Gayrimenkul Sertifikası Nedir

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır? | 2020

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul sertifikası, bir mülk alacak kadar birikimi olmayan bireylerin gayrimenkul yatırımına ortak etmek üzere çıkarılmış olan bir sermaye piyasası sertifikasıdır.

Sertifikanın zarar etme ihtimali var mı?

Gayrimenkul yatırımlarında olduğu gibi, gayrimenkul sertifikalarında da zarar etme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Gayrimenkul sertifikası almak için alt limit nedir?

Sertifika alımı için alt limit 42,50 TL dır. Üst sınır yoktur, dilediğiniz kadar gayrimenkul sertifikası alabirsiniz.

Herkesin gayrimenkul projelerinin, ortak alabileceği küçük paylara bölünerek alınan yatırım aracıdır. Bir vatandaş bir yatırımcı gayrimenkul almak ister, ama elinde yeteri kadar birikimi yoktur. Örneğin 50.000 TL gayrimenkul almak istiyor ama elinde 20.000 TL si var, gayrimenkul almak suretiyle 20.000 TL’lik gayrimenkul sertifikası alabilir. Gayrimenkul sertifikası doğal olarak bir süre sonra değer kazanacaktır. Daha sonra belirli bir birikime daha sahip olduğunda herhangi bir yerde bunu paraya çevirmek suretiyle yatırım yapacaktır. Bu vatandaşı belirli ölçüde tasarrufa

Neden ihtiyaç duyuldu?

Bir konut sahibi olmak isteyenler açısından herhangi bir yatırım sertifikasında yatırım yapmak suretiyle illaki o yerden yer alınması gerekmiyor bu sertifikalar birleştirilir çünkü SPK nın tevhindede gözükecektir. Belirli aralıklarla periyotlarla derlemeler yayınlamak zorunda, vatandaş dolayısıyla elindeki o sertifikanın haftalar aylar içerisinde ki değerlerini çok net olarak görecek ve dolayısıyla da o değere nerede fırsat var ise gidip orada yatırım yapacaktır.

İstanbul’da bir sertifika almış olabilir, Karabük’te, Kastamonu’da konut alabilir. Dolayısıyla vatandaşların ellerindeki tasarrufları kaybetmeden değer kaybetmeden, biriktiktir meye yönelik çok değerli bir enstrümandır. Gayrimenkul sertifikası tanımıyla birlikte Türkiye devlet güvencesi altında yeni bir yatırım aracılıyla buluşmuş olacak ve bu ellerindeki kısıtlı imkanlarında bir sertifika aracılıyla yatırıma dönüştürüp zaman içerisinde değer kazanmak suretiyle kendi amacı olan bir konuta, bir ticari alana yatırım yapmasına da olanak sağlayacaktır.

Sertifikalar gayrimenkul fiyatlarını etkiler mi ?

Etkilemez. Dolayısıyla bu manada tasarruflara yönelmeyi sağlar. Bu ülkenin kalkınması adına da kişilerin varlıklarını anlamlı değerlerde koruması adına da çok önemli tasarruf aracıdır. Dolayısıyla sertifikaların gayrimenkul değerlerini yükselmesi beklenmez. Ancak burada nasıl teminat altına alınır? Borsa nasıl teminat altına alındıysa gayrimenkul yatırım fonları SPK’nin ve devletin nasıl güvencesindeyse gayrimenkul sertifikaları da güvence altına alınacaktır ve tamamen devlet güvencesi altındadır.

Gayrimenkul Sertifikası Reklamı

Kentsel dönüşüm projelerine etkisi ne olacak?

Bir takım kurum ve kuruluşların ciddi finans sıkıntıları vardır. Gayrimenkul sertifikası ile birlikte bu finaman sorunun önemli ölçüde çözülecek kanaatini taşıyoruz. Kentsel dönüşüme fonların girmesi direkt aktif olarak girmesi şuana kadar girmesi mümkün değildi. Fonlar kanalıyla ülkemize gerek yabancı gerek yerli kaynaklardan onlarca milyar dolarlık kaynak girişi olacak böyle bir büyüklüğe ulaşacağız ve dolayısıyla bu büyüklüğün özellikle dönüşüm alanlarında kullanılmıyor olması bir talihsizliktir. SPK kurumu tam da bu manada fonda zamanında çünkü henüz fonlar yeni kuruldu yeni hayata geçmeye başladı tam da bu manada gayrimenkul sertifikaları çıkartmak suretiyle fonlarında önü açılmıştır. Fonlar gayrimenkul sertifikası alma yetkisine sahiptir dolayısıyla ellerindeki varlıkların bir bölümünü dönüşüm alanlarında sertifika almak suretiyle kullanacaklardır.

Nasıl bir ekonomik hareketlilik sağlar?

Şu anda Türkiye ‘ deki özellikle de risk alanlarının dönüştürülmesi afet riski altındaki 6306 sayılı yasa kapsamında olanların dönüştürülmesi ilişkin bölgelere sadece Marmara İstanbul ‘a baktığımızda neredeyse yüzlerce milyar dolarlık alanında bahsediyoruz. Bir ülkede yüzlerce milyar dolarlık bir dönüşümün gerçekleşmiş olması bunu ortaya çıkartınca katma değer, istihdam kalkınma çok doğal olarak bu ülkeyi bir yerden alıp başka bir yere götürecektir.

KAYNAKÇA

https://www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/urunler/gayrimenkul-sertifikalari

https://www.toki.gov.tr/gayrimenkul-sertifikasi

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir