşıt fikirler sundu. Graham, Buffett’in akıl hocasıdır. Buffett, onu idolü olarak görmekteydi. Bu durumdan sonra Graham’ın yanında ücretsiz çalışmak için teklif yaptı gene olmadı. Bu olumsuz cevaplardan sonra Omaha’ya tekrardan dönüş yaptı. Bu sefer burada yaptığı işi ilerletmek ve gelişme kaydetmek istedi. Borsa simsarı olarak işe başladı ve konuşma kursları aldı. Nebraska Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. Yatırım ilkeleri konusunda akşamları burada ders veriyordu.

Buffett, kendini geliştirmeye başlamıştı. 1954 yılında akıl hocası olan Graham’dan iş teklifi aldı. Eğer kabul ederse Graham’ın yanında işe başlayacaktı. Ve öyle de oldu. 2 yıl boyunca Graham’ın yanında çalıştı. Bu 2 yılın sonunda Benjamin Graham emekli oldu. Graham’ın emekli oluşundan sonra tekrardan Omaha’ya döndü.

Berkshire Hathaway

1956 yılında girişim yaparak Buffett Associates Ltd.’yi kurdu. Bu şirket onun ilk yatırım ortaklığıydı. 1962 yılında ise Buffett Partnership’i kurdu. O dönemde Berkshire Hathaway’e yatırım yaptı. Başlarda tekstil sektöründeki düşüşten dolayı Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’e yaptığı yatırım kötü bir fikirmiş olarak görülse de sonrasında yapılan doğru hamlelerle günümüze bakıldığında dünyanın en büyük holding kuruluşları arasına girmesi bu yatırım fikrini uzun soluklu olarak karlı çıkardı.

1962 yılında Warren Buffett artık milyoner olarak anılmaya başlandı. Yatırım ortaklığı, 7.178,500 dolara sahipken, Warren Buffett’in kendisi de 1.025,000 dolara sahip oldu. Devamında Berkshire Hathaway’in hisselerini, hisselerin sahibi olan Seabury Stanton’dan almaya başladı. Önceleri küçük küçük hisse alımı gerçekleştiren Buffett, sonra daha büyük alımlar yaptı. Şirketin hisseleri, hisse başına 7,60 dolarken hisse başına 14,86 dolara yükseldi. 1965 yılına gelindiğinde ise hisse başına fiyat 19 dolar oldu. Hisse senetlerinin çoğunluğunu alan Buffett, sonrasında şirketin kontrolünü eline aldı. Şirketin başına Ken Chace’i getirdi.

1970 yılında şirketinde hisse sahibi olan yatırımcılarına Buffett, ünlü yıllık mektuplar yazmaya başladı. Yıllık olarak hesaplandığında 50 bin dolar maaş ve yatırımlarından gelir elde etmeye başladı. 1979 yılında Berkshire Hathaway şirketinin hisseleri hisse başına 775 dolara yükseldi. Sene sonunda ise 1310 dolara yükseldi.

Forbes’a Göre Warren Buffet

Forbes 400 listesinde o yıl elde ettiği gelirle sıralamada kendisine yer buldu. 1979 yılında şirketi, medya şirketi olan ABC’nin hisselerini satın aldı. 1985 yılına gelindiğinde ise şirketin 3.5 milyar dolara satıldığını duyurdu. Gene aynı sene Berkshire Hathaway, sigorta şirketine dönüştürüldü. Şirket, Salomon Inc’nin %12 hissesini satın alarak şirket üzerindeki en büyük hisse sahibi oldu Warren Buffett. 1988 yılında hisse alımlarına devam eden Buffett, Coca-Cola’nın hisselerini de almaya başladı. Toplamda %7’lik hisseyi 1,02 milyar dolar ödeme yaparak aldı. Bu yatırım şirket ve kendisi adına büyük bir kazancı getirmesini sağladı.

Yıllar geçtikte ünlenen ve servetine servet katan Buffett, 2002 yılında 11 milyar dolar değerinde olan forward sözleşmesini aldı. Alınan sözleşmelerden 2006 yılında 2 milyar dolar kar sağladı. Buffett, Berkshire Hathaway şirketinin hisselerinin %85’ini bağışlayacağını açıkladı.

42 milyar dolarlık bir servetle Buffett, 2006 yılında Forbes Dergisi tarafından Bill Gates’in arkasında dünyanın en zengin 2.ismi olarak listede kendisine yer verildi. Zaman geçtikçe servetini çoğaltan Buffett, 2008 yılında ise 62 milyar dolarla dünyanın en zengin adamı olarak kayıtlara geçti.

2014 yılında ise Berkshire Hathaway hisseleri müthiş bir artışla seneyi rekor seviyede kapattı. Bu artış Buffet’in servetini 74,4 milyar dolara yükseltti.

Günümüzde hakkında kitaplar yazılan Warren Edward Buffett, hala dünyanın en zengin isimlerinden biridir. Hayatı ve başarıları bir çok kitaba konu olmuştur. Finans dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yatırımcılara yaptığı tavsiyeler yatırımcılar tarafından son derece dikkatle takip edilir.

Yazar: Gökhan Erkahraman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir