Fast Transfer: Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? |2023

Fast Transfer: Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi sayesinde, hesaplar arasında para gönderme işlemi daha kolay bir hale geldi. FAST işlemi, para gönderiminde zaman sınırlamasını ortadan kaldırmış oldu.

 

 

 

Banka üzerinden aynı bankaya veya farklı bir bankadaki hesaba para gönderme yani havale ve EFT işlemleri, 2020 yılının Aralık ayına kadar sadece hafta içinde belirli saatler arasında gerçekleştirebiliyordu. 2020 yılının Aralık ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın uygulamaya koyduğu, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi sayesinde, hesaplar arasında para gönderme işlemi daha kolay bir hale geldi. FAST işlemi, para gönderiminde zaman sınırlamasını ortadan kaldırmış oldu.,

FAST Transfer Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen FAST işlemi, adından da anlaşılacağı üzere fonların anlık ve sürekli transferini sağlayan bir sistemdir. FAST ile 7 gün 24 saat, istediğiniz bir hesaba para gönderebilirsiniz. Gönderim işlemi için havale ve EFT saatlerini bekleme zorunluluğunuz bulunmuyor. Sabahın 5’inde de, gecenin 11’inde de para gönderme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. FAST ile şu anda sadece Türk lirası üzerinden gönderim yapılabilmektedir. Bunun için para göndereceğiniz TL hesabınızda yeterli miktarda bakiye bulunması gerekir.

FAST ile Transfer Limiti Ne Kadar?

Para transfer etmenin en kolay hali olan FAST sisteminde gönderim başına bir limit bulunmaktadır. Uygulamanın ilk hayata geçtiği dönemlerde, gönderim başına 50 TL üst limit uygulaması bulunan FAST sisteminde gelinen noktada işlem başına ödeme üst limiti 5 bin TL’dir. Göndermek istediğiniz tutar 5 bin TL’nin üzerinde ise, bu tutarı iki veya üç defa da gönderebilirsiniz. Bu limit, Merkez Bankası tarafından belirlenmiştir.

FAST Ne İşe Yarar?

FAST sisteminin en büyük özelliği, para gönderiminde zaman ve mekan gözetmemesidir. FAST ile haftanın her günü, Pazar günü de dahil, 24 saat boyunca ödeme gerçekleştirme imkanı elde edersiniz. Böylece kira ödemeleriniz, borç ödemeleriniz ya da bir tanıdığınıza acil para göndermeniz hafta sonuna denk gelse dahi, FAST ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. FAST’in en önemli avantajlarından biri de ödemelerin anlık gerçekleşmesidir. FAST ile yapılan ödemelerde, ödeme emrini onaylamanız ile birlikte para sizin hesabınızdan çıkar ve anında göndermek istediğiniz hesaba geçer. İşlem sonrasında hem size para çıkışının olduğuna dair hem de karşı tarafa para geldiğine dair mesaj ile bilgilendirme yapılır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Halka Arzda Eşit Dağıtım Yöntemi Nedir? |2023

FAST ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

FAST işlemi gerçekleştirebilmek için internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı kullanıyor olmanız gerekmektedir. FAST sistemine üye bankaların internet veya mobil bankacılığında para gönderme işlemi menüsünde FAST ile gönder seçeneği mevcuttur. Bu seçenek seçildikten sonra, alıcının IBAN bilgilerini girerek transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. 7 gün 24 saat esasına göre gönderim yapma imkanı tanıyan FAST ile ödemeniz anında karşı tarafın banka hesabına geçecektir. FAST’in, kolay adres özelliğiyle de aynı kişilere her para gönderiminde IBAN ve ad soyad bilgilerini girmekten kurtarır.

Fast Ücreti Ne Kadar?

FAST işlem ücreti, hizmeti kullandıran bankalar tarafından uygulanan tarife ile gerçekleştirilmektedir. İşlem ücretleri bankalar tarafından farklı farklı uygulansa da genel olarak, 2 TL ile 10 TL arasında değişmektedir. Bu ücret, gönderim yaptığınız paranın miktarına göre belirlenmektedir. Bazı bankalar, müşterilerinden FAST için ücret almamakta ve bu hizmeti ücretsiz kullandırmaktadır.  Bankanızın FAST için ücret alıp almadığını, FAST ile gönderim sekmesinden sonra çıkan gönderim ücreti bölümünde görebilirsiniz.

Fibabanka’da FAST var mı?

Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen FAST hizmetini, 23 banka aktif olarak kullanıyor.  Bu bankalar içerisinde yer alan Fibabanka da müşterilerine 7 gün 24 saat para gönderme hizmeti sunan FAST sistemini kullanmaktadır. Fibabanka müşterileri, Fibabanka internet bankacılığı ya da mobil uygulamada “Para Transferleri” > “FAST Transferi” menü adımlarını izleyerek, alıcı bilgilerini girerek para gönderme işlemini gerçekleştirebilirler.

Fibabanka, müşterilerine FAST hizmetini ücretsiz olarak kullandırmaktadır. Fibabanka müşterileri, ister mobil uygulama üzerinden isterlerse de internet bankacılığı üzerinden EFT saatleri içerisinde ya da sonrasında FAST hizmeti ile para gönderimi yapabilirler. Bu gönderim için Fibabanka bir komisyon ya da ücret tahsil etmez. Fibabanka Nakit Yönetimi ile tüm nakit işlemlerini görüntüleyebilirsiniz.