Emlakbank Devri ve Emlak Katılım Bankası
Emlakbank Devri ve Emlak Katılım Bankası

Emlakbank Devri ve Emlak Katılım Bankası |2023

EMLAKBANK

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı doğrultusunda Türkiye’nin en genç katılım bankası olan Emlakbank 1926 yılında 20 Milyon TL sermaye ile açılarak birçok konut projelerine imza atan ve bu dönemde banka yine birçok kamu binası inşa ettirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk zamanında kurulan Emlak ve Eytam Bankası emlak, inşaat ve gayrimenkul sektörüne finansal çözümler üreten, yerli üretimleri destekleyip bu şekilde projeleri kalkındırıp büyütme yolunda projelere hedeflemiştir. Kuruluşun ilk yıllarında Merkez Bankası inşası gibi projelerde üstelenen Emlakbank büyüme odaklı çalışmalar yapmıştır. İşlerinin başarısından daha çok bu zamanlarda yolsuzluk ve genel müdürleriyle gündeme gelen ve siyasilerin gözdesi olan Emlakbank bunlardan ötürü zamanla özlüğünü yitirmiş ve 2000 yılında tamamen bitirmiştir.

Emlak Bankası Kimin?

Emlakbank genel müdürlüğü ve şubeleri Ziraat Bankası ve Halkbank’a geçmiş olup 2001 yılı itibariyle Ziraat Bankası bünyesinde faaliyete başlamıştır.

Emlakbank’ın bu devir kararıyla şubelerinin kredi kullandırması durdurulup çek karne vermesi yasaklanmıştır. Bankacılık yapma yetkisi sona erdirilen ve tasfiye kapsamına alınmıştır. Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı bu alanlarda çalışılacak ve faaliyet göstermek üzere tekrardan 16 yıl sonra açılmıştır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun yaptığı incelemeler sonucunda 26 Şubat 2019 yılında faaliyet izni almıştır Banka hedefleri doğrultusunda inşaat malzemesi sanayisini planlı gelişimi ve sürdürülebilir daimi olacak bir yapıda güçlendirilmesini hedeflemektedir. Emlak Bankası aynı zamanda sektör temsilcilerini de bu sayede destekleyebilecekler.

Emlak Katılım Bankası Hizmetleri

Konut Kredisi de satan Emlakbank sektörde ilave kaynak üretme açısından önemli bir faktör olup uygun ödeme koşulları sağlandığı sürece konut alımını arttırmıştır. Bu durumda konut ve kamu yatırımları için kullanılan kredilerin piyasadaki hareketliliğini canlandırmaktadır. Emlakbank’ın bu kolaylıkları kentsel dönüşümü hızlandırıp kredi alacak olan tüketicilerin düşük faizlerle kredi alımını sağlayıp refah seviyesini arttırmaktadır. Türkiye Emlak Katılım Bankası, sanayiden turizme, inşaattan birçok sektöre destek vererek tarihi önemli yerler inşa ederek bu sorumluluğunu devam ettirip daha çok büyümeyi hedefleyip yenilenme yoluna girmişlerdir.

Emlakbank’ın maddi, hak, mülkiyet ve imtiyazların satın alınması, kiralanması, yönetilmesi ve gelişilmesi bununla birlikte ayni ve şahsi haklar tesis ederek bunların hepsinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Mevcut stoklara da etki edecek Emlakbank tüketicilerin finansmana ulaşımının kolaylığını göstermiştir. Çok daha uygun konut kredi rakamlarıyla mevcut bulunan daire stoklarını eritmiştir.

Emlakbank’ın şuan ki yeni görevi ithalat hedefleyen yapan firmalara, şirketlere destek vermektir. Bu fabrikaların başından kuruluşuna kadar gerekli yardım ve desteği sağlamaktadır. Küçük sanayi siteleri kurma yetkisine sahip olan ve atıl arazileri kullanılır hale getirilmesinde destek vermektedir. Bu sayede sanayi ve endüstri alanında çok katkıları olmuştur. İnşaat sektöründe kalıcı çözümler sunarak üretime ve piyasadaki dolanıma katkı sağlayan

Bu makale ilginizi çekebilir:   Tüik Uzman Yardımcılığı Nedir? Tüik Uzmanı Ne Yapar? |2023

Emlakbank istihdam ve büyümeyi hedefleyerek sürekli pozitif katkı sağlamaktadır.

Katılım bankacığının temelinde paylaşım vardır. Riskin ve karın paylaşımıdır. Bu durum tüketici banka ilişkisi durumunda bir nebi finansal ortaklık sağlamaktadır. Bu ilişki finansal ve güvenilir projelere yatırım yapmayı sağlayıp teşvik etmektedir. Bu durumda tüketicideki etkinlik ve güvenilirlik katılım bankacılığının pazar payını arttırmaktadır. Projenin tüketiciye uygunluğu tüketici için gelir durumuna bağlı olarak uygun koşullarda gereken koşulları sağlayabilmektedir.

Bu koşullar sayesinde hedeflenen büyüme, gelişme ve kalite gereğince uygulanmış olup uygun en azami faizlerle de destek sağlamaktadır. Büyüme ve tüketici odaklı çalışan katılım bankası daha çok ithalatın olduğu ve olacağı durumlarda destek sağlayıp yurtdışı gelirlerini arttırarak büyümeyi daha da hızlandırmayı hedefler. Böylelikle katılım bankacılığı hedefine tüketici amacına ulaşmış olur.