Kredi Faiz Oranlarının Sürekli Değişmesi

Kredi Faiz Oranlarının Sürekli Değişmesi

Bankaların kredi faiz uygulamaları genel olarak enflasyona bağlanır. Ekonomik veriler, ulusal ve uluslararası para piyasalarına, siyasi prosedürlere ve ekonomik verilere göre değerlendirildiği belirtilse de genellikle Türkiye’de hiçbir etkene bağlı olmaksızın da kredi faiz oranlarının sürekli değişmesi durumuna neden olmaktadır. Esasen ekonomik verilerden etkilenerek değil de bankaların kredi faiz oranlarının artması neticesinde, ekonomik piyasalar dalgalanır.

Devlet bankası olarak bilinen Ziraat Bankası, faiz politikalarını düzenlemek için genellikle kredi faiz oranlarında doğrudan indirime giden ve ulusal piyasaların daha dengeli olması için bankacılık sistem ve ürünlerinde öncülük eden bankalar arasındadır.

Merkez Bankası’nın faiz politikaları da yine parasal piyasa durumlarına göre şekillendirilir. Faiz oranlarının sürekli değişmesi ise Türkiye’de bir popülarite mevzusu olarak değerlendirilebilir. Bir banka indirim yaptığında diğer hepsinin aynı prosedürü uygulaması, bir banka faiz artırdığında diğer hepsinin aynı oranları uygulaması, ‘’Farklı Bankacılık’’ sektörünün olmadığını ve her birinin aynı olduğunu gösteriyor.

Tüm bu faktörler yabancı sermayeli ve doğrudan yabancı bankaları Türk bankacılık piyasasında yavaş veya hızlı şekilde daha etkin olmasına neden olur. Oysa sürdürülebilir bankacılık sistemi, piyasalardan bağımsız olarak tamamen gerçek yatırım ve müşteri kazanım politikaları üzerinden sağlanmalıdır.

Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartı akdi faiz oranı, gecikme faiz oranları ve ürün kullanımı ile ilgili faiz oranları direkt olarak BDDK tarafından belirlenen mevzuatlara göre uygulanıyor. Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranlarına göre uygulanan yıllık faiz oranları, her yıl dört farklı çeyrekte değerlendiriliyor.

Ulusal bazda değerlendirilen faiz oranları, uluslararası faktörler neticesinde yani daha çok Euro- Dolar bazlarına ve paritelerine göre belirleniyor. Dolayısıyla kredi ve kredi kartı faizlerinin sürekli değişiyor olması farklı ve çok fazla faktörün değerlendirilmesi ile alakalıdır.

Tüm bunlardan bağımsız olarak faiz politikalarında hep stabil ve istikrarlı davranan banka kuruluşları bulunuyor. Piyasa dalgalanmalarından çok fazla etkilenmeden ve müşterilerinin çok faiz etkilenmesini önleyerek daha güvenilir bankacılık sistemleri sunan çeşitli bankalar bulunmaktadır.

Bankaların kategorilerini, hizmet politikalarını, ürün ve hizmet ücretlerini ve tüm uygulamalarını inceleyerek daha istikrarlı bankalar ile çalışabilirsiniz.


Bir cevap yazın