Kobilere Ticari Alacak Sigortası Nedir?

featured
Ticari Alacak Sigortası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticari Alacak Sigortası

Ticari alacak sigortası öncelikle yurt içinde ve yurt dışında yaşanabilecek ticari riskleri kapsayan bir sigortadır. Bu ticari riskler; ödeme güçlüğü, konkordato, sebepsiz ödememe, iflas. Bunun dışında yurt dışı poliçeleri, siyasi riskleri de kapsar.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası

Bu sigorta türü, küçük ve orta ölçekli işletmelere yöneliktir. 04/06/2018 tarihli ve 2018/11892 sayılı Bakanlar Kurulu tarafından oluşturulmuştur.

Ticari Alacak Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Bu sigortadan yararlanabilecek işletmelerin yıllık net satış hasılatları şu şekilde olmalıdır;

  • Net satış hasılatı 3 milyon TL’den az olan mikro işletmeler (yıllık)
  • Net satış hasılatı 25 milyon TL’den az olan küçük işletmeler (yıllık)

Ayrıca yukarıda belirtilmiş olan hasılatlara sahip işletmelerin, sigorta teminatından faydalanabilmesi için bu kriterlere de sahip olmaları gerekir.

  • Sigorta için başvuru yapan işletme başvuru tarihinden min. iki yıl önce kurulmuş olması,
  • Merkezin belirlediği risk değerlendirme niteliklerini taşıması.

Devlet destekli alacak sigortası 1 Ocak 2019’da uygulanmaya başlandı. Aşama olarak sistem mikro ile küçük ölçekli Kobileri kapsayacak olan sistem zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi havuz sistemi ile çalışacak. Sigorta ile Kobi’lerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmını bu havuz tarafından karşılanacak. Peki bu yeni sistem neler içeriyor?

Öncelikle bu sistemle Kobi’lerin alacakları garanti altına alıyor. Teminat sunulacak Kobiler ise yapılacak risk değerlendirmesi sonucunda belirleniyor. Satıştan sonra tahsilat kısmında sıkıntı yaşayan Kobi’ler devlet destekli ticaret alacak sigortasının devreye girmesi ile tahsil edemedikleri borcu poliçe limitleri dahilinde geri alabilecek. Böylece nakit akışına zarar gelmeyen Kobi’lerde daha rahat nefes alabilecek.

Yeni modelden ilk, cirosu 25 milyon TL ve altı olan Kobi’ler yararlanabilecek. Kobi’lere alıcı başına 300 bin TL’ye kadar çıkabilen limitleri içerisinde Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nı temin edebilecekler. Sistemle birlikte 120, 180 ve 360 güne kadar vadeli satışlar için teminat sağlanırken peşin ödeme durumunda %10 indirim uygulanacak. Bu yeni sigorta modelinin İşletmesine yönelik tüm süreç ise Halk Sigorta A.Ş tarafından yürütülecek.

Halk Sigorta havuzundan sistemine entegre olmak isteyen tüm sigorta şirketleri poliçe kesebilecek. Sigorta şirketleri ve Kobiler sigorta bilgi ve gözetim merkezi SBM tarafından altyapısı sağlanan skorlama sisteminden prim ve teminat tutarına dair bilgiye erişebilecek.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası için Teminat Altına Alınan Satışlar

  • Teyitli akreditif, teminat mektubu, DBS gibi banka teminatları, peşin ve kredi kartlı olmayan satışlar ve yurt içinde gerçekleşen kamu kurumları haricindeki satışlar,
  • Adi ortaklık, şahıs şirketi gibi tüzel kişiliklere yapılan satışlar
  • Vadeli olan faturaların çek senet ve açık hesap karşılığı yapılan satışlar

Yazan: Gökhan ERKAHRAMAN