Garanti Bankası Taksitli Nakit Avans Para
Garanti Bankası Taksitli Nakit Avans Para

Garanti Bankası Taksitli Nakit Avans Para Çekme| 2022

 

Garanti Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Garanti Kredi Kartları üzerinden, Taksitli Nakit Avans çekilebilmektedir. 500 TL’den başlayan Garanti Taksitli Nakit Para, 2 ile 18 ay arasında değişen taksit ile ödenebilir. Taksitli Nakit Avansın kullanılabileceği yöntemler şunlardır;

Acil nakit ihtiyaçlarının hızlı çözümü olan Taksitli Nakit Avans, Garanti BBVA kredi kartlarına tanımlıdır. Uygun faiz oranı ve sabit taksit imkanı ile müşterilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. 2 ile 18 ay arasında taksit isteyenler için uygulanan faiz oranı %1,40 olarak belirlenmiştir. Garanti Taksitli Nakit Para çekmek isteyenlerin işlemlerinde %15 KKDF ve %5 BSMV uygulanmaktadır. Ancak bu oranlar faiz oranına dahil edilmediğinden bu detayı bilmekte yarar vardır.

Örneğin 1.000 TL tutarında 5 taksitli biçimde Taksitli Nakit çekimi yaptığınız zaman aylık taksit tutarınız 210,19 TL’ye denk gelmektedir. Ödemeniz gereken faiz tutarı 42,47 TL’dir. Toplamda ise bankaya yapmış olduğunuz ödeme 1.050,96 TL olacaktır.

1.000 TL Taksitli Nakit Para çekiminizi 12 ay taksitle ödemek istediğinizde ise aylık 92,71 TL taksit tutarınız olacaktır. Faiz tutarınız 93,78 TL, toplamda bankaya yapılacak ödeme tutarı ise 1.112,53 TL’dir.

Taksitli Nakit Avans çekimi yapıldığında hesap kesimindeki son ödeme tarihine kadar ödeme yapılmazsa veya taksitte belirlenmiş olan tutarın altında ödeme yapılırsa anapara taksit tutarının üzerinden günlük mevcut nakit faizi işlemektedir. Bu durum maddi açıdan ekstra yük oluşturacağı gibi kredi notunu da olumsuz etkileyebilmektedir.

Taksitli Nakit Para çekildikten sonra Erken Kapama veya Kısmi Kapama işlemleri yapılırsa kalan anapara üstünden günlük mevcut olan nakit avans faizi işletilir. Kısmi Ödeme yapıldığında ise kalan ödeme tutarı dönem içine nakit avans işlemi olarak yansıtılır. İşlem yapıldığı tarihten itibaren nakit avans faizi işletilir. Erken Kapama ve Kısmi Kapama işlemleri yapıldığında vadesi geçmiş olan taksitler için uygulanmış olan faiz tutarı geri ödenmez.

Garanti Taksitli Nakit Avans Limiti Ne Kadar?

Taksitli Nakit para, Döviz ve USD ödeme tipli olan kredi kartlarından çekildiği zaman mevcut ekspres limit işlemlerinde olduğu gibi TL olarak ekstre edilmektedir. Garanti BBVA’da en az 500 TL, en fazla 30.000 TL tutarında Garanti Taksitli Nakit Avans kullanımı söz konusudur. Garanti BBVA ATM üzerinden Taksitli nakit para çekme limiti ise 4.000 TL olarak sınırlandırılmıştır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Tatil Kredisi Nedir? Tatil Kredisi Veren Bankalar |2023

Garanti BBVA Taksitli Nakit Para Nasıl Geri Ödenir?

Kredi kartları, Taksitli Nakit Avans çeken müşterilerin harcama detaylarını ve faiz oranını hesap özetinde detaylı şekilde aktarmaktadır. Kredi kartının hesap kesim tarihinde yansıyan dönem borcu içerisinde Taksitli Nakit Para ödemesinin tutarı da bulunmaktadır. Hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadarki sürede ödeme yapılması ideal ödeme zamanıdır. Son ödeme tarihi geçirildiğinde Taksitli Nakit Paranın kendi faizi haricinde faiz eklenmektedir. Ekstradan ödeme yükümlülüğü doğuran bu durumun haricinde kredi notu da kötü etkilenebilmektedir. Kredi kartının hesap kesim tarihi dikkate alındığından Taksitli Nakit Para için yapılan işlemler hesap kesim tarihine kadar değiştirilememektedir.

Taksitli Nakit Avans Nasıl Kapatılır?

Taksitli Para Avans kapatılmak istendiğinde bu işlem yalnızca Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi üzerinden yapılmaktadır. Garanti BBVA’nın diğer kanalları Taksitli Nakit Avans kapama yetkisine sahip değildir. 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi hattıdır.

Taksitli Nakit para istek dışında bankanın prosedürleri dahilinde kapatılabilmektedir. Bir takvim yılı boyunca yıl içinde 3 defa olmak üzere son ödeme tarihine kadar dönem borcunun asgari tutarının altında ödeme yapıldığı zaman borcun tamamı ödenene dek nakit avans kullanımı ve limit artış değerlendirmesi banka tarafından kapatılır. Taksitli Nakit Para kullanımını olumsuz etkileyen bu durum aynı zamanda kredi notunuzu etkileyecek ve bankalar tarafından riskli puanda olduğunuzu gösterecektir. Bu yüzden bankanın getirmiş olduğu prosedürleri iyice öğrenip Taksitli Nakit Avans avantajından yararlanmak gerekir.