Kredi Kartı Asgari Ödenirse Ne Olur? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Kartı Asgari Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartının asgari ödeme tutarını öderseniz, hesap özetinizden kalan tutar kadar kredi kartı kullanım faizi ödersiniz. Kredi kartı ekstreniz 1000 TL olsun. Kredi kartınızın asgari borcu ise 250 TL olsun. Sadece asgari tutarı öderseniz 750 TL kadar kısmı son ödeme tarihinden sonra kredi kartı alışveriş faiz oranı ile hesaplanır. Hesaplanan tutar bir sonraki dönem borcunuza kredi kartı kullanım faizi olarak eklenir.

Yazımızın devamına geçmeden önce Kredi Asgari Ödeme Nedir sorusuna detaylıca cevap verelim:

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı, gündelik hayatımıza girdiğinden beri tüketim alışkanlıklarımızı değiştiren ve şekillendiren bir ödeme tercihi olmuştur. Kredi kartı, rasyonel şekilde kullanıldığında hem para kazandıran hem de işleri kolaylaştıran bir üründür. Kredi kartının, hesap kesim tarihinden 10 gün sonra kredi kartı için ödeme yapılması gerekir. Kredi kartı asgari ödeme, BDDK tarafından belirlenen kredi kartı kullanıcılarının dönem borçlarının belirli bir miktarını ödemekle yükümlü oldukları ödeme tutarıdır. Hesap kesim tarihinden sonra kredi kartı için yapılacak ödemeler şu şekildedir:

 • Kredi Kartı Asgari Ödeme
 • Kredi Kartı Dönem Borcu Kapama
 • Dönem Borcu Kapama
 • İstenilen Tutar Kadar Ödeme Yapma

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmez ise Ne Olur?

KK asgari ödeme yapılmaması birçok farklı açıdan kredi kartını kullanan kişiyi etkilemektedir. KK asgari tutar ödenmez ise öncelikle dönem borcunun hepsi alışveriş faiz oranı ile çarpılır. Ödemeniz gereken faiz tutarı bir sonraki dönem borcunuza yansıtılır.

Asgari ödeme yapılmaz ise kredi kartınız banka tarafından takibe alınır. Bir aylık bir gecikme kredi sicilinize işlenir. Yakından takip edilir. Bankalar size asgari ödeme yapmanız konusunda mesaj atar.

 • Bir takvim yılı içinde örneğin 2019 yılı içinde asgari ödemesi 3 defa geciktirilen kredi kartı nakit avans veya taksitli nakit avans kullanımına kapatılır.
 • Üç defa üst üste asgari tutarı ödenmeyen kredi kartı TAMAMEN kapatılır.
 • Nakit kullanımına veya tamamen kullanıma kapalı olan kredi kartınızı açtırmak için kredi son dönem borcunun TAMAMINI ödemeniz gerekmektedir.
 • Bazı bankalar üç dönem üst üste asgari ödeme tutarından daha az ödeme yapan kredi kartlarını alışverişe de kapatmaktadır.
 • Kredi kartının asgari tutarını ödememenizin en büyük etkisi uzun vadede kredi sicilinizi bozmasıdır.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu tamamen incelemek için tıklayınız

Kaç Ay Asgari Ödeme Yapabilirim?

KK asgari ödeme tutarını istediğiniz sürece ödeyebilirsiniz. Burada en büyük sorun riskiniz arttığı için kredi kartınızın nakit avans işlemlerine kapatılmasıdır. Bu yüzden en azında bir ay kredi kartınızın dönem borcunu tamamen kapatmaya çalışmalısınız.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi kartı üst üste asgari ödeme şartınız 3 dönemdir.

Asgari Ödeme Yapmazsam Kredi Sicilim Etkilenir mi?

Kredi kartı asgari ödemesi kişilerin bankaya ödemeler konusunda güvenilir olduğunu gösteren sembolik bir ödeme tutarıdır. Bu tutarın düzensiz ödenmesi bankalar özelinde güvenilirliğinize şüphe düşürür. Kredi sicili ile ilgili KKB raporunuz etkilenir. Orta ve uzun vadede kredi çekim limitiniz azaltılır. Kredi limiti yükseltme talepleriniz ret edilir.

Ödeme Yapmaz İsem Haciz Gelir mi?

Kredi kartı asgari tutarın altında yaptığınız üç ödemeden sonra kredi kartınız hem alışveriş hem de nakit çekimine tamamen kapatılır. Bu aşamadan sonra bankaların risk ve operasyon merkezi tarafından aranmaya başlarsınız. Sizden kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmanız istenir. Bazı bankalar bütün borcunuzu tekrar yapılandırarak kredi kartınızı kapatmayı isteyebilir.

Bu aşamada banka ile anlaşamaz veya kredi kartınıza ödeme yapmaz iseniz kredi kartı ile ilgili dosyanız hukuk departmanına sevk edilir. Bu aşamada da ödeme yapmaz iseniz haciz uygulamasına geçilebilir. Haciz uygulaması olarak öncelikle hesaplarınıza bloke konulması yolu seçilir. Bu işleme e-haciz ismi verilmektedir. Bunun yanı sıra eğer üzerinize kayıtlı bir taşınmaz var ise icra yoluna gidilebilir.

Bir kredi kartı ile ilgili yaşadığınız hukuki sorun, ödeme yapıp dosyayı kapadığınız andan itibaren 5 yıl boyunca KKB raporunda görünmeye devam edecektir.

Kredi Kartı Limitine Göre Asgari Ödeme Hesaplaması

BDDK’nın aldığı karar ile kredi kartı kullanıcıları toplam limitlerinin büyüklüklerine göre farklı oranda asgari ödeme tutarlarına tabidir. Yeni kredi kartları limitleri farketmeksizin bir yıl boyunca limitlerinin yüzde 40’ı kadar asgari ödeme yapmak zorundadır. Bankalar ödeme tutarı yüzdelerini minimum aşağıdaki oranlar ile belirlemelidir:

 • Kredi kartı limiti 15.000 TL’ye kadar olan kullanıcılar için asgari ödeme yüzde 30
 • Kredi kartı limiti 15.000 ile 20.000 arasında olanlar için asgari ödeme oranı yüzde 35
 • 20.000 TL ve üzerinde limite sahip olanlar için asgari ödeme tutarı ise yüzde 40 olarak belirlenmiştir.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!