Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf ve sanatkara, esnaf odaları veya kooperatif tarafından bankaya kefalet verilip kredi kullandırılma işlemine Esnaf veya sanatkar kefalet kredisi denir.

Ülkemizdeki ekonomik göstergelere fayda sağlayan birçok farklı iş ve meslek kolu bulunmaktadır. Özellikle gelişmiş ekonominin üst paritelerine ulaşmak için, devletimiz tarafından sürekli olarak iş kollarına bazı faydalar ve ayrıcalıklar uygulanmaktadır. Bankalar da, sıklıkla finansman arayışına giren bu iş kolları için krediler açmakta ve bu sayede meslek kollarını rahatlatmaktadır. Esnaflar, ülkemizde kültürel bazda da ekonomik anlamda da çok önemli bir yere sahip olan iş koludur. Bilindiği üzere esnaf olan kişilerin belirli desteklere sahip olması, aslında uzun süreli finansman avantajını da eline geçirmesine katkıda bulunacaktır. Bankalar da bunu çok iyi bildiği için, esnaflara kefalet kredisi imkanı vermiş ve bu sayede gerekli şartları sağlayan esnaflara krediyi kullandırmıştır. Esnaf/Sanatkar kefalet kredisi sayesinde, birçok esnaf bütçesini düzenlemiş ve mali tablosunu rahata kavuşturmuştur. Esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Kefalet kredisi faizleri ile ticari kredi faizleri arasındaki farkı devlet karşılamaktadır. Kefalet kredisi kullandırımı Türkiye Halk Bank tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kefalet Kredisi Şartları

Bankaların belirlediği ve esnafların kullanımına açtığı kredilere, aslında bakıldığı zaman öncelikle esnaf ve sanatkar olan kişilere özel olarak kullandırılmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlarının da olması, kredi başvurusunda zorunlu bir unsurdur. Özellikle hala aktif olarak esnaflık yaptığını ve sanatını icra ettiğini kanıtlamak da, yine esnafların bankalara verdiği belgeler arasında olması gereken özelliklerden bir tanesidir. Vergi dairelerinden temin edilecek bu belgeler ile birlikte, esnafların ikamet belgesi ve gerekli taşınır- taşınmaz mallarının tapuları da yine bankaya verilmek zorundadır. Esnafların bankalardan kefalet kredisi çekmeleri için şahsi başvurmaları ve aynı zamanda kooperatiflerdeki kredi ve kefalet üyeliğinde isimlerinin bulunmaması gerekir.

Esnaf Kefalet Kredisi Alma Şartları

Esnaflar, kefalet kredilerini almak için öncelikle ilgili bankalara giderler ve belirli şartlar altında oluşturulan kredi sözleşmesini okurlar. Genel olarak 1 yıla kadar %4, 1 yıldan fazla olan kredilerde ise %5 olarak faiz oranı belirlenmiş, aynı zamanda vade sayısı ise esnafların ekonomik gücüne göre esnek bırakılmıştır. Kredi miktarının %1 oranındaki kısmı ise Kredi Risk Fonu Kesintisi olarak ayrılacak, toplam kesintiler bu miktarla beraber en fazla %5’i bulmuş olacaktır. Kalan para kullanıma hazır şekilde esnafların hesaplarına eklenecektir.

Bunların yanında kefalet kredisi çekmek istemeyen veya oda kayıtları bulunmayan kişiler için diğer bir yazımız olan Esnaf Kredisi Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır içi yorumlar
Bütün yorumları gösterin
0
Bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun. Bir yorum bırak!x
()
x