EuroBond Nedir? Nasıl Alınır?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EURO TAHVİL

Tahvil nedir? Ne işe yarar?

TAHVİL: Bir yatırımcının belirli bir süre boyunca değişken veya sabit faiz oranıyla bir işletmeye borç vermesiyle yapılan yatırıma tahvil denir.
Tahviller; şirketler, devletler ve belediyeler tarafından çeşitli faaliyet ve projelere finansman sağlamak için ihraç edilir.
Tahvile açıklık getirdiğimize göre şimdi Euro tahvili diğer adıyla Eurobondu açıklayabiliriz.

EUROBOND: Devlet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları , genellikle uzun vadeli borçlanma aracıdır.

Euro-tahvillerin işlem gördüğü piyasaya Euro-tahvil piyasası denilmektedir.

EuroBond Özellikleri

• Başta Amerikan Doları olmak üzere, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi döviz cinsleri üzerinden ihraç edilmektedir.
• Vade 5-30 yıl arasındadır.
• Uzun vadeli tahvil olmalarından dolayı, kuponlu olarak ihracı yapılır.
• Kuponlar sabit faizlidir.
• Euro tahvil yılda bir kupon ödemelidir.
• Vade sonu beklenmeden piyasa koşulları içinde nakde çevrilebilir.
Kimler için uygundur?
Birikimlerini yabancı para cinsi yatırım araçlarıyla değerlendirmeyi tercih eden ve uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen kişi ve kurumlara yöneliktir.

Eurobond fiyatları nelerden etkilenir?

Eurobond fiyatları en çok yabancıların Türkiye’ye bakışından etkileniyor. Türkiye de yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler de etkili olmakta. Örneğin enflasyonun yüksek olması, Eurobond fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.
Ayrıca yurtdışı piyasalardaki olumlu ve olumsuz gelişmeler de Eurobond’ların fiyatları üzerinde direk etkili olmaktadır.

Eurobondlar yatırım için cazip midir?

Eurobondlar yatırım için oldukça cazip. Neden cazip olduğu konusuna gelirsek hem getirisi yüksek hem de vergi avantajı sunması yatırımcı için oldukça avantajlı. Yatırımcı iyi nokta yakaladığında yüksek derecede getiri elde etmesi de oldukça mümkün. Ayrıca Eurobond’ların kupon ödemeleri de oldukça iyi. Ayrıca mevduatlara göre kıyasladığımız zaman da avantajlı çünkü, yatırımcı vadesi gelmeden mevduatını çekmek istediğinde banka sadece ana parasını geri vermektedir. Eurobond da ise vadesi gelmeden satmak istendiğinde yatırımcı, o güne kadar elde ettiği karı da alabilmektedir.

Kimler ilgilenmektedir?

Şu ana kadar bu tahvillere daha çok şirketler yoğun ilgi göstermektedir. Zaman içinde küçük yatırımcılar da neredeyse her gün arayıp Eurobond hakkında bilgi almaya başlamıştır. Meblağlar büyük olduğu için firmalar ve yatırımcılar haliyle biraz çekimser davranmaktadır. Fakat Euro Tahvilin de işlem hacmi her geçen gün artış göstermektedir.

Bankalardan İşlem yapmak

Her bankanın kendisine özel Euro tahvil portföyü vardır. Buna rağmen şu an piyasada aktif olan 15-20 bankanın 5 – 6 tanesi Euro Bondları küçük ve kurumsal yatırımcılara sunarken diğerleri mevduatlarını değerlendirmek için pörtföylerinde tutmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!