Ek kart nedir? Ek Kart Başvuru Nasıl Yapılır?
Ek kart nedir? Ek Kart Başvuru Nasıl Yapılır?

Ek kart nedir? Ek Kart Başvurusu Yapma |2023

 

Ek Kart Nedir?

Ek kart, kredi kartları hakkında en çok merak edilenler arasındadır. Ek kredi kart nedir, nasıl kullanılır, ek kredi kart hangi özelliklere sahiptir, ek kart limit oranı nedir, kart sahibinin sorumluluğu kimdedir, ek kredi karttan para çekilir mi ve ek kart nasıl iptal edilir gibi sorularınıza cevap vermek için yazımızı derledik.

Ek kredi kart, kredi kartına bağlı olarak çıkarılan ancak hesap numarası farklı olduğu için asıl karttan bağımsız kullanılan bir kart türüdür. Ek olarak alınan kartın sahibi olmak için kredi kartında olduğu gibi 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. 16 ile 18 yaş arasındaki bireyler ise ailenin yazılı izni dahilinde ek kredi kartı sahibi olabilmektedir.

Ek Kart Limiti Ne Kadar?

Ek kartın limiti ile bağlı olduğu kredi kartının limiti ortaktır. Asıl kredi kartından kalan kullanım ek olarak alınan kartın da limitini oluşturmaktadır. Ancak limitin bölünmesi kullanıcının talebine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ana kartın limiti 3.000 TL ise kısıtlama ile ek olarak alınan kartın500 TL limiti olabilmektedir.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek kart başvurusu kredi kartı sahibinin internet üzerinden başvurusu ile kabul edilebilmektedir. Oldukça kısa süren bu işlem bankaların internet uygulamaları üzerinden yapılmaktadır.

İnternet bankacılığı kullanmayan banka müşterileri telefon bankacılığı üzerinden ek kredi kartı başvurusu yapabilmektedir. Kredi kartı üzerinden çıkarılan ek olarak alınan kart, harcamaların belirli şekilde yönetilmesi adına oldukça kolaylık sağlayan bir üründür.

Ek Kredi Kart Aidatı Ne Kadardır?

Ek kredi kart aidatı ancak yıllık kart ücreti bulunan kartlar için geçerlidir. Yıllık kart ücreti bulunmayan ana kartların en kartlarından herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ana kartın yıllık aidat ödemesi halinde ek kredi kartına da yıllık aidat uygulanmaktadır.

ek olarak alınan kartlarda aidat noktasında dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Maksimum aidat tutarı önemli detaylardan biridir. Yönetmeliğe göre asıl kart için alınan aidatın en fazla yarısına denk gelecek kadar aidat alınmaktadır. Asıl kartın aidatının yarısından fazlası ek kredi kart için aidat olmayacağından bankaya gerekli itirazların yapılması gerekebilir.

Nasıl Kullanılır?

Ek kart kullanmak kredi kartı kullanmakla aynı özelliklere sahiptir. Kartın ana karttan bağımsız şifresi bulunmaktadır. Bu şifre yardımı ile kolaylıkla alışveriş yapılabilmektedir. Ek kredi kartlar; internet alışverişlerinde, taksit, nakit avans çekimi ve bonuslarda kullanılabilmektedir. Ek kredi kartı kullanırken yalnızca limit kısıtlamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesaplanma |2023

Ek kredi kart, kullanırken en çok işinize yarayacak durum ise internet bankacılığı kullanmaktır. Ek kartın harcamalarını kontrol edebilmek ve ödemeleri ayarlamak için oldukça kolay bir yöntem olacaktır. ek olarak alınan karta müdahale ana kartın sahibine tanınmış olan bir haktır. Ana kartın sahibi değilseniz sahibi ile ek kredi kartı kullanımı konusunda bilgilendirmeleri almanız yararınıza olabilir.

Ek Kart Borcundan Kim Sorumludur?

Ek kart ana kartın limitinin dışında olduğunda ve farklı olduğunda ödemeler ayrı biçimde gerçekleşebilir. Ek kartlara özel hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi ve borç bilgisini öğrenme gibi imkanlar bulunmaktadır. Bankanın yetkili birimiyle beraber ek kredi karta dair seçenekler yönetilebilir.

Ek kredi kartının limiti ve bütün özellikleri ana karta bağlı olduğunda ek kredi kartının borç ödemesi ana kartla beraber gerçekleşmektedir. Ancak her iki durumda da unutulmamalıdır ki ek kredi kartın sorumluluğu ana kart sahibine aittir. Kartla ilgili herhangi bir sorun oluştuğunda ana kart sahibi ile muhatap olunmaktadır.

Nasıl İptal Edilir?

Ek kredi kart, oldukça güzel fırsatlar tanıyan bir kredi kartı ürünüdür. Bazı durumlarda kullanıcılar ek olarak alınan kartın kullanımını sonlandırmak istemektedirler. Ek kredi kartını iptal talebinde birkaç kolay adım izlemek yeterli olacaktır.

Ek kartın iptali talep edildiği zaman yapılan işlemlerle aynıdır. En kolay yöntem internet bankacılığıdır. Ek kredi kartının borcu ana karta bağlı olduğundan ek kredi kartının iptali kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Bir diğer yöntem ise telefon bankacılığı yöntemidir. Kısa bir telefon görüşmesi ile ek kredi kart kolaylıkla iptal edilebilmektedir. Ancak şubeye gitmeden işlerini halletmek istemeyenler için en geçerli yol elbette bankanın ilgili kişisiyle beraber ek kredi kartı iptal etmektir.

 Puan ve Mil Kazanma

Ek olarak alınan kartlar üzerinden puan ve mil kazanmak mümkün olabilir. Fakat bu durum ana karta ve bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Bankaların uygulamaları ve kampanyaları değişiklik gösterdiğinden bu konu hakkında kesin bilgiyi müşterisi olduğunuz banka üzerinden alabilirsiniz. Bazı banka kartları ana kartlar gibi mil ve puan kazandırabilirken bazı bankalar bu avantajlardan mahrum olabilmektedir.