Kredi Kartı Aidatı Nedir? Yasal Mevzuatı Nasıldır? |2023

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatı, kartın kullanım süresi boyunca bankaya ödenen bir üyelik ücretidir. Kredi kartının kullanılması ile oluşan maliyetlerin, banka müşterisi tarafından tahsil edilmesi durumu, kart aidatı olarak uygulanır.

Ödemezsem ne olur?

Bankaların prosedürlerine göre uygulanan kredi kartı aidatları, bazı bankalarda veya bazı kredi kartlarında uygulanmıyor. Bu, tamamen bankaların uyguladığı hizmet prosedürlerine göre tahsil edilen bir tutardır.

Kredi Kartı Aidatı Yasal mıdır?

Türkiye’de tüm bankacılık faaliyetleri, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) tarafından uygulanıyor. Kredi kartları, banka kartları veya diğer bankacılık ürünleri ile ilgili uygulamaları, BDDK’nın belirlediği mevzuatlara göre uygulanıyor. Kurum, bankacılık ürünleri ile ilgili opsiyonel bir aralık sunduğu için bankalar birbirinden farklı rakamlarda işlem veya kart ücretleri tahsil edebiliyor. Ancak kredi kartı aidatları zorunlu değildir.

Bankacılık kanunlarına göre yasal olarak nitelendirilen kredi kartı aidatı, bir dizi prosedür uygulaması ile kullanıcılara tekrar verilebiliyor. Ancak gereksiz ve uzun uzadıya işlemler, şikayet, dilekçe gibi durumları kapsadığı için banka müşterileri genellikle kredi kartı aidatlarını ‘bir nevi zorunlu’ olarak ödüyor.

Kredi Kartı Aidatlarının Yasal Mevzuatları

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği, banka müşterilerinden alınacak ücretler ile ilgili detayları 11. Maddede belirtir.

BDDK’ya göre tüm bankalar, kredi kartı aidat olmayan bir kredi kartı sunmak zorundadır. Evet Türkiye’de her bankanın aidatsız bir kredi kartı vardır. Ancak bu tür kartlarda sunulan olanaklar, diğer kredi kartlarından çok farklı ve işlevsiz kartlar olarak bilindiği için çok tercih edilmeyen kart çeşitlerdir.

Banka hesap kartlarından ve sanal kredi kartlarından aidat alınmaz. Kart aidatı alınan kredi kartlarında taksitlendirme, para puan kazanma, nakit avans ve taksitli nakit avans gibi olanaklar sağlanıyor. Kart aidat olmayan kartlarda ise bu tür uygulamalar sunulmadığı için kullanıcıların çoğu aidat olan kartları tercih etmek durumundadırlar.

Ancak kart aidatı çok uygun olan pek çok banka bulunuyor. Kredi kartlarının özelliklerine ve yıllık kart ücretlerini değerlendirerek, daha uygun bankaların kredi kartlarını kullanabilir veya aidatsız kartları tercih edebilirsiniz.

Kaynak;

https://www.akbank.com/kredi-karti-aidati

Bu makale ilginizi çekebilir:   QNB Finansbank Private Bankacılık Nedir? Kart çeşitleri |2023